A kormány az abortusz helyett az örökbeadásra ösztönzi a kiskorúakat, akár titokban, a szülői akarat ellenére is. A szakember arra figyelmeztet, hogy a tinédzserkori terhesség magasabb kockázatú. Az abortusszal kapcsolatos tanácsadásra kijelölt védőnő sokszor nem segít, hanem a traumát fokozza.
Az abortuszellenes, az örökbefogadást népszerűsítő plakátkampány után most a kiskorú lányokat célozta meg hasonló tartalmú üzenetével a kormány. Ezentúl ugyanis kisebb akadályba ütközik számukra a terhesség kihordása és a gyermek megszülése, majd örökbeadása, mint az abortusz. A gyermekvédelmi törvény március közepén történő módosítása bevezette „a terhességét eltitkoló, válsághelyzetben lévő anya” fogalmát, aki bár kiskorú, kérheti, hogy a gyámhatóság mellőzze a törvényes képviselője meghallgatását, ha az az ő, vagy a születendő gyermek érdekét veszélyeztetné.
– Vagyis a jogalkotó arra presszionálja a könnyen befolyásolható kiskorúakat, hogy a szülői támogatást mellőzve, titokban szüljék meg és adják örökbe a gyermeküket. Hiszen ahhoz nem kell a szülő engedélye, míg az abortuszhoz igen – mutat rá Bence Rita, a Társaság a Szabadságjogokért betegjogi és önrendelkezési programvezetője. Hangsúlyozta: ez a szemlélet sérti a nők önrendelkezési jogát, mert ahelyett, hogy értéksemlegesen kezelnék az abortuszt, illetve az örökbeadást, és a nőkre bíznák a választás jogát, egyértelműen az örökbeadás irányába próbálnak nyomást gyakorolni. Bence Rita úgy véli: az új szabályozás a törvényes képviselő kiiktatását szolgálhatja, és nem a várandósság eltitkolásához nyújt segítséget, hiszen valóban nehéz elképzelni, hogy a szülőjével egy háztartásban élő kiskorú a várandósságát leplezni tudja.
Ennek ellenére Spronz Júlia, a Patent Egyesület munkatársa szerint tényleg előfordulnak olyan esetek, amikor a kiskorú el tudja titkolni a családja elől a terhességét: 16 éves korától például a gyámhatóság engedélyével el is költözhet otthonról.
– Ezt támogatni ugyanakkor abszurdum, és egyik érintett számára sem jó. Ha a kiskorú lányokat arra ösztönzik, hogy titokban szüljenek és adják örökbe gyermeküket, azzal valójában szaporításra használják a gyereklányok testét – fogalmazott. Egy gyermek örökbeadása életre szóló lelki terhet okoz: nem biztos, hogy egy kiskorú ezt önállóan, szülői segítség nélkül fel tudja mérni. Kérdés az is, mi történik a megszületett gyermekkel, ha nincs örökbefogadó, vagy nem kell senkinek, mert történetesen roma vagy fogyatékos? – kérdezi Spronz Júlia.
Másképp vélekedik Mórucz Lajosné, a nyílt örökbefogadásoknál segédkező Gólyahír Egyesület elnöke, aki szerint az új szabályozás könnyíthet az olyan fiatal lányok helyzetén, akiket szüleik terhességük miatt „kidobnának az utcára”. – Ezek a lányok zilált családi körülmények között élnek, a szüleik nem figyelnek rájuk, sokszor nem is otthon laknak, így valóban el tudnak titkolni egy terhességet – mondja. Hozzájuk egyébként a kiskorúak a szüleikkel együtt érkeznek, és ezt támogatják is. Vannak azonban olyan kilátástalan helyzetben lévő lányok, akik inkább meggyilkolják csecsemőjüket, mintsem hogy kiderüljön, gyermekük született. Számukra kínál esélyt az új szabályozás – véli Mórucz Lajosné.
A Gólyahír Egyesület tavaly 66 gyermek nyílt örökbefogadásánál segédkezett: közülük 12-őt szült kiskorú anya. Ennél több terhes nő fordul hozzájuk, de a nők harmada végül mégis megtartja gyermekét. A kiskorúak viszont nehezebb helyzetben vannak, mert ha a szülők nem segítenek, képtelenek felnevelni a gyermeket. Hiszen nem végezték el az iskolát, nincs jövedelmük, és még a gyermekgondozási segélyre sem jogosultak, mert életkoruk miatt nem lehetnek törvényes képviselői a kisbabának.
