Hazajött Angliából, s most több hetes csongrádi edzőtáborban dolgozza fel élményeit az olimpiai fáklyával történt futása után Veres Richárd cigány származású kick-box világbajnok, akinek útját angol gazdák egy szerintük igazságtalan magyarországi hatósági intézkedés miatt sikertelenül próbálták elállni. – Dobogós esélyeink lehetnének a kick-boxban, ha végre olimpiai sportág lehetne – állítja a vele történtekről beszámoló „roma harcos”, akinek életét tíz hónapja kísérjük figyelemmel.
Először a Hemingway Alapítvány tavaly szeptemberi sztár-kézlenyomat felvételénél találkoztam Veres Richárd „Ricsivel”, kétszeres világ- és háromszoros Európa-bajnok kick-boxolóval. Amikor az olimpiai és világbajnoki ezüstérmes kézilabdás Radulovics Bojána gólkirálynővel együtt tenyerét az emléktábla még képlékeny anyagába nyomta, hogy kézjegye a testnevelési egyetem auditóriumában a Magyar Sportcsillagok Falára kerülhessen a 155 legeredményesebb sportolónk kézlenyomata mellé. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, aki a Budapesti Honvéd Sportegyesület (BHSE) társadalmi elnökeként vett részt az eseményen, köszönetet mondott dr. George F. Hemingwaynek, az alapítvány létrehozójának. Mondván: a sportolók kézjegyének megörökítése lehetővé teszi, hogy nemzeti kincsként tekintsünk rájuk.
Az akkor még csak 19 éves roma fiút mestere, Király István, a Halker-KiralyTeam Kick-box Akadémia elnöke s a Magyar Semi-contact Kick-box Válogatott szövetségi kapitánya mutatta be mint apa nélkül nevelkedett, többszörösen hátrányos helyzetű fiatalt. Mondván: Ricsi ma már nem csak élsportoló, de az „arca” és mentora is az egyesület úgynevezett sportintegrációs programjának. Ennek keretén belül a mentorok és példaképek többszörösen hátrányos helyzetű, köztük roma fiatalokat vonnak be egy személyiség- és kompetencia fejlesztő sportprogramba, amelynek része az agressziókezelés, de a fiatalok tanulmányi és közéleti képzésben is részesülnek.
Néhány héttel később, tavaly novemberben, Veres Richárd megkapta a junior príma sport díjat is. Ezzel egy időben szerelték fel végleges helyére a kézlenyomatát a testnevelési egyetem auditóriumában, ahol többek között az egykori labdarúgó aranycsapat tagjainak illetve Papp László ökölvívónak a kézlenyomata is díszeleg, s feltűnt, hogy Puskás Öcsi a tenyérlenyomathoz a hat pontot, a 6:3-as londoni győzelem „hat gólját” is odabökte az ujjával, Papp Laci pedig egyik öklének a lenyomatát „mellékelte”. Veres Richárd kézlenyomatában nincs semmi extra ha csak az nem, hogy roma sportoló, akinek kézjegye a Magyar Sportcsillagok Falára mégis fölkerülhetett.
Annyira hátrányos helyzetűek, hogy saját ágyuk sincs
Majd jött a „hidegzuhany”: Ricsi elveszítette világbajnoki címét! A tavaly év végi világbajnokságon, Dublinban, csak a bronzérmet tudta megszerezni! Igaz, sportintegrációs mentorként és példaképként sikert aratott, mégpedig legközvetlenebb környezetében, a saját családjában. Az egyesület színeiben kick-boxoló húga, Veres Mercédesz, saját kategóriáján belül világbajnoki ezüstérmet szerzett, s az egyik öccse, Veres Alex, felnőtt világbajnok lett. Így az egyesület, a többi győzelemmel együtt, és hat év óta töretlenül, ismét a semi-contakt éremtáblázat első helyén végzett.
