A Kúriának nincs kötelezettsége az Európai Unió bíróságának a magyar bírák nyugdíjazásáról szóló ítéletének végrehajtásával kapcsolatban – közölte a testület kedden az MTI-vel, tudatva azt is, hogy a Kúria nyugalmazott bírái által indított munkaügyi perekben ezen a héten várható elsőfokú ítélet.
Az Európai Unió Bíróságának keddi döntésével kapcsolatban a Kúria az MTI megkeresésre azt közölte: „a Kúria mint Magyarország legfelső ítélkező fóruma az ítélkező tevékenysége során az alkalmazandó nemzeti jog és az Alkotmánybíróság gyakorlata mellett figyelembe veszi az uniós jog előírásait és az Európai Unió bíróságának döntéseit is”.
A luxembourgi Európai Bíróság ítéletében kimondta: életkoron alapuló, nem igazolható megkülönböztetést jelent, és így a diszkrimináció uniós tilalmába ütközik a magyar bírák kötelező nyugdíjkorhatárának 70-ről 62 évre történő leszállítása.
A Kúria közleményében kifejtette: a Kúrián 2012. június 30-án húsz bíró szolgálati jogviszonya szűnt meg, két további bíró december 31-ig a felmentési idejét tölti. A Kúria elnöke lehetővé tette, hogy a nyugdíjas bírók részmunkaidőben igazságügyi alkalmazotti jogviszonyban dolgozzanak. Ezzel a lehetőséggel 15 bíró élt, 7 bíró pedig a joggyakorlat-elemző csoportok munkájában vesz részt – tették hozzá.
Ugyanakkor kiemelték, hogy a 22 bíró nyugállományba kerülése miatt a bírói kar csaknem egynegyede került ki az ítélkezésből. Az ítélkezési tevékenység folyamatosságának biztosításáért 2012. szeptember 1-től 13 új bírót neveztek ki.
Az Alkotmánybíróság határozatának meghozatalát követően a nyugalmazott bírák által indított munkaügyi perek jelenleg folyamatban vannak, az ügyekben ezen a héten várható elsőfokú ítélet. A jogerős ítéletek alapján pedig a Kúria – a jogállási és szervezeti törvényben foglaltak szerint – haladéktalanul megteszi a szükséges intézkedéseket a bírói szolgálati viszony helyreállításáért – olvasható a Kúria közleményében.
Forrás: MTI