Close

Határon átnyúló együttműködés gazdagította a makói kórházat

Komputertomográfot, ultrahang-berendezést és EKG-t, valamint telediagnosztikai központot avattak fel október 2-án, kedden a makói Dr. Diósszilágyi Sámuel Kórház-rendelőintézetben. A beruházás magyar–román uniós pályázatból valósult meg, a projekt Makóra eső költségvetése 135 millió forint. A kistérség polgármesterei az átadón jelképesen egy csavart kaptak ajándéka a régi CT-készülékből, arra emlékezve, hogy először kistérségi összefogással kapott ilyen eszközt a makói intézmény. 
 

Makó város polgármestere elsősorban köszöntet mondott mindazoknak, akik a városi kórház fejlesztéséért dolgoztak. Kiemelte, a kórház térségi feladatellátása több mint 100 éves. A dologi feltételek javítására többek között a kistérségi társulás is áldozott az elmúlt években. Mint dr. Buzás Péter fogalmazott, déja vu érzése van, hiszen egy hasonló berendezést 2001-ben térségi összefogással kapott az intézmény – az akkori összefogás előzménye az volt, hogy úgy hírlett: a kormány bezárja a kórházat. Emiatt 7-8 ezres tüntetést is tartottak akkor Makó főterén. Dr. Buzás Péter hangsúlyozta azonban: ez a nap nem a borúlátás, hanem az ünneplés ideje, s bízik abban: az intézmény szakmai önállóságát megőrizve hosszú távon is szolgálni fogja a térség lakóit. 
 
Élen járt a fejlesztésben a makói kórház akkor is, amikor még a megye volt a fenntartója. Ezeknek a munkáknak mindig az volt a lényege, hogy könnyebbé tegye a betegek életét – emlékezetett Vízhányó Ferenc megyei alelnök, aki Magyar Annát és a térség országgyűlési képviselőjét is képviselte az átadón. 
 
Az átadás alkalmából Olariu Teodora, az Arad megyei Sürgősségi Kórház igazgatója is beszédet mondott. Az aradi egyetemi kórházzal ugyanis partnerségben nyerte el a kórház ezt az új CT-eszközt (a képen), valamint vele együtt az ultrahang-berendezést, a terheléses EKG-t, illetőleg a több partner együttműködésével kiépített telediagnosztikai rendszert. Romániában ilyen eszköz egyelőre csak Bukarestben volt eddig, ezért is örömteli, hogy a magyar partnerrel közösen sikerült megvalósítani a fejlesztést – mondta az igazgató asszony. 
 
Dr. Baráth Lajos, az intézmény főigazgatója arról beszélt, hogy e korszerű képalkotó diagnosztikai berendezésektől gyorsabb, jobb vizsgálati eredmények várhatók, a telediagnosztikai rendszertől pedig az, hogy a közeli településeken élőknek nem kell Makóra utazniuk – a leleteiket küldik el és értékelik a kórházban. Ez utóbbihoz a magyar oldalon a csanádpalotai, maroslelei, mórahalmi, kisteleki és szegedi rendelők csatlakoztak, de a rendszer nyitott – az átadón máris észak-magyarországi és kárpátaljai kórházak ajánlkoztak a berendezés beszállítói révén. 
 
Ez a fejlesztés évente körülbelül 14 ezer beteg összesen 25 ezer orvosi beavatkozását könnyíti meg. Dr. Baráth Lajos úgy fogalmazott, a mostani vezetésnek méltónak kell lennie az elődök munkájához, betegközpontú, empatikus, korszerű ellátással kell szolgálni a betegeket, mindazokat, akik a makói kórházat választják. Az átadón dr. Dehelán Aurélia orvos-igazgató felidézte, 2007 óta hat sikeres uniós pályázaton vett részt az intézmény, ebből négy határon túli együttműködés volt. A pályázati sikerek további döntéseket indukálnak, így a kórháznak ma is vannak fejlesztési elképzelései, és folyamatban lévő pályázatai.
forrás: onkormanyzat.mti.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top