Ezt követően, tavaly decemberben látogattam el a Veres család otthonába, egy csepeli panellakásba, ahol a nagyszoba mindegyik falát szögeken lógó érmek borítják, a szekrények és polcok vízszintes síkjain pedig – tömött sorokban – nyereményserlegek állnak. Róth Dániel, a Halker-KiralyTeam Kick-box Akadémia közönségkapcsolati vezetője nyitott ajtót Vereséknél mint atyai pártfogó; az édesanya éppen kórházban feküdt ismét. Mint Ricsi elmondta, sokat betegeskedik; egyedül nevelte fel őt négy testérével, miután édesapjuk elhagyta a családot. Egy Debrecen melletti faluból, Hajdúsámsonból jöttek fel a fővárosba. Ricsi nővére, aki időközben elköltözött otthonról, szintén kung-fu világbajnok volt. – Kisgyerekként – mesélte Ricsi – először a Bruce Lee filmekből ellesett kung-fu mozdulatokat próbálta utánozni, majd öt évesen elvitték egy debreceni kick-box edzésre. Farmerben csinálta végig, mert nem volt sportruhája, de megérezte, hogy ez kell neki s amikor felköltöztünk Csepelre, elkezdett komolyan edzeni. Két évvel később, hétévesen, már világkupán vett részt, ahol harmadik lett.
Az egyesület sportintegrációs programjáról, amelynek Ricsi az „arca” mint „roma harcos”, kallódó fiatalok példaképe, Róth Dánielt beszélt. Az egyesület még tavaly előtt kiválasztott egy romák lakta, hátrányos helyzetű zsákfalut, Tarnabodot, s a Máltai Szeretetszolgálat finanszírozásával egy hetes edzőtábort tartott, tizenöt tarnabodi roma fiatal bevonásával. A gyerekek nagyon lelkesek voltak és nagyon keményen edzettek. Sajnos a pénz elfogyott, a folytatásra ott és akkor nem gondolhattak, de Ricsi azóta is lejár hozzájuk időnként, ébren tartani bennük a vágyat, hogy a sporton keresztül akarjanak kitörni hátrányos helyzetükből. A Halker-Király Team Kick-boksz Akadémia közben kidolgozta a sportintegrációs programjának teljes rendszerét, amit most Csepelen készülnek bevezetni, az itt kallódó fiatalok, köztük roma gyerekek bevonásával. A program három pillérre épül. Az első a hiteles példaképrendszer, amelynek „arcait” a Halker-KiralyTeam 10 felnőtt és 25 utánpótlás korú világbajnoka adja, akik között számos hátrányos helyzetű fiatal található. A második pillér a kick-box nevelő és önkontroll-fejlesztő alapjaira építő agressziókezelő sportfoglalkozás , melyet Király István mesteredző dolgozott ki a testnevelési egyetemen. A harmadik pillér az életmódnevelő és tanulást-, pályaorientációt segítő tanodafoglalkozás lesz. Itt nevelőtanárok is dolgoznak majd, de az egész folyamat a Ricsihez hasonló példakép mentorok folyamatos támogatása és ellenőrzése alatt működik Több korosztály számára, több csoportot alakítanak ki, s a mentorok dolga az lesz, hogy a „megkapott” 8-10 gyereket reggelente összeszedjék és iskolába kísérjék, a suli után pedig edzésre, majd délután a tanodába – mondta a közönségkapcsolati vezető.
Ricsi végül körbevezetett a tiszta, de nem nagy, mindössze egy szoba plusz két félszobás panellakásban, ahol édesanyjával, két öccsével és a húgával lakik. S feltűnt: ezek a sporttehetségek valójában annyira hátrányos helyzetűek, hogy még saját ágyuk sincs! A legkisebb, serdületlen fiú, a kicsit idősebb nővérével, a kétszemélyes ágyon osztozik a nagyszobában; Ricsi és tizenhét éves nagyobb öccse meg egy kihúzható, kétszemélyes kanapén, a szélső félszobában. A középső félszoba az édesanyjuké (és élettársáé). A lakás folyosóján magasra stócolt készételes karton dobozok sorakoztak: az egyik szponzor élelmiszerrel támogatja a családot. A közönségkapcsolati vezető a látottakhoz még hozzátette: a Halker-Király team most készül kiegyenlíteni Ricsiék felgyülemlett lakbér és rezsiszámláját.
