Pécs elfogadja a Közgép Zrt. ajánlatát és egy forintért visszavásárolja a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. kisebbségi részvénycsomagját – közölte a polgármesteri kabinetiroda az MTI-vel csütörtökön.
A kabinetiroda közleményében azt írta: a városvezetés célja továbbra is az, hogy biztonságban tudja Pécs egyik legfontosabb jelképét, a Zsolnay manufaktúrát és annak minden dolgozóját. „Ezért kezdeményezni fogjuk a magyar kormánynál, hogy e nagyhírű gyár állami fenntartásba kerüljön, hiszen ez nemcsak Pécs, hanem Magyarország érdeke is” – tették hozzá.
A Közgép csütörtökön arról tájékoztatott, hogy jelképesen egy forintért kínálja visszavásárlásra Pécsnek a Zsolnay kisebbségi részvénycsomagját, mert úgy látja: ellehetetlenült a nagy múltú cég üzleti stratégiájának megvalósítása. Jelezte ugyanakkor, hogy nem kéri vissza a várostól azt a 400 millió forintot, amelyet saját forrásaiból a gyár megmentésére fordított.
A Közgép 2011 májusában, a Manufaktúra-Befektető Kft. megvásárlásával jutott hozzá közvetve a Zsolnay 49 százalékos tulajdonrészéhez, amellyel elsődleges szándéka a porcelángyár egyedülálló örökségének megmentése, a magyar értékek, munkahelyek megőrzése volt.
Rámutattak, hogy a porcelánmanufaktúra átvilágítása során kiderült, a gyár a vártnál is súlyosabb helyzetben van. Tavaly története egyik legnehezebb évét zárta, nettó árbevétele 2010-hez képest több mint negyedével, csaknem 300 millió forinttal csökkent, és 282 millió forint veszteséget termelt. Hozzátették: a cég gazdálkodását nehezítette a pályázati lehetőségek elmaradása és a porcelánpiac zsugorodása is.
A Közgép szerint a manufaktúrának juttatott források a jelenlegi helyzetben nem a piacbővítést és a fejlesztést, hanem pusztán az adósságkezelést a veszteségek fedezését szolgálhatják. Úgy látják: a megváltozott körülmények között teljes működési modell-váltásra van szükség a porcelánmanufaktúrában, hogy a piaci tevékenység helyett a fenntartható értékmegőrzés kerüljön előtérbe.
A Közgép hangot adott azon véleményének is, hogy bár nem üzleti céllal, hanem a Zsolnay örökségének megőrzéséért fektetett a gyárba, pécsi szerepvállalása óta „alaptalan, nemtelen, durva politikai és médiatámadások kereszttüzébe” került.
Forrás: mti