Close

Két és félezer kilométeren van árvízkészültség

Több mint 110 éve nem esett országosan ennyi csapadék az év első három hónapjában, mint az idénJelenleg 2411 kilométernyi töltésen van árvízvédelmi készültség, belvíz pedig 155 ezer hektárt borít az országban. Az időjárási körülmények több megyében nehezítik a közúti közlekedést. Győr-Moson-Sopron megye több területén emelték az árvíz- vagy a belvízvédelmi készültség szintjét, Győr közelében pedig egy hidat le kellett zárni a Rába magas vízszintje miatt. (MTI)


Az ország felkészült az ár- és belvízi helyzet kezelésére az érintett intézmények, az Országos Vízügyi Főigazgatóságon Országos Műszaki Irányító Törzs alakult a védekezés irányítására és összehangolására – mondta szerdai tájékoztatóján a kormányszóvivő. Giró-Szász András Böröcz Istvánnal, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap vezérigazgatójával közösen bejelentette: együttműködésről állapodott meg a kormány és a közmédia a gyors és pontos tájékoztatás érdekében.
Böröcz István közölte: a közmédia valamennyi csatornáján, híradóiban önálló műsorblokkban számol be az árvízi és belvízi helyzetről. A tájékoztatón elhangzott: jelenleg 2411 kilométernyi töltésen van árvízvédelmi készültség, belvíz pedig 155 ezer hektárt borít az országban.
Több mint 110 éve nem esett országosan ennyi csapadék az év első három hónapjában, mint az idén – írja az Országos Meteorológiai Szolgálat a honlapján. Az OMSZ mérései szerint Magyarországon az év első három hónapjában 180-340 milliméter hó, eső hullott. Ez a legkevésbé csapadékos délkeleti területeken is több mint 90 milliméterrel, a legcsapadékosabb helyeken pedig több mint 200 milliméterrel meghaladja a sokévi átlagot. Az Országos Meteorológiai Szolgálat éghajlati adatbázisa alapján ezek az adatok rekordnak számítanak, ugyanis 1901 óta országosan ilyen nagy mennyiségű csapadékot még nem regisztráltak az év első három hónapjában.
Elsőfokú készültség a Tiszán
A Tisza bal partján Tiszafüred és Rakamaz között szerdán elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el a Tiszántúli Vízügy Igazgatóság (Tivizig) – közölte Bara Sándor védelemvezető. Tokajnál reggel 633 centiméter volt a vízállás, a folyó tovább árad – tette hozzá.
A Hortobágy-Berettyón továbbra is a legmagasabb, harmadfokú a készültség, a Berettyón, a torkolatnál pedig másodfokú árvízvédelmi készültséget tartanak fenn. Szeghalomnál kedd óta 20 centimétert emelkedett a vízszint, s már 458 centiméter a vízállás – részletezte a Tivizig igazgatója.
Elmondta ugyanakkor, hogy a Berettyó felső szakasza apad, ott elsőfokú az árvízvédelmi készültség. Növelni kellett a belvízvédelmi készültséget is a Tiszántúlon, az igazgatóság 12 védelmi szakaszából már 10-ben védekeznek: nyolc szakaszon van másod-, kettőn pedig elsőfokú készültség – jelezte a védelemvezető.
A Tivizig működési területén újabb 400 hektárral nőtt kedd óta az elöntött terület nagysága. Jelenleg összesen 26 800 hektár föld áll víz alatt, amelyből 5 750 hektár vetés, 5 650 hektár szántó, 10 350 hektár rét és legelő. Az igazgatóság 21 szivattyútelepet üzemeltet, amelyek mintegy 4 millió köbméter vizet emelnek át naponta a befogadó folyókba, csatornákba – ismertette a részleteket Bara Sándor.
A korábbi tervekkel szemben mégsem vágják át a Principális-csatorna gátját Nagykanizsán, erről a kockázatokat mérlegelve a helyi védelmi bizottság döntött ma délután,  a vízügyi szakemberek által végzett mérések alapján. Miután néhány órája megállt a vízszint emelkedése – a bizottság azt a döntést hozta, hogy mégsem vágják át a csatorna bal parti töltését. A jobb parti lakóterület védelme érdekében azonban folytatni kell a védekezést, kora délután közel száz ember – köztük hivatásos tűzoltók és önkéntesek is – homokzsákokkal magasították a gátat.
Nőtt a belvizes területek nagysága