Nem maradt ellenfele a magyar csapatnak
Vajon hogyan kezdi az évet a „roma harcos” ilyen egzisztenciális nehézségek közepette, a tavaly év végi megingás után – tűnődtem ez év elején. Majd néhány nappal később már meg is jött a válasz, emailen: a szezonnyitó világkupán, az olaszországi Golden Glove („Arany Kesztyű”) versenyen, 18 ország több mint 1300 versenyzője között Ricsi „arany kesztyűs” lett! Az olasz állami televízió, a RAI 1-es csatorna közvetítette győztes mérkőzését. Óriási volt a tét. Ricsi tudta, hogy vagy sikerül talpra állnia és megvillantania a régi énjét, vagy komoly bajba kerül a felkészülése. – Ha Ricsi ezt a formát hozta volna az elbukott dublini világbajnokságon, akkor simán megnyeri – írta a közönségkapcsolati vezető.
Március elején újabb jó hír érkezett! Az írországi Irish Open elnevezésű világkupán, amit a szakma a „klubcsapatok világbajnokságának” is nevez, Ricsi aranyérmes lett! Ekkor is olasz ellenféllel küzdött a gálaműsor döntőjében, de ezt a mérkőzést most az ír nemzeti televízió közvetítette. Ugyancsak jó hír, hogy kisebb öccse, Roland, utánpótlás korosztályban szintén aranyérmet szerzett, húga, Mercédesz pedig bronzérmet! A többi érmes mellett nekik is köszönhető, hogy a csapat ismét első lett az éremtáblázaton!
Újabb hetek elteltével Király Istvánnal ültünk le, hogy számot adjon a sportintegrációs program friss fejleményeiről. A programhoz időközben a Csepel kapuja című város-rehabilitációs pályázattal Németh Szilárd csepeli polgármesternek sikerült uniós pénzforrást nyernie! Megtudtam, hogy Király tavaly tavasszal az EU-s Régiók Bizottságának Európai Néppárt csoportja által megrendezett rendkívüli ülésen előadást tartott a tarnabodi sportintegrációs projektről, Gödöllőn, hazánk EU-s elnöksége idején. S az EU-s szakemberek nagyra értékelvén az újszerű magyar törekvést, beemelték a rendkívüli ülésen megfogalmazott, a mélyszegénységben élő leszakadókat támogató nyilatkozatba mint útmutató példát. S hogy milyen formában van jelenleg Ricsi, akinek ilyen módszerekkel történő kiemelése adta Királynak az alapötletet a romaintegrációs sportprogramhoz? Kirobbanó formában – nyugtatott meg mester. Április végén, az Austrian Classics elnevezésű nyílt világkupán ismét aranyérmes lett. Akárcsak a három testvére Alex, Mercédesz és Roland. – Nagyon büszke vagyok a csapatra, beérett az év eleji nagyon kemény alapozás, amely olyan magabiztosságot adott még a legfiatalabb versenyzőknek is, hogy ki tudták bontakoztatni technikai tudásukat, és a felszabadult küzdelem kreatív megoldásokat csiholt ki belőlük.” – mondta Király.
Újabb hetek teltek el, s április végén, május elején a Halker-KiralyTeam csapatának „kemény magja”, Mórádi Zsolt, Gömbös László és Veres Ricsi, Király István mesteredzővel útra kelt, hogy a egyesület életében először Kanadában is megméresse magát. S a Montrealban rendezett KJS Open elnevezésű nemzetközi kupán, közel 1500 versenyző között, Ricsi a 75 kg-osok mezőnyében aranyérmes lett. Mórádi a +85 kg-os súlycsoportban szintén diadalmaskodott. Végül a magyaroknak egyik ágon sem maradt kanadai ellenfelük, így a Grand Champion versenyen a súlycsoportgyőztes Ricsinek a szintén súlycsoportgyőztes Mórádi ellen kellett döntőt vívnia! Ami inkább jelképes küzdelem volt, a két csapattárs ahelyett, hogy „legyilkolta volna” egymást”, látványos technikai bemutatót tartott pördülő rúgásokkal és egyéb show-elemekkel, a közönség legnagyobb örömére.
