Close

A grúz külügyminiszter Magyarország segítségét kérte

Magyarország számára – a meghirdetett keleti nyitás politika részeként – Grúzia nagyon fontos partner, ezért törekszünk mind a gazdasági, mind a kulturális kapcsolatok fejlesztésére – mondta Kövér László az Országgyűlés elnöke, amikor kedden hivatalában fogadta a magyarországi látogatáson tartózkodó grúz külügyminisztert, Maia Pandzsikidzét. Az Országgyűlés elnöke kedden hivatalában fogadta Abdulaziz bin Abdullah al-Szaúd herceget, a Szaúd-Arábiai Királyság külügyminiszter-helyettesét is. (Forrás: MTI)

Szilágyi Zoltán, az Országgyűlés sajtófőnöke az MTI-hez eljuttatott közleményében kifejtette: Kövér László megerősítette, hogy Magyarország – amely az elsők között ismerte el Grúzia függetlenségét – támogatja a kaukázusi ország euroatlanti integrációs törekvéseit, csakúgy mint területi függetlenségét és integritását.
A közlés szerint Maia Pandzsikidze Magyarország segítségét kérte néhány szkeptikus nyugat-európai ország meggyőzésére Grúzia „fejlődésének elismeréséhez” és az Európai Unióval kötendő társulási megállapodás mielőbbi aláírásához.
„Volt szocialista országként empatikusabban viszonyulunk azon országok problémáihoz, amelyek többé-kevésbé hasonló sorsban osztoztak az elmúlt hatvan évben” – jegyezte meg Kövér László, és felajánlotta az Országgyűlés közreműködését az úgynevezett Twinning programon keresztül a grúz parlament felkészítésében az uniós csatlakozás elősegítéséhez.

 

Épülő kapcsolatok Szaúd-Arábiával

Az Országgyűlés elnöke kedden hivatalában fogadta Abdulaziz bin Abdullah al-Szaúd herceget, a Szaúd-Arábiai Királyság külügyminiszter-helyettesét is. A sajtóiroda közleményében ismerteti, hogy a házelnök a megbeszélésén hangsúlyozta: a magas rangú politikus látogatása tovább erősíti a 2010 után fellendülésnek indult magyar–szaúdi kapcsolatokat. Ebben a folyamatban fontos szerepet tölt be az Országgyűlésben nemrég megalakult baráti tagozat is – fűzik hozzá Kövér Lászlót idézve, aki – mint írják – érdeklődéssel és szimpátiával figyeli a Szaúd-Arábiában zajló fejlődést és változásokat.
A parlament elnöke szerint ugyanis, ahogy az arab állam „egyfajta kapu lehet a térség országai felé, úgy Magyarország is az lehet Szaúd-Arábiának Európa irányába”. Kövér László a megbeszélésen hangsúlyozta, a közép-európai térség a közeljövőben a kontinens legdinamikusabban fejlődő régiójává válhat, így a két ország közötti gazdasági együttműködés bővítése kölcsönösen hasznos lehet – olvasható a sajtóiroda közleményében. Tájékoztatásuk alapján a házelnök megemlítette azt is, hogy bár Magyarország keresztény állam, Szaúd-Arábia pedig az egyik legfontosabb iszlám ország, a hit, a nemzet, a család és a munka megbecsülése „összeköt bennünket”.
A Ház sajtóirodájának beszámolója szerint a szaúdi külügyminiszter-helyettes válaszában tiszteletét fejezte ki azon országoknak, amelyeket ezen értékek vezérelnek. „Magyarországot szövetségesnek és baráti országnak tekintjük” – idézik Abdulaziz bin Abdullah al-Szaúd herceget.
A 2010 óta zajló kétoldalú tárgyalások gyorsították fel az együttműködést az arab térséggel. Kállay Miklós, Magyarország szaúd-arábiai nagykövete a Lánchíd Rádióban kifejtette: arra már Keleten is rájöttek, hogy nyitniuk kell a világ felé. Magyarország az elsők között ismerte fel az ebben rejlő lehetőséget – fogalmazott a nagykövet. Szaúd-Arábia ugyanis az „olaj utáni időszakra” készül, ebben keres partnereket és nem utolsósorban lehetőséget, hogy mibe fektesse a pénzét.
Újabb magyar kereskedőház nyílik Abu-Dzabiban, valamint közvetlen Budapest–Dubaj légi járat indul októbertől – közölte korábban az MNO-val Szijjártó Péter az Egyesült Arab Emírségekben zajlott tárgyalásait követ. Az Országgyűlés sajtóirodája közleményében ismerteti, hogy a házelnök a megbeszélésén hangsúlyozta: a magas rangú politikus látogatása tovább erősíti a 2010 után fellendülésnek indult magyar–szaúdi kapcsolatokat. Ebben a folyamatban fontos szerepet tölt be az Országgyűlésben nemrég megalakult baráti tagozat is – fűzik hozzá Kövér Lászlót idézve, aki – mint írják – érdeklődéssel és szimpátiával figyeli a Szaúd-Arábiában zajló fejlődést és változásokat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top