Close

Összefogás az autonómiáért

– A lényeg nem az, hányan vesznek részt egy ilyen megmozduláson, hanem hogy sikerült egy legitim érdek mellé felsorakoztatni valamennyi erdélyi magyar szervezet képviselőjét – nyilatkozta Izsák Balázs a Népszabadságnak a Székely Szabadság Napja címmel meghirdetett vasárnapi, marosvásárhelyi autonómiatüntetés kapcsán. A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke hozzátette: nehezen mozgósíthatóak a magyarok.


Végül nem igazolódtak be a félelmek: több ezren gyűltek össze a marosvásárhelyi Postaréten, ahol 1852-ben kivégezték az Osztrák–Magyar Monarchia ellen fellázadt székely vezéreket. Az ünnepi beszédek után a tömeg a Maros megyei prefektúra elé vonult, ahol egy tíztagú delegáció Victor Ponta miniszterelnöknek címzett petíciót nyújtott át.

 – A célunk az, hogy kinyilvánítsuk a székelyek autonómia iránti igényét. Ilyen összefogásra pedig nem volt példa eddig, leszámítva a rendszerváltás utáni első éveket, amikor még nem indult meg az erdélyi magyar politika polarizálódása – hangsúlyozta az SZNT elnöke.

A szervezők eredetileg legalább tízezer főt vártak, de pár nappal a rendezvény előtt már csak 5–10 ezer közötti résztvevőről beszéltek. Közben megjelentek az aggódó hangok is: ha túl kevesen lesznek, a rendezvény az eredeti céllal ellentétes eredményt érhet el. A társszervező Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) 30 autóbusz indítását tervezte országszerte (mintegy 1500 fővel), valamint nyolc-tízezer röplapot szórt szét Marosvásárhelyen, tudtuk meg Lázár Balázstól, akit területi megbízottként mutattak be az EMNT Maros megyei irodájában.

Részvételre buzdított Szász Jenő korábbi alakulata, a Magyar Polgári Párt (MPP) is. A tüntetők számottevő része autóbuszokon Háromszékről érkezett, ahol valamennyi magyar szervezet részt vett a szervezésben, köztük a legnagyobb erdélyi magyar szervezet, az RMDSZ is. A romániai magyarság parlamenti képviseletét egyedül biztosító szövetség országos vezetése ugyan bejelentette, nem akar a Budapestről támogatott két versenypárt „utánfutója” lenni, de a helyi szervezeteknek nem tiltotta meg a részvételt az autonómia tüntetésen.

Így a Kovászna megyei és a sepsiszentgyörgyi városi RMDSZ-szervezet a szervezésben is részt vett, Borboly Csaba, Hargita megye önkormányzatának elnöke közölte: elmegy a Székely Szabadság Napjára, mert választói így döntöttek a facebookos szavazáson. Az autonómiatüntetést fokozott óvintézkedések előzték meg, Marosvásárhelyen még elevenen él az 1990-es véres etnikai konfliktus, a „fekete március” emléke. A város egyes útjait lezárták, illetve megerősítették a nemzetiségek kulturális intézményeinek a védelmét. A hatóságok nyugalomra intették a lakosságot, és kérték, ne engedjenek az esetleges provokációknak.  Korábban felröppentek hírek szélsőséges szervezetek esetleges ellentüntetéséről, de ezeket cáfolták.

– Ez egy szokványos vasárnap, nem számítunk rendbontásra vagy ellentüntetésre – tájékoztatott a Maros megyei prefektúra ügyeletese. Calin Liviu Sara ügyvezető igazgató hozzátette: a tüntetők üzenetét természetesen átveszik, és továbbítják a kormánynak. A petíciót Corneliu Grosu prefektus szerdán adja át Victor Ponta miniszterelnöknek. Izsák Balázs szerint függetlenül attól, hogy hányan mentek el Marosvásárhelyre, minden egyes székely akarja az autonómiát. Fontosnak nevezte, hogy a marosvásárhelyivel párhuzamosan Magyarországon és szerte a nagyvilágban többfelé szimpátiatüntetéseket szerveztek. Majd hozzátette: „úgy tudunk valamit pártok fölöttivé tenni, ha mindenki részt vesz”.

 

forrás: nol.hu

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top