Ismét a végletekig eltorzított, katasztrofális képet festett Magyarországról a liberális értelmiség: a nacionalizmus előretöréséről, antiszemitizmusról, rasszizmusról és állami cenzúráról beszéltek tegnap egy Bécsben megtartott rendezvényen.
A meghívó szerint az eseményt eredetileg Magyarországra tervezték, végül azonban az osztrák fővárosba helyezték át arra hivatkozva, hogy a szervezők nem tudták garantálni az előadók biztonságát. A bécsi magyar nagykövet beszédében élesen bírálta a rémhírkeltő nyilatkozatokat, a területen dolgozó diplomaták a Magyar Nemzetnek pedig azt mondták, hogy a rendezvény a kormány ellen indított támadás egyik állomása volt.
Eredetileg Magyarországon tartottuk volna a rendezvényt, az ott megszólaló szerzők biztonságát azonban nem tudtuk garantálni – ezzel az ürüggyel végül Bécsben rendezték meg a művészet magyarországi helyzetét tárgyaló, a hazai közélet színterén is jól ismert, liberális figurákat felvonultató konferenciát. A liberális sajtóklub, a Presse Concordia, illetőleg a nemzetközi írószövetség, a PEN Klub által közösen szervezett eseményen többek között felszólalt Ungváry Rudolf író, Dalos György Berlinben élő író és Radnóti Sándor, az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet tanára.
A rendezvény a már hazánkban is megszokott, a demokrácia bukását vizionáló kerekasztal-beszélgetések forgatókönyve szerint zajlott. Ez alkalommal azonban nemcsak magyar, de osztrák, svájci és német véleményformáló írók, újságírók is megjelentek. Az igencsak egyoldalú „tanácskozás” elindítására Ungváry Rudolf külön előadással készült, amelyben sorra vette az elmúlt két évben a liberális sajtóban kiemelt figyelmet kapott ügyeket – így az új médiatörvényt, Áder János államfő kinevezését és az alaptörvény-módosítást –, s a szerintük ezek mögött megbújó veszélyekre figyelmeztetett. Azt állította, a rádiófrekvenciáért egyedül a Klubrádió fizet, a többi csatornát vagy megfojtotta a kormány, vagy jobboldali üzenetet közvetít, ezért mentesül a díjak megfizetése alól. A hazai televíziózást illetően a Németh Sándor „református lelkész” tulajdonában lévő ATV-t nevezte meg hírcsatornaként, a tévéképernyőről ugyanis szerinte „teljesen eltűnt a politika”.
Az állami hirdetések elnyeréséért gyakorlatilag a kormány kezébe kerültek az online hírportálok – folytatta Ungváry, s hozzátette, a nyomtatott sajtóban „vívja utolsó harcát” a baloldali média. Ezzel kapcsolatban azonban megjegyezte, az ellenzékiek hiába próbálják megtartani lapjaikat, „titkos megállapodások köttetnek a pártok között”, ami a minőségi, elsősorban az oknyomozó újságírás munkáját akadályozza.
Forrás: mno.hu