Close

Gyurcsány: összeállt a kormányváltó többség

A kormányváltás technikai feltételei előálltak – mondta a Kossuth rádió 180 perc című műsorában Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke. Az LMP-nek, az MSZP-nek és a DK-nak ma több szavazója van, mint a Fidesznek.

A politikai feltételek viszont nem adottak, ami két dolgot jelent: nincs megállapodás arról, milyen módon működnek együtt ezek a pártok a választásokon, és arról, hogy ha győznek, milyen Magyarországot szeretnének, hogyan fognak kormányozni – jelentette ki a volt miniszterelnök.

Mint mondta: A Demokratikus Koalíció 160-240 ezer embert, a 8 millió választópolgár 2-3 százalékát tudhatja maga mögött. „Nem abból kell kiindulni, hogy most mi van, hanem abból, 2014-nek mi lesz a kényszerítő ereje. Márpedig most azt látni, nem más, mint a köztársaságpárti demokraták széles körű összefogásával alternatívát állítani a Fidesszel szemben” – fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

Arra a felvetésre, hogy a DK rendelkezik ugyan negyedmillió szavazóval, nekik azonban nagyon erős a másodlagos preferenciájuk, úgy reagált: 2002-ben és 2006-ban a szocialisták és a liberálisok pár tízezer szavazattal szereztek többet, mint a Fidesz. Ez azt mutatja, nem lehet lemondani 200-250 ezer szavazóról. Egyben reményét fejezte ki, hogy két év alatt a DK 8-10 százalék körüli párttá erősödhet.

A pártelnök szerint érthető, hogy az ellenzéki erők egyelőre azzal foglalkoznak, hogy megkülönböztessék magukat, ezért nem lehet sürgetni sem az LMP-t, sem az MSZP-t, de a választók akarata az összefogást diktálja majd. Gyurcsány szerint azonban kétségtelen: a demokratikus ellenzéki pártok is versengenek egymással, nem csak együttműködnek. „Van időnként szurkapiszka, érzékenység, sértettség. De hát, aki elmegy politikusnak, annak sok minden más mellett ezt is viszonylag nyugalommal kell tűrnie. Én meg mi a Demokratikus Koalícióban nyugodtan tűrjük” – jelentette ki a pártvezető.

Arra a kérdésre, mit tesz 2010-ben, ha a többi ellenzéki párt a DK-t elfogadja, csak a személyét nem, azt válaszolta: szerinte badarság lenne egy 8-10 százalékos párt támogatását kockáztatni valamilyen személyes oknál fogva. „Ez inkább kislányokhoz, nem érett politikusokhoz illő magatartás” – szögezte le a volt kormányfő, hozzáfűzve: ha az ember ilyen helyzetbe kerül, természetesen leül a pártjával. „Olyan sok zsarolás, nyomásgyakorlás, ultimátum volt már az életünkben, hogy van némi tapasztalat, miként kell ezeket kezelni” – tette egyértelművé. A DK vezetője egyébként úgy vélekedett: egy ilyen javaslat olyannyira bizarr lenne, és olyképpen minősítené a felvetőjét, hogy azt gyanítja, ő maga is attól tartana, neki többet árt.

A diplomabotrány kapcsán megjegyezte: nem volt más választása, ha az embert megvádolják, és a vádló nem tudja bizonyítani az állítását, nincs más, mint megtenni ellene a lépéseket. „Én megmondtam a legelején: ha bárki bizonyíték nélkül vádol, akkor kiáll az igazáért minden módon. Nem kétséges, hogy az ügy ártott nekünk, veszítettünk abban a hónapban több tízezer szavazatot, a politika azonban már csak ilyen, ezt tűrni kell” – hangoztatta Gyurcsány Ferenc.

Szerinte minden ilyen típusú politikai verekedésnek lehet az a végeredménye, hogy az ember támogatókat veszít ideiglenesen, ebbe bele lehet érteni a hozzá közel álló médiumokat is. Aztán ahogy múlik az idő és új tapasztalatok lesznek, mindenki újragondolja az álláspontját. „Nem kétséges, hogy ez az ügy nekünk ártott, nyilván ezért tartotta ilyen erővel napirenden a jobboldal és sajtója. Azért hálát adhatok az Úrnak, hogy ez a ciklus közepén történt, és nem a választások előtt egy-két hónappal” – emelte ki a DK elnöke megállapítva: ebben az ügyben a vád megdőlt.

Forrás: Kossuth Rádió – 180 perc

Fotó: ATV

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top