Ilyen küzdelmes kilenc hónap tán került sor ismét a személyes találkozásra a testnevelési egyetem aulájában, sok kisportolt fiú és izmos lábú lány között. Király István szakmai megbeszélésre jött az egyetemre az országossá fejlesztendő roma integrációs programmal kapcsolatban. Ricsi látni szerette volna, hová került a Hemingway alapítvány jóvoltából elkészített kézlenyomata. Mutattam, hogy Radulovics Bojana olimpiai ezüstérmes kézilabdázó és Benedek Dalma világbajnok kajakozó kézlenyomata közé. Feltűnt, hogy Ricsi mintha megváltozott volna. Markánsabb lett az arca; kevesebbet nevet és rövidebb mondatokkal válaszol. Úgy látszik, kezd férfivá érni. – Végül is mi történt veled tavaly, amikor elvesztetted a világbajnoki címet? – kérdezem. – Ellinkeskedtem a VB-t, keveset edzettem rá – mondja. – Így van – nyugtázza mestere – ilyen a sport! Itt nem számít kinek a kije vagy! Csak az, hogy mit tudsz, hogy mennyit edzettél! Elveszteni egy világkupát, amikor megnyerhetted volna? Nagyon kellemetlen? Az bizony! Most legalább megtudta, milyen érzés! Ettől válhat hitelessé, amikor majd ő bíztatja edzésre a tanítványait, ezzel tud majd utat mutatni!
Olimpiai láng és paródiába illő fordulat
Végezetül az idei nyári Olimpia kapcsán szóba kerül, milyen jót tenne a kick-boxnak, ha olimpiai sportág lehetne, s hogy talán az is lesz egyszer! – Magyarország ebben a sportban a világ élvonalához tartozik – mondja Király, hozzátéve, hogy egyre többen hódolnak a kick-boxnak világszerte, amely más, véresen erőszakos küzdősportnál sokkal humánusabb, védőfelszelésben vívott pontszerző harc. Ezért is van Nyugaton egyre nagyobb közönségsikere, és egyre nagyobb az esély rá, hogy végül olimpiai sportág lehet. Mindketten örültek, hogy Ricsi addig is „futhat egyet” az Olimpiai Lánggal Londontól nem messze, mert a nemzetközi lángvivő csapat tagjává választották.
Paródiába illő fordulatként hatott ezek ezek után, hogy éppen őt, a „roma harcost” akarták feltartóztatni bosszúálló dél-angliai gazdák, mert egy gazdasági bűncselekmény miatt Magyarországon fogva tartott társukkal a rendőrség keményen bánt. A Guardian című lap szerint az Olimpiai Láng útvonalán fekvő Corfe Castle gazdái, az említett ok miatt, traktorokkal akarták elállni sportolónk útját. A szervezők végül megcserélték a lángvivő csapat futóit, így sportolónk a kijelölt 300 métert a fáklyával végül egy korábbi időpontban és nem ott, hanem Wool városban tehette meg. Ricsi lapunknak a hazaérkezése után elmondta, óriási élmény volt számára a lánggal történő futás. Nem haladt túl gyorsan, hogy „jó sokáig tartson”. Az emberek barátságosan integettek, volt aki hozzá szaladt, hogy megpuszilja; az anyák odahozták a kisgyerekeiket lefényképezni. Emelkedett hangulatából a sértett gazdák tervezett akciója sem zökkentette ki. – Annyira elszánt voltam, hogy azt se bántam volna, ha tojással megdobálnak – mondta. Reméli, hogy a kick-box előbb-utóbb olimpiai sportág lesz, s egyszer az olimpiai dobogón majd ő is ott állhat.
Azóta Veres Richárd Csongrádra utazott, ahol egy mostantól augusztus elejéig tartó több hetes edzőtáborban kezdi meg a felkészülését az őszi versenyekre – s talán egy távoli Olimpiára is.
Pálóczi Antal