Két év önkéntes berlini száműzetés után Demszky Gábor ismét Budapesten kampányol, leginkább karácsonyra megjelenő „életrajzi” könyvét reklámozva. A Klubrádió keddi Megbeszéljük című műsorában a volt SZDSZ-es főpolgármester a főváros mai gondjait Orbán Viktor kormányfőre hárította.
– Az utolsó ciklus mindenképpen borzalmas volt, és az utolsó egy évben azt lehetett mondani, hogy ellenzékből Orbán az ügyészséget lényegében kontrollálni tudta és irányította. Az ügyek 2006 körül elkezdődtek, aztán 2009 körül felgyorsultak, és azt a benyomást keltették, hogy Budapesten egy bűnszövetkezet működik. Naponta vittek el bilincsben embereket – emlékezett a közelmúltra Demszky Gábor. – Vizsgálat folyt a Főkert igazgatója, Kocsis László ellen, de bűncselekmény hiányában lezárták az eljárást, akárcsak a Főpolgármesteri Hivatalban meggyanúsított húsz köztisztviselő, a Margit híd vagy a metró ügyét – méltatlankodott a volt főpolgármester. Ezzel szemben az igazság az, hogy az Állami Számvevőszéknek a városházi fiktív tanácsadói szerződések miatti feljelentését nem jogerősen utasították el, ez ellen az ügyészség fellebbezett. A 4-es metrót érintő nyomozásokat pedig nemhogy lezárták, hanem a BRFK egyesítette azokat.
Demszkyt még tanúként sem hallgatták meg
Demszky a Blikknek adott interjújában volt MSZP-s helyettesét, Hagyó Miklóst, a BKV-per elsőrendű vádlottját „alkalmatlannak” nyilvánította, aminek ugyanakkor szerinte semmi köze sincs a vádakhoz. A büntetőügyben egyébként a város működéséért akkoriban felelős főpolgármestert a nyomozók még tanúként sem hallgatták ki, és eddig a Kecskeméti Törvényszék sem idézte be.
– Egyetértek azzal, hogy az utolsó ciklus borzalmas volt, akár a többi – reagált Demszky állításaira Németh Zoltán, a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője. – Az MSZP és az SZDSZ húsz év alatt eladósította a várost, a BKV-t. A Demszky-örökség egyik legsúlyosabb eleme a mára teljesen lepusztult buszok, metrókocsik, villamosok, trolik és HÉV-szerelvények cseréjének halogatása – húzta alá a kormánypárti frakcióvezető.
Milliárdos kár a Demszky-korszakban köttetett szerződés nyomán
Mintegy hétmilliárdos kárt okozó hűtlen kezelés gyanújával tett feljelentést kedden a Kehi a Rác fürdőnek nyújtott állami hitel kapcsán. A vizsgálat feltárta: a fejlesztési bank a Gyurcsány-kormány idején figyelmen kívül hagyta a bank szakértőinek az aggályait, és elegendő fedezet nélkül adott hitelt a beruházáshoz.
További részletek a Magyar Nemzet csütörtöki számában