– Egy családbarát kormánynak nem az örökbeadást kellene támogatnia ilyen helyzetekben, hanem azt, hogy a vér szerinti családjába kerüljön a gyermek – ezt már Herczog Mária, az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának tagja mondja. – Gyakori, hogy a tinédzser családja, még ha először el is utasítja, a szülés után megenyhül és örömmel fogadja az unokát. Ahhoz azonban, hogy idáig eljussanak, szükség volna olyan felkészült szakemberekre, akik krízishelyzetekben a kiskorúval együtt, egyénileg tudják mérlegelni, mi a legfőbb érdeke, miért nem akarja bevonni a szüleit, esetleg bántalmazták-e, majd a családdal együtt megkeresik a mindenki számára legjobb megoldást.
A legjobb eszköz persze a megelőzés volna: az óvodában kezdődő átfogó ön- és testismereti, kommunikációs és az egészségtudatos magatartásra nevelés, valamint a fogamzásszabályozó eszközök ingyenessé tétele. Herczog Mária szerint ettől nemhogy kevesebb gyermek születne, hanem emelkedne a tervezett születések száma, a nem kívánt terhességeké és az abortuszoké pedig csökkenne.
Magyarországon meglehetősen magas a tinédzserterhességek aránya: az Eurostat adatai szerint ezer 15-19 éves lány közül 25 szül, ezzel 39 ország közül hazánk a 11. helyen áll. Ezerből nagyjából nyolc 14-16 éves lány szül gyermeket és ugyanennyi esik át abortuszon, a 17-19 éves korosztály esetén pedig a számok 20 és 30 körül mozognak.
– Bármi legyen is a tinédzserkori terhesség végkimenetele, mindenképpen magasabb kockázatú – figyelmeztet Timmermann Gábor szülész-nőgyógyász szakorvos. A terhesség és a szülés rendkívüli fizikai és lelki megterhelést jelent egy fejlődő szervezet számára. Gyakoribb az üszögterhesség, a koraszülés, a téraránytalanság, a terhességi toxémia, a méhen belüli elhalás. A babák kisebb súllyal születnek, és gyakoribb a hirtelen csecsemőhalál. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma viszont csak az abortusszal kapcsolatban hívja fel a figyelmet, hogy az egy komoly, esetenként veszélyes egészségügyi beavatkozás. Közölték azt is: az örökbefogadáshoz való hozzájáruló nyilatkozat személyes jellegű döntés, amelyet a családjogi törvény évek óta önállóan megtehető jognyilatkozatként szabályoz. Úgy fogalmaztak: az örökbeadás nem könnyű döntés a szülő számára, de kellő információk birtokában, segítség, támogatás mellett felelősséggel tud dönteni a szülő. Leszögezték: nincs szó presszióról, minden örökbefogadást előkészítő szervezetnek, gyermekjóléti szolgálatnak, védőnőnek a gyermek megtartásához, felneveléséhez kell segítséget nyújtania.
A titokban megszült gyermeket a kiskorú anyával együtt nevelőszülőnél vagy gyermekotthonban helyezhetik el, ahol az anya nagykorúsága után utógondozottként is maradhat, így a gyermeke neveléséhez való joga nem sérül. Ha azonban nincs nevelésre alkalmas szülő vagy más családtag, akkor elsősorban örökbefogadó családba kerül a csecsemő. Ha pedig erre sincs mód, nevelőszülőnél vagy gyermekotthonban helyezik el – tudatta lapunkkal a tárca. Utóbbi kissé különös annak fényében, hogy januárban Soltész Miklós államtitkár bejelentette: jövő évtől nem lehet nevelőotthonokba adni a 12 évesnél fiatalabb gyereket. Azóta kampány indult az örökbeadás (az abortusz ellenében), illetve a nevelőszülői hivatás mellett. Jelenleg a 21 500 állami gondoskodásban nevelkedő gyermek alig 60 százaléka, összesen 12 600 gyermek él nevelőszülőknél. A kampány hatására ezernél is többen érdeklődtek már a nevelőszülői hivatásról, de a tapasztalatok szerint az érdeklődőknek csak mintegy harmada válik alkalmassá a feladatra.
„Állítsák le a plakátkampányt!”
