Átalakítják a választási kampány-finanszírozási rendszert a kormánypártok: a tervek szerint az egyéni parlamenti képviselő-jelöltek egymillió forint állami támogatást kaphatnak majd, a pártok pedig legfeljebb csaknem 600 milliót.
A részleteket a KDNP-s Rétvári Bence ismertette szombaton Budapesten, sajtótájékoztatón, rögzítve, hogy a választás évében a pártok működésének állami támogatását nem folyósítják majd, csak a kampánykiadásokat finanszírozza a központi büdzsé.
A parlament előtt lévő törvényjavaslat szerint az állam az egyéni képviselőjelölteknek és a listát állító pártoknak is biztosít támogatást, mégpedig úgy, hogy a választókerületi jelöltek egymillió forintos költségvetési támogatásra lesznek jogosultak az államkincstártól egy kártya formájában, amelyről készpénzt nem vehetnek majd fel, és csak számlaadással bonyolíthatnak róla kifizetéseket – mondta.
Az a párt, amely minden választókerületben állít jelöltet, maximum csaknem 600 millió forintot kaphat. Ez úgy jön ki, hogy a maximálisan elnyerhető mandátumszámot, amely az új parlamentben 199 lesz, megszorozzák a pártok egyéni és listás jelöltjei után fejenként kapható ötmillió forinttal. A tervezett szabályok szerint az a párt, amely mind a 106 kerületben állít jelöltet, a listáján is megfelelő számú politikus szerepel, az az így eredményül kapott 995 millió forintnak a 60 százalékára, azaz 597 millió forintra jogosult. A legkisebb támogatás a 995 millió forint 15 százalékának megfelelő összeg lesz, amely abban az esetben jár, ha egy párt legalább 27 egyéni körzetben tud jelöltet állítani. A közös listát állító pártok a finanszírozás és a költési korlátozások tekintetében egy pártnak minősülnek – magyarázta a kereszténydemokrata képviselő.
A sajtótájékoztatón részt vevő fideszes Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy miután ma a Fidesz-KDNP-nek körülbelül 1,3 milliárd forint az éves állami támogatása, ezért a pártszövetség esetében ezzel a nagyságrendileg 600 millió forinttal a felére csökken a költségvetési juttatás. Az összes többi párt valamivel jobban jár, ezért ez „igazán nagylelkű ajánlat a kormánypártok részéről” – fogalmazott.
Rétvári Bence elmondta, hogy a kiadásokkal szigorúan el kell majd számolni a választások eredményének jogerőre emelkedése után 15 napon belül, amit a kincstár, a pártok esetében pedig az Állami Számvevőszék is ellenőrizni fog. A politikus példaként említette, hogy aki nem kapta meg a szavazatok legalább két százalékát, annak kamatostul vissza kell fizetnie a felvett állami támogatást. Aki egyáltalán nem vagy nem szabályszerűen számol el a kiadásokkal, az a felvett támogatás kétszeresét köteles visszafizetni.
Változnak az adomány-elfogadási szabályok is, amelyek értelmében más államtól, belföldi és külföldi jogi személytől, külföldi természetes személytől és névtelen adományozótól nem lehet támogatást elfogadni. Ennek megszegését is szankcionálják majd. Emellett az 500 ezer forintot meghaladó adományokat továbbra is nevesíteni kell, és külön nyilvánosságra kell hozni – közölte a KDNP-s parlamenti képviselő.
A politikus megítélése szerint az új szisztémával tisztább, átláthatóbb és olcsóbb lesz a kampányfinanszírozás. Azt mondta, az új rendszer végleg elvágja azt a lehetőséget, hogy akár a maffia, akár alvilági körök által finanszírozott kampányok folyhassanak Magyarországon. Összegzése szerint az átalakítással és az egyfordulós választással négymilliárd forintot spórol majd az állam.