Close

Strasbourgban döntenek Hagyó előzetes letartóztatásának jogszerűségéről

Kedden hirdeti ki a strasbourgi emberi jogi bíróság az ítéletét arról, hogy Hagyó Miklós volt budapesti főpolgármester-helyettest jogszerűen tartották-e hónapokig előzetes letartóztatásban.

Kedden várhatóan ítéletet hirdet a strasbourgi emberi jogi bíróság Hagyó Miklós volt fővárosi főpolgármester-helyettesnek az előzetes letartóztatás indokolatlanul hosszú időtartama miatt benyújtott kérelméről – adta hírül a Népszava. Az utóbbi egy hónapban két hasonló ügyben is a magyar kormányt elmarasztaló verdikt született.

Hagyó ellen még 2010 tavaszán a Budapesti Közlekedési Vállalatnál (BKV) elkövetett különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt indult büntetőeljárás. Akkor az ügyészség indítványa alapján a bíróság őt előzetes letartóztatásba helyezte, mert tartani lehetett a szökésétől, illetve attól, hogy szabadon hagyása az eljárás sikerét befolyásolhatja.

A védelem azzal érvelt: Hagyó parlamenti képviselőként már hónapok óta tudhatott arról, hogy mentelmi jogának elvesztése után maga is gyanúsított lesz, ennek ellenére sem hagyta el az országot. Sőt, maga jelezte, hogy mandátumának megszűnése után kész együttműködni a hatóságokkal.

Ennek ellenére a volt főpolgármester-helyettest 2010 májusában előzetes letartóztatásba helyezték, és a döntést a bíróság arra hivatkozva, hogy „adat van arra, hogy a gyanúsított külföldre kívánt távozni”, másodfokon is megerősítette. Ennek azonban ellentmond, hogy Hagyó akkor sem hagyta el az országot, amikor képviselőként még megtehette volna. Ráadásul még a gyanúsítása előtt kifizette 16 milliós lakáshitelét, ami szintén kétségbe vonja, hogy szökésre gondolt volna.

Ezeket a szempontokat azonban a bíróság nem vizsgálta, hanem – amint azt többnyire megteszik – automatikusan elfogadta a nyomozó hatóság érveit. Így Hagyó nagyjából kilenc hónapot töltött előzetes letartóztatásban anélkül, hogy a szabadságelvonás feltételei a beadvány szerint fennálltak volna.

A védelem többször hangsúlyozta a fogva tartás alapjául szolgáló konkrét bizonyítékok hiányát és azt is, hogy a kérelmező személyes körülményeit nem értékelték, de hiába. A bíróság mindezt nem vette figyelembe, és elsősorban azzal az indokkal utasította el az indítványokat, hogy a cselekmény várható büntetési tétele magas. Erre viszont megalapozottan nem is hivatkozhattak volna.

Hagyó mindezek alapján azt kéri a strasbourgi emberi jogi bíróságtól, hogy állapítsák meg: törvényes volt-e a hosszú ideig tartó előzetes letartóztatása, mert az emberi jogok európai egyezménye szerint a „letartóztatott vagy őrizetbe vett minden személyt haladéktalanul bíró vagy a törvény által bírói hatáskörrel felruházott más tisztségviselő elé kell állítani, és a letartóztatott vagy őrizetbe vett személynek joga van arra, hogy ésszerű időhatáron belül tárgyalást tartsanak ügyében vagy a tárgyalásig szabadlábra helyezzék”.

A beadványban a volt politikus azt is kifogásolja, hogy a hatóságok nem voltak tekintettel az egészségi állapotának romlására, ugyanakkor – mert korlátozták a hozzátartozóival való kapcsolattartást – a fogva tartása során megsértették a családi élet tiszteletben tartásához fűződő jogát. Hagyó felveti ugyanakkor, hogy a szabadságát korlátozó kényszerintézkedésekkel szemben biztosítottak-e neki valóban hatékony jogorvoslati lehetőséget, hiszen a bíróság egyetlen érvét sem fogadta el.

Forrás: nol.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top