A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap a magyarországi antiszemitizmusról közölt cikket pénteki számában.
A problematikus öt százalék című budapesti riport alcímében a szerző, Stephan Löwenstein kiemelte: „Magyarországon a legtöbb zsidó jól érzi magát, de az antiszemitizmus növekedik”. Kifejtette: az Orbán-kormány tagjai, „és maga a miniszterelnök is az utóbbi időben rendszeresen és világosan állást foglalt az antiszemitizmussal és a Jobbikkal szemben”, a Fidesz azonban „ügyetlenségek révén támadhatóvá is teszi magát”. Hozzátette: Kövér László, az Országgyűlés elnöke a Nyírő-temetés ügyével nem csupán „külpolitikai botrányt okozott”, hanem „kétes” módon megpróbálta szétválasztani Nyírő József írói és politikai munkásságát.
Áder János szeptember 3-án, a Dohány utcai zsinagógában tartott Wallenberg-emlékesten elmondott beszédével kapcsolatban azt írta, hogy a köztársasági elnök „nem követi (Francois) Hollande (francia államfő) példáját”, aki „kifejezetten elismerte a holokausztban viselt francia felelősséget”.
A konzervatív Die Presse pénteki száma arról ír, hogy az Európai Bizottság szerint a közelmúltban Romániában és Magyarországon kialakult politikai válság jó ok arra, hogy bevezessék a jogállamiság mind a 27 EU-tagállamra kiterjedő szisztematikus ellenőrzését. A bécsi lap idézte Viviane Reding EU-biztosnak az Európai Parlamentben tett kijelentését, miszerint az EU jelenlegi kötelezettségszegési eljárása túl „technikai” és túl lassú ahhoz, hogy a szervezet reagáljon az olyan helyzetekre, amikor nagy veszély fenyegeti a jogállamiságot.
Forrás: mti