Close

Csodás éttermi ajánlatok a bor.hu oldalon

Szebbnél szebb menüket és hozzájuk kapcsolódóan borajánlatokat tesznek közzé az éttermek a borkostolok.bor.hu oldalon. Az oldal küldetése, hogy az éttermek ingyen feltölthető speciális ajánlatait műsorújságszerűen jelenítse meg az ínyencek számára.

Új boros gasztroszolgáltatás indult útjára a weben a borkostolok.bor.hu oldalon. A szolgáltatás lényege, hogy programajánló formájában gyűjti össze és jeleníti meg az éttermek boros menüajánlatait. Az étterem ingyenesen feltölti a séf által megálmodott menüt, az ételekhez – ha illik hozzájuk – konkrét bort ajánl, az oldal pedig időpont és hely szerint rendezi az ajánlatokat, így bárki megtalálhatja az érvényes menük között a számára legvonzóbbat, valamint a fogásokhoz illő kitűnő borokat.

Az egri Zsálya Bisztró „Zsálya Mánia” fantázianevű étel-bor menüsorát Horkay András sommelier értékelte:   Egerben az a szép, hogy mindenki megtalálhatja a stílusának megfelelő bort, legyen az fehér vagy vörös, könnyed vagy testes. Egy biztos: az Egri borvidék a lehetőségek szinte végtelen tárházát kínálja a bort szerető embernek. A Zsálya Bisztró jó érzékkel ezt a sokszínűséget használta ki a „Zsálya Mánia” menüsor étel-bor párosításainál.

Előétel

Szilvásváradi pisztrángmarinád szarvasgombás angolzellerrel: ez a költemény fogadja a vendéget, Demeter Csaba bora, a 2011-es Eger Csillaga kíséretében.

A pisztráng és Szilvásvárad neve szinte összenőtt. A hal letisztult íze jól harmonizál a szarvasgomba erős karakterével. Annak ellenére, hogy előételről beszélünk, a fogás nem kezdő bort kíván, s ezt jó érzékkel látta meg a séf. Az Eger Csillaga komoly bor, kitűnő indítás az intenzív fogáshoz. Klasszikusnak mondható egri fehér házasítás, amelyben hárslevelű, chardonnay, szürkebarát, rajnai rizling és olaszrizling is található. Gyümölcsös jegyek egészülnek ki a fahordós érlelés aromáival, kis vaníliával és más fűszerekkel. A bor testessége és komplex aromái szépen összecsengenek a pisztráng fűszeres karakterével és a szarvasgombát meghatározó intenzív jegyekkel.

Leves

A második fogás vadnyúlrilette batyuban, vargányakrémlevesben. Ezt az Orsolya Pince Abrakadabrája kíséri a 2011-es évjáratból.

Nagyon érdekes második fogás, amelyben az előétel ötvöződik a levessel. A vargányakrémleves azon kevés levesek egyike, amihez szabad bort párosítani, már csak a batyuba zárt vadnyúlrilette miatt is. A tartalmas krémleves enyhén vajas, fahordós karakterű, tartalmas bort kíván. Kitűnő választás az Orsolya Pince Abrakadabra névre keresztelt bora. Olaszrizling-chardonnay alapú cuvée-ről beszélünk, amelyben szépen érezhetőek a fahordós érlelés krémes, vajas jegyei. A bor érett gyümölcsös karakterét egy kis mandula egészíti ki.

Főétel

A főfogás szarvasgerinc csipkebefőttel, kenyérpudinggal. Hozzá a Bolyki Pincészet „Bolyki és Bolyki” nevű, 2009-es borát töltik a pohárba.

Az őszi étlapok méltán kedvenc fogása a szarvasgerinc. Komoly vadhús csak komoly vöröset tűr maga mellett. Az előnyök kölcsönösek: a nehezebb vörös húsok proteinjeinek bontását segíti a fajsúlyosabb vörösborokban található tannin, másfelől a fehérje ugyanezt a tannint lágyítja. Egerben persze testesebb vörösborokból nincsen hiány, gondoljunk csak a szuperior bikavérekre vagy a klasszikus bordeaux-i házasításokra. A mi esetünkben a séf az utóbbi típust választotta, azaz a fiatal Bolyki János Bolyki és Bolyki borát. A cabernet franc és merlot házasításából készült bor eleganciával társul a főfogáshoz. Érett, erdei bogyós gyümölcsök seregszemléje – egy kis étcsokoládéval és a fahordós érlelés fűszeres jegyeivel kiegészülve telitalálat a vadhúshoz. Komoly választás: étel és bor megérdemli egymást!

Desszert

A levezetés szedres túrótorta madártejjel. A hozzá kínált bor Orosz Gábor 2007-es Betsek tokaji furmintja.

Az édesség és a desszertbor összehangolásánál főszabályként arra kell odafigyelni, hogy a bor legalább annyira édes legyen, mint a desszert, vagy akár egy hajszállal édesebb is. Ennek a szabálynak leginkább a késői szüretelésű tokaji, illetve az aszúborok felelnek meg. Ezért is meglepő, hogy a séf száraz furmintot választott az édességhez. Orosz Gábor Betsek-dűlőről származó furmintja magán hordozza Tokaj és kiváltképp a Betsek dűlő ásványos karakterét, valamint a furmintra jellemző birses, citrusos jegyeket. Ezeket szépen egészít ki a fahordós érlelés adta fűszeres, vaníliás aroma. A választás mindenképpen merész – az újdonságtól mégse zárkózzunk el eleve. Hisz tudható: a puding próbája az evés!

Forrás: hetivalasz.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top