Több mint ezer hektárral 33 650 hektárra nőtt az elmúlt két napban a belvízzel borított terület nagysága az Alsó-Tisza vidékén – áll a regionális vízügyi igazgatóság honlapján szerdán nyilvánosságra hozott tájékoztatóban. A belvízzel borított területből 9600 hektár vetés, 6850 hektár szántó, 13 700 hektár rét, legelő.
Az Alsó-Tisza Vidéki Vízügyi Igazgatósághoz tartozó belvízvédelmi szakaszok közül kettőn másod-, haton elsőfokú készültség van érvényben. Az igazgatóság harminc üzemelő szivattyútelepe közül huszonkettő éjjel-nappal működik, kedden összesen 4 millió köbméter vizet emeltek át a befogadókba.
A vízgazdálkodási társulatoknál másodfokú készültség mellett folyik a védekezési munka. Felgyőn és Kunszentmártonon szintén másod-, Székkutason és Balástyán elsőfokú készültség van – írta Kádár Mihály védelemvezető-helyettes közleményében.
Szerda reggeltől a Hármas-Körös öcsöd-kunszentmártoni szakaszán másod-, a Tiszán, a mindszenti vízmércéhez tartozó szakaszon elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el.
Szegeden a Tisza fokozatosan elönti a már lezárt rakpartot, így az útszakasz megnyitása a folyó további áradása miatt a következő időszakban nem várható.
Áradnak a folyók Vasban is
Újra áradásnak indultak a folyók és patakok Vas megyében is. A szerda reggelig lehullott eső újabb vízszintemelkedéssel jár a vízfolyások felső szakaszain, a középső szakaszokon megállt az apadás, és újból gyenge áradásnak indultak. A Gyöngyösön és a Répcén 50 centiméter alatti emelkedés tapasztalható, a Rábán Szentgotthárdnál 50 centimétert emelkedett a vízszint, Körmendnél pedig megállt az apadás, újra lassan árad a folyó. Rumnál is újabb gyenge áradásra számítanak a nap folyamán.
Vízátfolyások miatt Vas megyében öt útszakaszon: Molnaszecsőd és Döröske, Nagypirit és Boba, Sótony és Ikervár, Nagygeresd és Vasegerszeg, valamint Nádasd és Halogy között zárták le teljesen az utat. Félpályás útlezárással tíz útszakaszon találkozhatnak a közlekedők – sorolta közleményében Balogh Nikoletta. Az ár-, és belvízi védekezés mellett a hófúvás és a havazás miatt kiadott elsőfokú riasztás is többletfeladatot ad a katasztrófavédelemnek, és az időjárási körülmények nehezítik több megyében a közúti közlekedést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szerdai közleményében tudatta: a magyarországi folyószakaszokon jelenleg 1491 kilométer hosszon a Túr, a Lónyai főcsatorna, a Tarna, a Hármas-Körös, a Rába és Mura folyókon elsőfokú, 542 kilométer hosszon a Kraszna, a Takta, a Sajó, a Hortobágy-Berettyó, a Berettyó, a Sebes-Körös és az Ipoly folyón másodfokú, míg 351 kilométer hosszon a Zagyva, a Hortobágy- Berettyó, a Fekete-, Fehér- és Kettős-Körös, valamint a Zala folyón harmadfokú árvízvédelmi készültség van érvényben.
Jelenleg öt megye 11 településén árvízi, 15 megye 48 településén belvízi védekezést folytatnak, a belvízzel elöntött terület nagysága országosan 155 ezer hektár, és ez közel 30 ezerrel több, mint két nappal ezelőtt. Tizenkét vízügyi igazgatóság területén 15 szakaszon elsőfokú, 46 szakaszon másodfokú, kilenc szakaszon pedig harmadfokú belvízvédelmi készültség van, és több mellékutat is le kellett zárni az ország területén.
Lezárt híd, magasabb készültség Győr megyében
Győr-Moson-Sopron megye több területén emelték az árvíz- vagy a belvízvédelmi készültség szintjét, Győr közelében pedig egy hidat le kellett zárni a Rába magas vízszintje miatt. Reggel forgalmon kívül helyezték a Koroncót Rábapatonával összekötő Rába-hidat a folyó magas vízállása miatt. A Rábán Sobor, Szany, Vági és Rábakecöl térségében, valamint Mórichida, Marcaltő, Kemenesszentpéter, Pápóc és Ostffyasszonyfa község térségében másodfokúra emelték az árvízvédelmi, Győrnél a Holt-Marcal mentén pedig a belvízvédelmi készültséget.
A tűzoltóknak tegnap hat helyszínre kellett kivonulniuk a megyében, jellemzően a pincékbe betörő vizet szivattyúzni. A Magyar Közút Nonprofit Zrt. tájékoztatása szerint a megyében Szanynál és Vágnál egy-egy alacsonyabb rendű utat le kellett zárni az árvíz-, illetve a belvízhelyzet miatt.

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top