Nemcsak törvénysértő, hanem a bírói etikai szabályzatba is ütközik, ha egy bíró politikai véleményt nyilvánít – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Völgyesi Miklós, a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott tanácselnöke annak kapcsán, hogy a Siófoki Városi Bíróság szerdán „erkölcsileg pozitív tartalmú és társadalmilag hasznos figyelemfelhívásnak” minősítette a Kerekiben felállított Horthy-szobor megrongálását.
Völgyesi hangsúlyozta: a bírónak a vád tárgyává tett tényeket vizsgálva kell ítéletet hirdetnie, ebben az esetben viszont Kovacsics István bíró – aki a Siófoki Városi Bíróság elnöke – a vádon túlterjeszkedve „politikai krédót” fogalmazott meg, s ezzel rombolta a bíróságok pártatlanságába vetett közbizalmat. Völgyesi szerint nagy a valószínűsége, hogy fegyelmi eljárás indul az elfogult bíró ellen.
Hasonlóan nyilatkozott tegnap a Kossuth rádiónak Busch Béla, az Eötvös Loránd Tudományegyetem jogi karának büntetőjogi tanszékvezetője, aki kifejtette: bíró nem nyilváníthat politikai véleményt, ha mégis megteszi, akkor fegyelmi következményekre számíthat. Rámutatott: az ítélet indoklása nem felel meg a bírókkal szemben támasztott semlegesség követelményének. Busch Béla szerint is fegyelmi retorziókra számíthat Kovacsics István. Kónya István, a Kúria elnökhelyettese csütörtökön szintén elmarasztalóan beszélt a siófoki bíróról. Kiemelte: nem helyénvaló, ha egy bíró erkölcsileg pozitívnak minősít erőszakos cselekményt és a bíróságnak mindig ügyelnie kell arra, hogy kerülje a cselekmények történelmi vagy politikai értékelését.
Ismeretes, a Somogy megyei Kerekiben május közepén állították fel Horthy Miklós szobrát, amelyet Dániel Péter ügyvéd festékkel leöntött, és feliratokat akasztott rá. A siófoki bíróság első fokon bűnösnek mondta ki rongálásért, ám büntetést nem szabott ki, csupán megrovásban részesítette.
Forrás: mno