Close

A Gazprom Magyarországot fontos ügyfélnek tekinti

Nem Magyarország orosz gáztarifája a legmagasabb Európában – derült ki abból az interjúból, melyet Szergej Komljev, a Gazprom exportcégének szerződésekért és árakért felelős vezetője adott a Népszabadságnak. Az orosz állami gázvállalat kész a két év múlva lejáró gázszerződésünk megújítására – olvasható Marnitz István irásában. (NOL)

A Gazprom exportcégének árakért felelős vezetője, Szergej Komljev szerint a szerződés újratárgyalásakor az energiapiac aktuális változásait veszik majd figyelembe.

Egyes hírek szerint Magyarország drágábban kapja az orosz gázt a Gazprom európai vevői által fizetett átlagnál. Igaz ez?

A pontos számadatok az általános európai gyakorlatnak megfelelően nem nyilvánosak. De biztosíthatom, Magyarország nem a legmagasabb tarifát fizeti. A magyar árak európai összehasonlításban versenyképesek.

Az E.ON tavaly állítólag árcsökkentést ért el Magyarországon. Mikor, mennyiről, mennyire?

A felek a gázárak átmeneti enyhítéséről állapodtak meg. Ennél többet sajnos nem mondhatok.

Igaz az EU-nak az a feltevése, hogy az önökhöz közeli Kelet-Európába drágábban szállítják a gázt, mint a kevésbé kiszolgáltatott Nyugat-Európába?

Nem tehetők ilyen általános megállapítások. Az országokra vonatkozó gázárak a náluk érvényes egyedi formula alapján havonta változnak.

Mi a véleménye az EU ezzel kapcsolatos vizsgálatáról?

Úgy véljük, az Európai Bizottság vizsgálatát politikai szempontok befolyásolják. Egyebek között azt hányták a szemünkre, hogy a hosszú távú szerződések tarifáit az olajárhoz kötöttük. A valóság ezzel szemben az, hogy a világ gázipara évtizedek óta elsöprő többségben alkalmazza ezt a módszert, beleértve például algériai, katari vagy norvég ellátókat. Úgy tűnik, a bizottság egyoldalúan meg kívánja változtatni a gázpiac alapjait, beleértve például az árképzési rendszert. Ez nagyon veszélyes fejlemény, a piac megingásához vezet, és veszélyezteti az ellátás biztonságát. A versenyvizsgálat során természetesen együttműködünk az EU-val, de akár a saját történelmünkből is levonhatjuk azt a tanulságot, hogy az adminisztratív árdiktátumok csakis nemkívánatos eredményekhez vezethetnek.

Miután 2015-ben lejár a hosszú távú gázszerződésünk, elképzelhetőnek tartja, hogy tarifánk ne az olaj, hanem a gáz piaci árán alapuljon?

A jelenlegi ellátási szerződés még két évig érvényes. Mi készen állunk a meghosszabbításról tárgyalásokat folytatni a magyar piaci szereplőkkel. Amint az egyeztetések megindulnak, a Gazprom automatikusan figyelembe fogja venni az energiapiac aktuális változásait. Ezek bizonnyal érvényesülnek majd a gázformulában is. Partnereink gyakorta kérik, hogy az azonnali (spot) gázpiac változásait is építsük be az árformulába. Igaz, ez a szemlélet mostanság, hogy emelkedik a piaci gázár, egyre kevésbé népszerű.

Az épülő magyar–szlovák gázvezeték mint alternatív beszerzési forrás lejjebb viheti a tarifánkat?

Egyelőre nem könnyű ezt latolgatni. Attól függ, milyen mennyiségek válnak általa elérhetővé, és az ár versenyképes lesz-e.

Mekkorára becsüli Magyarország jövőbeni gázigényeit?

A helyi gazdaság emelkedésével a gázfogyasztás növekedésére is számítunk. Magyarország a Gazprom nagy ügyfele, és reméljük, hogy a jövőben is az marad.

Hogy vélekedik a Lengyelországban és Horvátországban tervezett tengeri LNG-gázlefejtőkről és az azokat összekötő úgynevezett észak–déli folyosó tervéről?

Ezt a beruházást a részt vevő nemzeti kormányok rendelték meg és fizetik ki. A Gazprom üdvözöl minden olyan fejlesztést, amely bővíti a gázfelhasználást, és elősegíti a gáz népszerűségének növelését. Sajnálatos ugyanakkor, hogy sok elemző és politikus hallgat az LNG (cseppfolyósított földgáz), illetve a hozzá szükséges berendezések valós költségeiről. Ez valójában roppant nagy, és folyamatosan tovább nő. Számos okból kifolyólag Európában hosszú távon is a vezetékes gáz marad a legversenyképesebb megoldás.

Miként befolyásolják stratégiájukat az egyesült államokbeli, a lengyel vagy épp a hasonló makói palagázkutatások?

Mi támogatjuk a palagázfejlesztést, mert növeli a gázhasználatot, és emeli a fűtőanyag szerepét a többi energiahordozó között. De ennek a bányászati módnak Európában egyelőre nincs valós esélye. Nem gondolom, hogy bármikor is képes lesz megváltoztatni az itteni gázpiac alapjait. Európában senki nem is jósol az USA-belihez hasonló palagáz-forradalmat. Az Egyesült Államokhoz képest itt jóval drágább a kitermelés, és a környezetvédelmi szabályok is sokkal szigorúbbak, mint a tengerentúlon. Meg kell jegyezni, hogy az amerikai gázár kereskedelmi szempontból irreális, így a piac felfelé fog korrigálni. A cseppfolyósítási és a szállítási költségek miatt ezt a gázt nem lenne túl sok értelme Európába szállítani.

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top