Close

A szomszédénál is zöldebb lesz

A nagy melegek elmúltával már hozzá lehet kezdeni a gyep felújításához, telepítéséhez, a hibák javításához. Magvetés vagy gyepszőnyeg, felújítás vagy új gyepágy készítése? – olyan kérdések ezek, amelyekre pontos válasz csak rutinnal rendelkező szakemberektől várható.

A gyeptelepítési módszerek között a leggyorsabb és legbiztosabb mód a gyepszőnyeg lerakása. Ha a munka anyagi részét nézzük, akkor nem biztos, hogy ez a legdrágább, ugyanis a magos módszerrel is sok pénzt el lehet költeni. A hozatott föld, a speciális, magkelést gyorsító „indító” műtrágya, a fényviszonyok szerint pontosan kiválasztott speciális mag sem olcsó. Ráadásul ezekért az anyagokért általában utazni kell, mert az egyszerűbb gazdaboltokban, barkácsáruházakban ilyesfélét nem tartanak. Megoldás lehet az internetes kertészboltokból rendelés, de tudni kell, hogy szállítási költséget is kell fizetni. Vannak olyan netes gazdaboltok, amelyek a megrendelt tétel nagyságától függően kedvezményt, akár ingyenes szállítást is biztosítanak. Érdemes többen összefogni, hogy ezt a keretet sikerüljön kitölteni. Attól nem kell tartani, hogy átverik a megrendelőt, ugyanis e termékek többsége nemzetközi márka, és zárolt zsákokban érkezik.
A zöld szőnyeg lefektetésével lehet a leggyorsabban gyepet telepíteni. A módszer egyik előnye, hogy két hét kerti lét után már teljes értékű, egyenletes gyepet ad, ugyanis csak ennyi idő kell a legyökeresedéshez. A viszonylag magas ár miatt elsősorban a problémás helyek füvesítésére javasolható. Például olyan kisebb kertekbe, ahol nem sikerül megoldani, hogy a friss vetésen ne járjanak. A hibátlan gyeptelepítéshez legjobb szakembert hívni, vagy segítséget kérni valakitől, aki már vett részt ilyen munkában.
A gyepszőnyeg nevelésével nem foglalkozunk, csak azzal, hogy a gyommentes, teljes értékű, egészséges fűhenger négyzetméterenkénti ára 1100–1600 forint között van. (Ha pluszfölddel, gyomirtó szerrel, műtrágyával, gyephenger bérlésével is számolunk, akkor 3000–3500 forint egy négyzetméter gyepszőnyeg telepítési költsége, szemben az ugyanilyen sikert ígérő vetés 2000 forint körüli árával.)
Azzal is számolni kell, hogy az általában 40 centi széles csíkokban forgalmazott, beöntözött – bizony igen sáros – hengerek súlya 25-30 kiló, csak annyit szabad elhozni, amennyit egy nap alatt sikerül leteríteni. A jól előkészített talajon, a kerti sarkokhoz igazítással együtt két ember egy nap nagyjából 150-200 négyzetmétert tud lehelyezni.
A gyepszőnyeg-telepítés legfontosabb részének a talaj előkészítése számít. Általános gyomirtással kell kezdeni. A két-három hetes száradás után következik az elszáradt gyomok eltávolítása, majd a terület felásása. Ha a talaj minőségét javítani akarják, akkor az ásás előtt érdemes a trágyát, tőzeget, új földet kiszórni, s ezzel együtt végezni a talaj forgatását. A trágyázáskor arra is gondolni kell, hogy óhatatlanul vakondcsemege kerül a földbe. A kártétel elkerülése érdekében érdemes vakondhálót leteríteni, ez csak 120-150 forinttal növeli a négyzetméterenkénti költséget.
Ha az altalaj sok építési törmeléket alkalmaz, akkor gondoskodni kell termőtalajról. Ha zsákos földdel számolnak, akkor négyzetméterenként négy 50-80 literes zsákot kell a sittel fertőzött talajra borítani.
A talaj előkészítésének legfontosabb része a hengerelés. A laza talajon addig kell a hengert húzogatni, amíg besüllyed a lábnyom. Ezután négyzetméterenként négydekás dózisban kell kiszórni a kombinált gyepműtrágyát. Majd következhet a gyepszőnyeg terítése. A fix oldalon kell kezdeni, s fontos, hogy minden egyes szőnyegrészt az előzőhöz szorítsanak. A legjobb, ha egy léc és kalapács segítségével illesztik össze a darabokat. Még hatékonyabb a csatlakoztatás – és ez alkalmazható, amikor valamilyen tereptárgy körül kell illeszteni –, ha a szőnyegrészt a szélein úgy gyömöszölik be, hogy a közepe púpos, de amint a helyére kerül, akkor pár lépéssel sikerül az egész darabot a földhöz szorítani.
Ezután következik a hengerezés, majd az öntözés és egy újabb hengerezés. Ne csodálkozzanak, ha tocsog, cuppog az új gyep. Ilyenkor távozik a levegő, s tömörödik a talaj. Néhány napig a szokásos öntözővíz két-háromszorosát kell kijuttatni. De fontos az is, hogy az első nyírásig nem szabad hagyni kiszáradni a gyepet. Két hét után már teljes értékű lesz a gyep, és az első nyírásra akkor kell sort keríteni, amikor az új növekedés 3-4 centi.
 
forrás: nol.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top