Az adóelkerülés visszaszorítása és a megújuló energia lesznek a brüsszeli uniós csúcs slágertémái – erősítették meg a befutó állam- és kormányfők. (Forrás: MTI, MNO)
Az óriáscégek adóelkerülésének visszaszorítása lesz a szerdai megbeszélés egyik legfontosabb témája – mondta el a svéd miniszterelnök. John Fredrik Reinfeldt az Európai Tanácsba érkezvén kiemelte: megengedhetetlen, hogy a mamutvállalatok megkövetelik az infrastrukturális beruházásokat és a magasan képzett munkaerőt, de az adók befizetéséről „elfeledkeznek”. A skandináv államfő emellett kitért rá, hogy olyan energiaárakat szeretne, melyek tükrözik a környezetszennyezés mértékét. A tagállamok célja az energiapolitika terén, hogy 2014-re megvalósítsák az egységes uniós piacot.
A fentieket erősítette meg az osztrák Werner Faymann és az ír Enda Kenny is. Előbbi arról beszélt, hogy fel kell venni a kapcsolatot azokkal az unión kívüli felekkel, ahová az adóelkerülés céljából landolnak a pénzek. Angela Merkel érkezése hűen tükrözi a témák fontossági sorrendjét. Ugyan az energiakérdésekkel kezdte, de azt néhány mondattal elintézte, majd hosszasabban beszélt az adóügyekről. A német vezető valós információs cserét sürgetett a tagállamok között. Orbán Viktor a V4-ek tanácskozása után csatlakozott a megbeszéléshez.
Ezermilliárd euró a tét
Az adóelkerülés ellen pedig azért akarnak közösen fellépni, mivel a tagállamok becslések szerint évente mintegy 1000 milliárd euró adóbevételtől esnek el a különböző jogi kiskapuk, az adórendszerek különbözősége és gyakran az információcsere hiánya miatt. „Ezermilliárd euróról van szó évente, ez Spanyolország teljes nemzeti jövedelme, az egész EU hét évre szóló költségvetése, meg kell birkóznunk ezzel a kérdéssel” – fogalmazott Mark Rutte holland kormányfő.
Azt több uniós forrás is egyértelművé tette, hogy nem az adóharmonizáció a cél. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke például a héten azt jelentette be, a bizottság azt szeretné, hogy az unióban ne lehessen jövedelmeket eltitkolni, s 2015. január 1-jétől minden bevételi forrással kapcsolatban automatikus legyen az adatcsere a tagállamok között.
Luxemburg is készen áll
A pénzügyi titkokat leginkább féltve őrző uniós tagállam, Luxemburg veterán kormányfője arról beszélt, hogy ország készen áll arra, hogy 2015 elejétől lehetővé tegye az információcserét, amennyiben az Európai Unió eredményes tárgyalásokat folytat a témában az unión kívüli európai országokkal, amelyek szintén vonakodnak az információcserétől.
Az uniós pénzügyminiszterek múlt heti tanácskozásán ebben a témában a politikusok arról állapodtak meg, hogy megadják a felhatalmazást az Európai Bizottságnak, hogy erről tárgyalásokat folytasson Svájccal, Andorrával, Monacóval, Liechtensteinnel és San Marinóval, az unión belül a kamatjövedelmekből származó bevételek adóztatását szabályozó irányelv módosítását viszont éppen Luxemburg és Ausztria miatt nem sikerül elfogadni.