Felmentette a bíróság az édesanyja, Balla Irma debreceni önkormányzati képviselő meggyilkolásával vádolt Schönstein Sándort. A megismételt első fokú eljárásban hozott ítéletet Bakó József bíró hirdette ki péntek délelőtt a Debreceni Törvényszéken.
Balla Irma debreceni fideszes önkormányzati képviselőt 2007 húsvétján gyilkolták meg debreceni lakásában. A gyilkossággal az ügyészség a fiát, Schönstein Sándort vádolta meg. Az első fokon eljáró Hajdú-Bihar Megyei Bíróság a férfit különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosság miatt tizenkét év fegyházra ítélte. A másodfokon eljáró Debreceni Ítélőtábla azonban új eljárást rendelt el.
A megismételt eljárás végén pénteken a bíró több mint két és fél órán keresztül ismertette a vádtörténetet és az ítélet indoklását.
Balla Irmát 21 rendbeli erőbehatás érte, a halál oka arckoponya- és nyaksérülésekre vezethető vissza – mondta.
A vádlottat kevert személyiségű, de nem kóros állapotú embernek nevezte a bíró, és emlékeztetett rá, hogy Schönstein Sándor az egész eljárás során következetesen tagadta a bűncselekmény elkövetését.
Bakó József részletesen elemezte, hogy miért vetette el a bíróság az esetleges elkövetői kört illetően a Balla Irma képviselői munkája kapcsán felvetődött politikai szálat, a rokonokat, az áldozat esetleges titkos férfikapcsolatát.
Külön elemezte D. Lajos szerepét, aki a gyilkosság előtti napokban Balla Irma szomszédjában egy építkezésen segédmunkásként dolgozott, és egy másik bűncselekmény gyanúsítottjaként kétszer bevallotta a gyilkosságot, majd később visszavonta vallomásait. Elmondta a bíró, hogy D. Lajosnak többen is alibit igazoltak; a gyilkosság estéjén Balla Irma telefonjáról indított hívás során nem ő szólt bele a telefonba, ezt határozottan állította az a tanú, akit akkor felhívtak; az áldozat körme alól vett mintában nem az ő DNS-profilját, hanem két idegenét találták, akiket viszont nem sikerült azonosítani, és nem találták meg a DNS-ét azon a pajszeren sem, amelyet a védelem kutatott fel és csatolt a bizonyítékokhoz.
Schönstein Sándor személyiségéről a bíró elmondta: tisztelte az anyját, de két ok miatt gyakran volt konfliktus közöttük. Az egyik, hogy a fiú csak akkor mehetett el a barátaival szórakozni, ha előtte kitakarított otthon, a másik vitaforrás pedig a tanulás volt, ami miatt a vádlott el is költözött anyjától. Egy esetben a konfliktus kölcsönös tettlegességhez is vezetett anya és fia között.
A szakértői véleményekre is alapozva a bíró megállapította, hogy Schönsteint Sándor személyiségében kritikus pont az érzelmi-indulati élete, hajlamos a hirtelen dühkitörésre, de nem ez a tipikus személyiségjegye. A „kevert személyiségzavar azonban nem lehetett kihatással a bűncselekményre” – jegyezte meg a bíró. Elmondta azt is, hogy pontosan rekonstruálták a gyilkosság napjának eseményeit, és megállapították, hogy a gyilkosság feltételezett időpontjának egy jelentős szakaszára a vádlottnak „egyértelmű, megdönthetetlen alibije van”.
A bíró az ítélet indoklásában kitért a vádlott poligráfos vizsgálatára, az áldozat mobiltelefonjának vizsgálatára, a nyomozás, a helyszínelés hiányosságaira, majd kihirdette, hogy a vádlottat bizonyítottság hiányában felmenti a különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosság vádja alól.
Magyar György ügyvéd részsikernek nevezte a Debreceni Törvényszék pénteken kihirdetett ítéletét. Ez nem a védő sikere, hanem az igazságszolgáltatás diadala – kommentálta az ítéletet Magyar György, aki három napot kért a bíróságtól az ítélet tanulmányozására.
Schönstein Sándor fellebbezést jelentett be annak érdekében, hogy a bíróság bűncselekmény hiányában mondja ki a felmentő ítéletet. Megítélése szerint ahogy a többi szóba jöhető embert kizárták, úgy őt is ki kellett volna zárni az elkövetői körből.
Schönstein Sándor egyébként bízott a felmentő ítéletben, de miután az első eljárásban váratlanul szabadságvesztésre ítélték, és csak a rajta lévő öltönyt vihette magával a börtönbe, a mostani ítélethirdetésre – mint mondta – jobban felkészült: egy bepakolt hátizsákkal érkezett.
Gulyásné Birinyi Ildikó ügyész a tényállás téves megállapítása miatt fellebbezett az ítélet ellen, kérve a bűnösség megállapítását és Schönstein Sándor elítélését.
Forrás: MTI