Lemondott posztjáról Gulyás Gábor, a Műcsarnok tavaly kinevezett vezetője, mert mint közölte, nem ért egyet azzal, hogy az intézmény működési rendje januártól megváltozik. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) Kultúráért Felelős Államtitkársága sajnálattal értesült a vezető döntéséről.
„Mivel a Műcsarnok működési rendjének megváltozása nem teszi lehetővé, hogy a munkámat szuverén módon folytassam tovább, erkölcsi kötelességem a megbízatásomról lemondani. Ezért a mai napon kezdeményeztem az MNV Zrt. elnök-vezérigazgatójánál, hogy munkaviszonyomat 2012. december 31. napjával közös megegyezéssel szüntessük meg. Döntésemről írásban tájékoztattam a kultúráért felelős államtitkárt” – fogalmazott közleményében Gulyás Gábor, aki az MTI megkeresésére azt mondta, egyelőre nem kíván az ügyben nyilatkozni.
Az Emmi Kultúráért Felelős Államtitkársága közleményében kiemelte: sajnálattal értesültek a főigazgató bejelentéséről. Mint írták, a kiállítóhely és az azt működtető nonprofit kft. tulajdonosi jogait a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. gyakorolja, így a Műcsarnok vezetőjének személyéről az MNV jogosult dönteni. Az államtitkárság felidézte, hogy az elmúlt két évben a Műcsarnok csaknem másfélszeresére növelte jegyárbevételét, az idei Mi a magyar? Kortárs válaszok című tárlata pedig az elmúlt 20 év leglátogatottabb kortárs képzőművészeti kiállítása volt.
„Gulyás Gábor Mélycsarnok néven új kiállítóteret hozott létre, Flash Art címmel a piacon is sikeres képzőművészeti folyóiratot indított. Jelentős magyar művészek, Kelemen Károly, Bukta Imre kiállításai mellett fontos külföldi alkotók, a kínai Aj Vej-vej, a svájci Fischil és Weiss, a francia Venet is megjelenhettek a Műcsarnokban és az Ernst Múzeumban” – hangsúlyozta az államtitkárság, amely szerint a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) kezelésében is a korábbi évekhez hasonlóan sikeres, a magyar nemzeti művészeti értékeket progresszíven bemutató kiállítóhely működhet a Hősök terén.
A kormány múlt heti határozata szerint a Műcsarnok épületének tulajdonjoga január 1-jétől a Magyar Művészeti Akadémiához (MMA) kerül, a kiállítóhelyet üzemeltető Műcsarnok Nonprofit Kft. feladatellátásának művészeti és tartalmi kérdéseiben pedig egyetértési joga lesz az MMA elnökének.
Közben az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottsága hétfőn tárgyalta az MMA feladatkörének kiterjesztéséről szóló módosító indítványt. Hammerstein Judit kultúráért felelős helyettes államtitkár elmondta, hogy a Műcsarnok vonatkozásában mindenféle vagyonjogi döntéssel kapcsolatos jogszabály-módosítás felelőse a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A bizottság által tárgyalt előterjesztés ezért a Műcsarnok sorsáról nem rendelkezik, de a kormány át akarja adni az épület tulajdonjogát.
Hiller István (MSZP) volt kulturális miniszter „rossz és ostoba” döntésnek nevezte a Műcsarnok átadását; mint fogalmazott: „a tulajdonjog átruházása megnyithat egy olyan sort, amely a magyar kulturális életben teljesen rossz irányba visz”, és véleménye szerint akár precedenst teremthet a Magyar Állami Operaház vagy a Szépművészeti Múzeum átadásához is.
Kucsera Tamás, az MMA főtitkára úgy vélte, hogy a Műcsarnok átadása hosszabb folyamat lesz és várhatóan nem valósul meg 2013. január 1-jéig. Az ingatlannak például nincs önálló helyrajzi száma sem – hozott példát a megoldandó nehézségekre. Mint hozzátette, a Műcsarnok Nonprofit Kft. ugyan az Emmi felügyelete alatt marad, de az MMA hosszabb távú célja, hogy a 2013-as átmeneti évet követően egy kézbe kerüljön az ingatlan fenntartása és működtetése.
Forrás: MTI