Az ENSZ nők jogaival foglalkozó CEDAW bizottsága március elején felszólította a magyar kormányt: állítsa le az abortuszt megbélyegző plakátkampányt, vezessen be szexuális felvilágosítást, támogassa a modern fogamzásgátló készítmények beszerzését a társadalombiztosítás keretein belül, és szüntesse meg a sürgősségi fogamzásgátlás vénykötelességét. Követelték: a kabinet biztosítsa a hozzáférést a biztonságos abortuszhoz anélkül, hogy a nőket kötelező tanácsadásra és várakozási időre kényszerítené.
Egy pocaklakó élete
Azoknak a nőknek, akik abortuszt szeretnének igénybe venni, fel kell keresniük valamelyik családvédelmi szolgálatot, és a „magzat megtartására irányuló tanácsadáson” kell részt venniük. A Patent Egyesület nemrégiben azt vizsgálta, hogyan zajlanak a tanácsadások. Tizenegy tanácsadáson részt vevő nővel készítettek anonim interjút, illetve egyik kutatójuk terhes nőnek kiadva magát, el is ment több ilyen tanácsadásra.
Az interjúalanyok között voltak, akik rossz anyagi helyzetük miatt nem tudtak még egy gyereket vállalni, volt, aki 14 éves volt, és voltak, akik bántalmazó férjüktől váltak. Tízen már a tanácsadás előtt eldöntötték, nem tartják meg a magzatot: döntésükön a tanácsadás sem változtatott. A 11. nő vallásos volt, így különösen nehéz volt számára a döntés.
Helyzetét nem könnyítette meg a tanácsadás. A rendelők környezetében ugyanis az abortuszról nincs információ, van viszont a terhességről, a szülésről, a gyerekgondozásról. Volt, ahol „egy pocaklakó élete” poszter volt az asztalon, máshol egy 6-7 hetes méhen kívüli magzat képe, egy harmadik helyen pedig csecsemőkről készült képek a falon. A vizuális környezet tehát egyenlőséget tesz a magzat és a gyerek közé, ami hozzájárulhat a nők bűntudatához – mutat rá a tanulmány.
A tanácsadást végző védőnők az esetek több mint felében állították, hogy az abortusz súlyos hatással van a későbbi termékenységre, koraszülést, vetélést okoz. A Patent Egyesület szerint viszont a szakszerű abortusz biztonságos: az USA-ban mindössze az esetek 0,03 százalékában merülnek fel kórházi ellátást igénylő komplikációk. A 12. hétig, vákuummal végzett abortuszok pedig nem növelik a meddőség, a méhen kívüli terhesség, a vetélés és a születési rendellenességek kockázatát. A védőnők gyakran említették a pszichés tüneteket is. „Nagyon sokan egy életen át hordozzák magukban. Számolgatják, hogy most menne bölcsődébe, most iskolás. Bárhogy dönt, az végleges” – érvelt egy védőnő a magát terhes nőnek kiadó kutatónak. A Patent Egyesület szerint ez a tájékoztatás manipulatív, és nincs tudományos alapja. Úgy vélik: az abortuszt követő erős bűntudat kialakulásában maguk a védőnők is szerepet játszhatnak.
A védőnők minden tanácsadáson elmondták, hogy életről van szó. A legérzékletesebben az a védőnő fogalmazott, aki egy altatóorvos esetét mesélte el: „Nyolchetes volt a terhesség. Egyben, a burokkal kijött a magzat, és a burokban lubickolt egy kis emberi lényecske. Mindene megvolt, keze-lába. Ő már érzi azt, amit maga érez, hallja, amit maga. Ő már a maga gyereke.” Azt ugyanakkor nem tették hozzá, hogy egy ennyi idős magzatnak még fejletlen az idegrendszere, vagy hogy a nemzetközi emberi jogi egyezmények nem tekintik személynek. A Patent Egyesület úgy véli: mivel a nők többsége nem változtatja meg döntését, a tanácsadás jelenlegi formájában nem segít az abortuszt kérvényező nőknek. Akkor lenne hasznos, ha nem lenne kötelező, törvényes célja pedig nem a magzat megtartása lenne, hanem az önként segítséget kérő nők támogatása. Máskülönben félő, hogy tovább erősödik az abortuszturizmus: tavaly kétszer annyi magyar nő kért Ausztriában – ahol nem szükséges tanácsadáson részt venni – abortuszt, mint 2011-ben.
Forrás: nol.hu