Close

Korszerű „Lipót” születhet Angyalföldön

Bár a Lipót 2007-es bezárása óta nagyjából rendeződött a betegek és az orvosok helyzete, mégis felmerült egy új központ létrehozása. Az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet (OPAI) terve elkészült, s a beruházáshoz szükséges összeg egy része is elegendő lenne az induláshoz.
Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI), más néven a Lipót 2007 decemberében zárt be. Az intézményben elhelyezett súlyos pszichiátriai betegségekkel küzdő páciensek és az ott dolgozók azóta szétszéledtek. Az OPNI-ban működő nemzetközi hírű stroke-központ máig nem szerveződött újjá, továbbá nincs az országnak átfogó pszichiátriai központja, amely magába foglalná a betegellátást és szakmai kutatást.

Németh Attila, a Nyírő Gyula Kórház főigazgatója lapunknak elmondta, ma már a Lipót egykori orvosainak csak a hatvan százaléka praktizál. A többiek vagy külföldön helyezkedtek el, vagy nyugdíjba mentek. „Az OPNI-ban kezelt betegeket területileg helyezték el, más kérdés viszont, hogyan tudtak beilleszkedni az új rendszerbe. Fontos tudni, a pszichiátriai páciensek sokkal erősebben kötődnek az orvosukhoz, mint más szakterületek kezeltjei” – mondta a főigazgató. Kifejtette, a skizofréniával kezelteknek nincs betegségtudatuk, tehát ha nem kapnak megfelelő gondozást, könnyen elhagyják gyógyszereik szedését, ami esetükben súlyos visszaesést okoz. Németh Attila kiemelte, jól látszott a 2007-es bezárást követő statisztikákban, hogy öt százalékkal kevesebb fogyott a skizofrénia kezeléséhez szükséges készítményekből. Ebből következik, hogy egy-kétezer beteg ellátatlan maradt.

„Az adatok alapján megállapítható, hogy 2009-re a skizofrénia miatt kezeltek száma ismét elérte a 2006-os szintet, tehát a Lipótról kikerült páciensek nagyobb része visszakerült a szakellátásba. Ugyanakkor, mivel csökkentették a járóbeteg-ellátás finanszírozását és az ágyszámokat is, más betegek nehezebben tudtak eljutni a szakrendelésre” – magyarázta a főigazgató.

Németh Attila szerint a pszichiátria gyógyszeres kezelése sokat javult, tehát kevesebb ágyra van szükség, s egyre több beteget lehet ambulánsan ellátni. Ilyen értelemben a káosz után kijelenthető, nincsenek súlyos problémák az ágyszámok tekintetében. „Ezzel szemben maga a rendszer megroggyant az OPNI bezárásával, mind a mai napig nem állt be az egyensúly az ellátásban. Megindult az orvoselvándorlás, ezért csak a legsúlyosabb állapotú páciensek kaptak ellátást” – mondta. Kiemelte, voltak a Lipóton kezeltek közül olyanok, akik az utcára kerültek, ám előbb-utóbb eljutottak valamelyik pszichiátriai osztályra. Hozzátette, valószínű, a hajléktalanok száma növekedett, de nem nagyon érdemes hitelt adni azoknak a pletykáknak, miszerint számos pszichiátriai beteg kóvályog a volt OPNI körül.

Már a Lipót bezárásakor megfogalmazódott az igény egy átfogó szakmai központ kialakítására. Németh Attila szerint a Nyírő Gyula Kórházban megvalósítható az Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet terve, hiszen olyan intézmény, ahol a pszichiátria és addiktológia mellett megtalálhatók a neurológiai, az intenzív és a belgyógyászati osztályok is, tehát a legfontosabb társszakmák elérhető közelségben vannak. Emellett jelentős pszichiátriai hagyományai vannak, illetve jó lehetőséget nyújt a kutatásra is. „A Nyírőben lehetne a leghamarabb, a lehető legkisebb anyagi ráfordítással kialakítani azokat a szakmai és tárgyi feltételeket, amelyek alapjai lehetnek egy országos intézetnek. Nincs fedezete és nincs is értelme egy zöldmezős beruházásnak” – hangsúlyozta.

A főigazgató szerint a pszichiátriának és az addiktológiának szüksége van egy szervező, gyógyító és kutató feladatokat ellátó országos intézetre, módszertani központra. „Az OPAI csökkentené az elvándorlást, hiszen bebizonyítaná, van lehetőség Magyarországon is olyan helyen dolgozni, ahol nemcsak a tűzoltás a feladat, hanem a minőségi gyógyító munka mellett kutatni is tudnak az orvosok” – emelte ki Németh Attila. A terv megvalósításához másfél-kétmilliárd forint kell, de az összeg feléből is megoldható az elindulás. Kifejtette, az Országos Pszichiátriai Központra lehet alapozni, hiszen ott olyan emberek dolgoznak, akik az itthoni pszichiátriai ellátást felmérték.

„Erre a központra lehetne építeni. Bővíteni kellene a személyi állományt, illetve hozzákapcsolni betegellátási feladatokat, és mindezt át kéne helyezni a Nyírő Gyula Kórházba. Ilyen alapokkal kialakítható lenne az OPAI” – emelte ki Németh Attila. A hivatalos döntésre még várnak, hiszen az alapfeltételek adottak. Hozzáfűzte, már egy kisebb összegű anyagi támogatás is elegendő lenne, hogy elinduljon az a szakmai munka, amely méltó folytatása lenne az OPNI-ban végzett magas színvonalú tevékenységnek.

Forrás: MHO

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top