A katolikus, a református és az evangélikus egyház is megemlékezik csütörtöki nyilatkozataiban az európai totalitárius diktatúrák áldozatairól a csütörtöki emléknap kapcsán.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia állandó tanácsa a katolikus.hu-n közzétett közleményében emlékeztet arra, idén Magyarországon rendezik meg az európai totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapját, amely alkalomból „tisztelettel emlékezünk meg mindazokról, akik nemzeti, etnikai vagy vallási hovatartozásuk, világnézeti, hitbeli meggyőződésük miatt üldözést szenvedtek”.
Mint írták, „a múlt emlékezetét Isten színe elé helyezzük, kérjük az Ő irgalmát, áldását az áldozatokra és hozzátartozóikra, és Európa minden népére, hogy a terror és az elnyomás soha többé ne ismétlődjön meg. Kérjük az erőt is Istentől, hogy csüggedés nélkül fáradozhassunk a kiengesztelődésért, így építve egy igazságosabb és testvériesebb világot”.
Az evangélikus és a református egyházvezetők által jegyzett, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának kommunikációs szolgálata által csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleményben az áll, hogy a két felekezet üdvözli az Európai Unió Tanácsa 2011. június 8-án hozott döntését, amelyben Lengyelország, Litvánia és Magyarország kezdeményezésére augusztus 23-át a totalitárius rendszerek áldozatai emléknapjává nyilvánította.
Bölcskei Gusztáv püspök, az MRE zsinatának lelkészi elnöke és Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke hangsúlyozza: az emléknap kijelölése „hozzájárulhat ahhoz is, hogy az idő múlásával egyre távolabb kerülő borzalmak és szenvedések megítélése véletlenül se legyen elfogadóbb és megértőbb”.
Úgy fogalmaznak: magunk előtt kell látnunk azokat a gyermekeket, időseket és mindenkit, akiktől éppen az emberi méltóság egyik meghatározó jegyét, az „önálló emberi személy voltukat” akarták elvenni a diktatúrák. Osztozunk azoknak a családoknak és közösségeknek a fájdalmában, keserűségében, akik a nácizmus vagy a kommunizmus embertelenségében vesztették el szeretteiket. Törekszünk arra, hogy az emlékezés kultúrájának mélyítésével ismertessük meg a felnövekvő generációkat a totalitárius rendszerek borzalmaival, és az ártatlanul szenvedett embertársaink emlékével – tették hozzá.
„Hálaadással gondolunk mindazokra, akik sokszor biztonságuk, szabadságuk és életük árán is menteni, segíteni próbálták azokat az embertársaikat, akikre különös odafigyeléssel és módszerességgel sújtott le a rendszer” – szögezik le.
A két egyházi vezető fontosnak tartja, hogy az emlékezés mellett a tanulságokat is vonják le.
Annak a meggyőződésüknek adtak hangot: az emlékezésnek segítenie kell abban, hogy idejében fel lehessen ismerni a szélsőséges érzelmek és indulatok megerősödését, hogy „még idejében és minél szélesebb összefogással tenni tudjunk ellene”.
Forrás: mti