Close

Kérdőjelek a kínai egykepolitika körül

Pan Csün-jan (Pan Chunyan) terhességének már csaknem a nyolcadik hónapjában járt harmadik gyermekével, amikor egy helyi vezető utasítására elhurcolták élelmiszerboltjából, bezárták egy helyiségbe, majd négy nap múlva elvitték egy kórházba, ahol arra kényszerítették, hogy ujjlenyomatával hitelesítsen egy nyilatkozatot, amely szerint beleegyezett az abortuszba. Ezután egy nővér injekciót adott be neki.

A 31 éves Pan Csün-jan a délkeleti Fucsien (Fujian) tartományban lévő otthonából telefonon mondta el a The New York Times című amerikai lapnak, hogy mi történt vele. Az injekció után visszatérhetett családjához. „Sírtam, és reméltem, hogy a baba az injekció ellenére életben marad” – emlékezett vissza. Ám április 8-án több órás vajúdás után halott gyereket hozott a világra. „Csupa kék és fekete folt volt a teste” – jegyezte meg.
    
A gyerekre való jog állampolgári jog
    
Az utóbbi időkben számos hír érkezett arról, hogy helyi tisztviselők késői terhesség-megszakításokat kényszerítenek ki az ázsiai országban. Felháborodott politikai tanácsadók és kutatók válaszul el szeretnék érni, hogy a központi hatóságok mélyrehatóan változtassák meg vagy akár vonják is vissza azt a törvényt, amely bünteti a családokat, ha egynél több gyermekük születik.

Az egykepolitika elleni nyomás más frontokon is erősödik. A közgazdászok azt hangoztatják, hogy a lakosság átlagéletkorának növekedése és a fiatal, olcsó munkaerő létszámának csökkenése lassítani fogja az ország gazdasági növekedését. Kína 1,3 milliárd fős lakossága a világon a legnagyobb, és a központi kormány még mindig az „egy család-egy gyerek” politika révén kívánja korlátozni a népesség gyarapodását. A hivatalos vonal erőltetése magyarázza a kikényszerített abortuszok gyakorlatát is. Ám ennek a politikának a feladása Hö Ja-fu (He Yafu) demográfus szerint még nem állítaná vissza a születések egészséges szintjét, mert más tényezőket is figyelembe venni.

Az erről a témáról a kínai mikroblogokon és az állami médiákban megjelenő anyagokból ítélve az egy gyerek-politikát manapság erősebben bírálják, mint az előző években. A pekingi egyetemen kutató szakemberek és politikai tanácsadók egy csoportja kemény kritikát fogalmazott meg az országos statisztikai hivatal által a 2010 évi népszámlálás eredményeinek megvitatására rendezett fórumon. Ott egy Feng Csien-mej (Feng Jianmei) nevű asszony esete keltett felháborodást: a június elején abortuszra kényszerített anya drámája országosan ismertté vált, mivel a terhesség megszakítása után héthónapos magzatának fotóit egy rokon feltette az internetre.

„A gyerekre való jog állampolgári jog” – szögezte le a fórumon Csan Csung-le (Zhan Zhongle), a Pekingi Egyetem jogász professzora, aki tudósokkal és üzleti vezetőkkel együtt petíciót küldött az Országos Népi Gyűlésnek, a kínai parlamentnek, és a törvény visszavonására szólította fel a testületet.

Igaz, a szabályozás alkalmazása az évek során többször változott, és szakértők szerint ma már legalább 22 féle jogcímen kérhetik a szülők további gyerek engedélyezését. A felnőttek többségére azonban továbbra is kötelezően érvényes, és nincs jele annak, hogy visszavonására készülne a kormányzat.

 

A kényszerintézkedések gyakoriságáról nem ismeretes megbízható adat: a szakértők szerint talán apadt is a számuk a korábbi évekhez képest, de a legfrissebb esetek azt mutatják, hogy az egykepolitikai továbbra is problematikus. Legutóbb az állami Hszinhua hírügynökség is arról írt, hogy a terhességük kétharmadán túl lévő nőket abortuszra kényszeríteni törvényellenes.
    
Túlbuzgó illetékesek
    
Demográfiai megfontolások is az eddigi politika módosítása mellett szólnak.

Liang Csien-csang (Liang Jianzhang), egy, a Stanford Egyetemen végzett kínai üzletember és Li Csien-hszin (Li Jianxin), a Pekingi Egyetem demográfusa közösen kimutatta, hogy 2040-re a 60 éven felüli kínaiak száma el fogja érni a 411 milliót (jelenleg 171 millió), a 20 és 60 év közötti munkaképes lakosság létszáma pedig 817 millióról 696 millióra csökken. Jelenleg a kínai születési ráta 1,81, és egyes tanulmányok azt mutatják, hogy a gyerekvállalás akkor sem ugrana meg jelentősen, ha megszüntetnék a korlátozásokat. Vagyis a törvényre talán már nincs is szükség, de visszavonása nem feltétlenül segítene a gazdaság várható munkaerőgondjain.

A családtervezési hatóság továbbra is kitart az egy gyerekpolitika mellett, legutóbb azzal az érvvel védelmezte, hogy ez a szabályozás 400 millió gyerek megszületését előzte meg 1980 óta, amióta érvényben van. Mayling Birney brit közgazdász szerint az egy gyerek-politika megvalósításában elért eredmény ugyanolyan súllyal esik latba a kínai tisztségviselők értékelésénél, mint a stabilitás megőrzése vagy a helyi gazdaság fejlesztése. Ha nem teljesítik az e téren kitűzött célt, figyelmeztetés, bírság vár rájuk, de el is bocsáthatják őket.

Pan Csün-jan tragédiáját is egy túlbuzgó családtervezési illetékes okozta. Ma Jü-jao (Ma Yuyao), Tacsi (Daji) város családtervezési bizottságának vezetője saját előléptetése érdekében mindent megtett a szülések számának csökkentéséért, olyan szülőket is abortuszra kényszerített, akik készek voltak megfizetni a harmadik gyerek esetében járó tetemes bírságot. (Tacsi falusi körzetnek számít, ahol a második gyerek még engedélyezett).

Az asszony férje elmondta, hogy a hivatalnok 8700 dollárt követelt a harmadik terhesség engedélyezéséért, aztán mégis elrendelte a késői abortuszt. A férfi néhány hete Pekingbe utazott, és ügyvédekkel tárgyalt arról, hogy miként lehetne pert indítani a hatóság ellen, de azóta az amerikai lap elvesztette vele a kapcsolatot. Sem ő, sem felesége nem válaszol a hívásokra: alapos a gyanú, hogy a helyi vezetés megfélemlítette őket.

Pan Csün-jan korábban, az első interjú során elmondta: számára ismeretlen személyek kezdték követni azt követően, hogy az abortusz előtt a kórházban róla készült képek felkerültek az internetre. Hozzáfűzte, hogy férjével már nem kívánnak több gyereket. „Mindketten szinte belehaltunk abba, ami történt, oda a fél életünk” – idézte szavait a The New York Times.

Forrás: mti

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top