Újra elfogadhatja az Országgyűlés az államfő által legutóbb visszaküldött törvényeket, miután hétfőn az alkotmányügyi bizottság támogatta azokat a zárószavazás előtti módosító javaslatokat, amelyek rendezik a köztársasági elnök által jelzett problémákat.
Áder János köztársasági elnök június 19-én a járások kialakításáról szóló jogszabályt, valamint az egyes törvényeknek és törvényi rendelkezéseknek a jogrendszer túlszabályozottságának megszüntetése érdekében szükséges technikai deregulációjára vonatkozó törvényt küldte vissza megfontolásra az Országgyűlésnek.
A köztársasági elnök a járási rendszer kialakításával összefüggő törvényben a fideszes Kósa Lajosnak a szerencsejáték-szervezésről szóló zárószavazás előtti módosító indítványát találta házszabályellenesnek, mégpedig azért, mert az abban foglaltak nem kapcsolódnak korábban megszavazott rendelkezésekhez.
Az alkotmányügyi bizottság hétfői ülésén támogatta a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium zárószavazás előtti módosító indítványát, amely kiveszi ezt a pontot a szövegből.
A deregulációs törvénynél az államfő két problémás részt talált. Az egyik a polgári perrendtartási törvény hatálybaléptetéséről, végrehajtásától szóló törvényerejű rendeletet egészíti ki, de mindössze annyit tartalmaz, hogy módosításokat a „2012. évi törvény hatálybalépésekor folyamatban lévő ügyekre” kell alkalmazni, a jogszabály pontos száma nem szerepel a szövegben. A másik esetben a nemzeti vagyonról szóló törvény módosításából az a dátum hiányzott, hogy a budapesti Kossuth Lajos téren lévő szobrok – a II. Rákóczi Ferenc-, a Kossuth-, valamint A forradalom lángja-emlékmű és A Dunánál- (József Attila-) portrészobor – pontosan mikortól kerülnek ingyenesen önkormányzatiból állami tulajdonba.
Az alkotmányügyi bizottság elfogadta azt a zárószavazás előtti módosító javaslatot, amely meghatározza, hogy az első esetben a 2012. évi XXXII. törvényről van szó, a másik esetben pedig a dátum 2012. június 30-a.
Az államfő május 10-i beiktatása óta a mostaniakkal együtt eddig öt törvényt küldött vissza a parlamentnek.
Forrás: mti