Close

A háború idején is több lakás épült hazánkban

Az idén tízezer alá eshet a lakásépítések száma, az ágazat az első fél évben is folytatta mélyrepülését. A társaság a Lakásépítésért Egyesület szerint az új szocpolkonstrukciót egy érdemi, jól működő lakásépítési támogatási formává kellene alakítani. A kormányzaton belül pedig létre kellene hozni egy koordináló bizottságot, mert jelenleg a lakás- és az építésügy széttagolt a döntéshozatali struktúrában.

Az első fél évben 4463 új lakást vettek használatba, ez húsz százalékkal kevesebb, mint egy éve – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. A kiadott építési engedélyek száma 4888 volt, ami 17 százalékos csökkenést jelent 2011 első fél évéhez képest. Mindennek következményeként továbbra is folytatódott az építtetői vállalkozói kör zsugorodása, részesedésük az egyharmadot sem érte el a beruházásokból. Az átlagosnál jóval nagyobb, az ötven százalékot is meghaladó a visszaesés Budapesten a használatba vett lakások számában. Az idei első fél évben mindössze 782 lakás épült, míg tavaly az első hat hónapban 1666.

Az adatokból az is kiderül, hogy országosan az első fél évben mindössze 43 lakás épült önkormányzati megbízásból. Az építtetői kör átrendeződésével összhangban tovább csökkent az értékesítésre épített lakások aránya is, 43 százalékról 35 százalékra, míg a saját használatra építetteké 56 százalékról 61 százalékra emelkedett. Bérbeadás céljából az ingatlanok négy százaléka épült, ez egy évvel korábban egy százalék volt.

„Az idei lakásépítési (használatbavételi) adatok alulmúlják majd a 2011-es számokat. Úgy tűnik, hogy ebben az évben tízezernél is kevesebb lakás épül fel” – közölte lapunkkal a Társaság a Lakásépítésért Egyesület. Jelezte, a hazai lakásállomány évi egyszázalékos megújulásához évente 43 ezer új ingatlant kellene felhúzni. Ennek a negyede sem teljesül az idén. Az ingatlanok elöregedése a minőségi problémák megugrásához vezet.

Az egyesület emlékeztetett: még az 1933-as világválság idején is több (17874) lakás épült Magyarországon, mint 2011-ben. Az utóbbi kilencven év statisztikai adatai alapján egyedül 1949-ben volt a 15 ezres szint alatt (13251) ez a szám. A világháború alatt, 1943-ban például majdnem 27 ezer épült.

A szervezet közleménye kitért az új szocpolrendeletre, amely vissza nem térítendő támogatást ad az építkező, új lakást vásárló családoknak. Szerintük ennek mértékét növelni kellene, és el kellene érni, hogy a támogatás kiosztását szervező pénzintézetek érdekeltek legyenek a folyósításban. Az idén az új szocpolkonstrukciót egy érdemi, jól működő lakásépítési támogatási formává kellene alakítani. A lakásépítések, -felújítások élénkítésére pedig szükség lenne ebbe a szektorba uniós pénzeket helyezni. Ehhez az kell, hogy Magyarország már most felkészüljön a következő (2014–2020) uniós költségvetési periódusra. Szükséges az is, hogy több uniós tagállam együttműködésével sikerüljön elérni, hogy a 2014-től kezdődő uniós költségvetési periódusban a lakásépítések, -felújítások támogatási lehetősége bővüljön. Ezzel lehetővé válna a közösségi (szo­ciális szempontokat is figyelembe vevő) bérlakásépítések, lakásépítések támogatása, valamint a felújítások forrásainak bővítése is.

Az egyesület hangsúlyozta, mivel a lakás- és az építésügy jelenleg széttagolt a kormányzatban, érdemes lenne az érintett minisztériumoknak és az egyéb szervezeteknek egy előkészítő, koordináló bizottságot létrehozniuk. Szerintük ha ez nem valósul meg az idén, akkor a 2014–2020-as uniós költségvetési időszak alatt is folytatódhat az ágazat mélyrepülése.

Kiss Gergely

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top