Az önkormányzatok többsége aláírta az iskolák állami fenntartásba vételéről szóló megállapodást az új fenntartóval, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtal – közölte az intézmény szerdán az MTI-vel, kiemelve: ez országosan 1297 önkormányzatot érint, ahol székhely-iskola működik, és alig 1 százalékuk az, ahol a megállapodás még aláírásra vár.
A közleményben felidézték, hogy a jogszabály szerint a köznevelés biztosítása állami feladat, ezért 2013. január 1-jétől a köznevelési rendszer az állami fenntartás és a települési önkormányzati működtetés megosztásának elve szerint alakul át.
Főszabályként a háromezernél kisebb lélekszámú települések iskoláinak működtetése automatikusan az állam kötelessége lesz, de ha azt az önkormányzat a bevételeiből képes finanszírozni, átveheti a feladatot.
A közlés szerint 83 kistelepülés nyilatkozott úgy, hogy az iskoláját a jövőben is maga akarja működtetni, amire 55-en kaptak engedélyt az oktatásért felelős minisztertől.
A háromezernél magasabb lélekszámú települések közül 227 nyilatkozott arról, hogy a működtetést is átadná az államnak. Közülük 120 vállalta, hogy hozzájárulást fizet az államnak iskolája működtetéséhez, a többi mégsem mondott le iskolája működtetéséről.
Az átadás-átvétel során kapott információk alapján a településeknek való segítségnyújtás megszervezése, a korábbi működtetési gondok megoldása (például a tüzelővásárlás) elkezdődött.
Rögzítették: a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ mindent megtesz azért, hogy a téli szünetet követően az intézményekben zökkenőmentesen folytatódjon az oktató-nevelő munka.
Forrás: MTI