Nem érezzük, nincsenek látható tünetei, maximum a leletek között vehetjük észre a kiugróan magas értéket. Azonban a koleszterinszint növekedésének komoly, sőt halálos veszélyei is lehetnek, melyek ellen idejében kell lépnünk!
A magas koleszterinszint többek – természetesen téves – vélekedése szerint önmagában nem betegség, így azt sokan nem veszik elég komolyan. Pedig ha nem kezelik, életveszélyes következményekkel járhat és súlyos betegségek kialakulásához vezethet – igaz, ez lassú folyamat, ráadásul nem jár tünetekkel vagy fájdalommal, ezért könnyen legyinthetünk a leleteken látható számokra. Az agyvérzés, a szívroham vagy a trombózis azonban egyaránt jobban veszélyezteti azokat, akik nem tesznek a magas koleszterinszint ellen.
Mi történik, ha nem csökkentjük a koleszterinszintet?
A koleszterin a szervezet egészséges működéséhez nélkülözhetetlen, zsírszerű anyag (pontosabban anyagcsoport), melyet részben a szervezet maga állít elő, részben pedig táplálékkal vesszük magunkhoz. A koleszterin két legfontosabb altípusa az LDL- illetve a HDL-koleszterin. Az LDL-, azaz a „rossz” koleszterin, kis sűrűségű anyag, mely a koleszterint a májból szállítja a sejteknek. A HDL-, azaz a „jó” koleszterin nagy sűrűségű anyag, mely a már lerakódott koleszterint az érfalból visszaszállítja a májba, ami ott lebomlik.
Mivel a szervezetnek csak korlátozott mennyiségű koleszterinre van szüksége, ha túl sok halmozódik fel belőle – akár valamilyen ritka betegség, akár a túlságosan koleszterindús táplálkozás miatt -, akkor azt nem lehet elszállítani, emiatt lassan lerakódik az erek falán, úgynevezett plakkot képez. A vérerek ennek következtében összeszűkülnek, és a lecsökkent átmérőjű artériákon keresztül a szív, illetve a tüdő nem jut elegendő oxigéndús vérhez. Ennek következménye az érszűkület (arteriosclerosis), az ennek következtében fellépő mellkasfájdalom, illetve a legsúlyosabb esetekben a szívinfarktus. A lerakódott koleszterin-réteg sérülhet is (például hirtelen megemelkedő vérnyomás hatására), ilyenkor vérlemezkék csapódhatnak ki, ám ezek is felgyülemlenek az érben, hiszen az túl szűk ahhoz, hogy a megnövekedett terheléssel megbirkózzon. Az eredmény vérrög, mely – a helyétől függően – trombózist, szívinfarktust vagy stroke-ot is okozhat.
A baj nem jár egyedül…
A magas koleszterinszint ritkán jelentkezik önmagában. Nagyon gyakran olyan más betegségekkel vagy tünetekkel együtt alakul ki, melyek tovább emelik a szív- és érrendszeri zavarok illetve az agyvérzés rizikóját. Akiknél a cukorbetegség, a magas vérnyomás, az elhízás és a magas koleszterinszint (azaz a metabolikus szindróma néven ismert összetett anyagcserezavar) egyaránt kimutatható, sokkal gyakrabban szenvednek többek között alvási apnoétól, gyakrabban alakul ki náluk májzsugorodás és vesekárosodás.
Az alacsonyra is figyeljünk!
Bár azt tartják jónak, ha az koleszterinszint minél alacsonyabb, a kórosan alacsony szint is veszélyes tüneteket jelezhet, például alultápláltságot vagy májproblémákat. A koleszterin ideális szintjét azonban egyénre szabottan, több tényező figyelembe vételével szokták meghatározni.
Forrás: házipatika.com