Visszahelyezett tisztségébe két olyan bírót a munkaügyi bíróság, akiket az új korhatárváltozások miatt nyugdíjaztak. Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) még nem döntött arról, hogy fellebbez-e a döntés ellen.
Megszülettek az első – nem jogerős – ítéletek az új rendelkezések alapján nyugdíjba küldött bírák által kezdeményezett munkaügyi perekben. A Zalaegerszegi Munkaügyi Bíróság tegnap három ügyet is tárgyalt és kettőben határozatot is hozott. A Kaposvári Törvényszék 62 éves bírónőjét, címzetes táblabírót július 6-i dátummal mentette fel a köztársasági elnök, majd tíz nappal később a törvényszék elnöke. A felmentése október elsején lépett volna hatályba, ám a bíróság jogellenesnek ítélte a felmentést és visszahelyezte tisztségébe a bírónőt.
Az indoklás során elhangzott, hogy az Alkotmánybíróság (AB) visszamenőleges hatállyal szüntette meg a 62 év feletti bírák nyugdíjazásáról szóló törvényt, ráadásul a tárgyaláson a törvényszéket és az OBH-t egyaránt képviselő ügyvéd is elismerte a bírónő keresetének jogalapját. A bírónő nem fogadta el az OBH jogi képviselőjének ajánlatát, hogy szüneteltessék a pert az AB döntése miatt szükséges jogszabályváltozásig, valamint az Európai Bíróság döntéséig, ahova a bírák egy része szintén jogorvoslatért fordult.
Az ügyvéd szerint nem lehet hatályon kívül helyezni a felmentő határozatot, vagyis helyreállítani a szolgálati viszonyt. A bíróság a Kaposvári Törvényszék egy másik bíráját is visszahelyezte tisztségébe, míg egy harmadik esetében elhalasztotta a tárgyalást.
A témában lapunknak korábban nyilatkozó Gellért Ádám nemzetközi jogász szerint az említett elsőfokú ítéletnek semmilyen hatása sincs a többi nyugdíjazott bíró esetére. A határozat még nem jogerős, ráadásul minden ügyet egyenként kell elbírálni – húzta alá a jogász, hozzátéve, Magyarországon nem létezik precedensjog, de az ítélőtáblák és a Kúria hozhatnak irányadó döntéseket.
Az OBH közölte, a munkaügyi perekben azonos elvek mentén kialakított álláspontot képvisel, ugyanakkor a jogkövetkezmények tekintetében a felperesek jelentősen eltérő kérelmeinek tartalma alapján alakítja ki véleményét. A hivatal elismeri, hogy a bírói szolgálati jogviszony megszüntetése jogellenesnek minősül – írja az OBH, amely az esetleges fellebbezésről a határozat indokolásának ismeretében dönt.
A közigazgatási és igazságügyi miniszter szerint törvényhozási megoldásban gondolkodik a kormány. Navracsics Tibor az InfoRádió csütörtöki műsorában azt mondta, hogy több lehetőség is felvetődik az eredeti intézkedés felülvizsgálatától kezdve egészen az ügy magasabb szintű jogszabályban való rendezéséig.
Forrás: magyarhirlap.hu