Close

Árfolyamgát – Az első szerződők már júniusban csökkentett törlesztőrészletet fizettek

Az árfolyamgáthoz elsőként csatlakozó ügyfelek már júniusban rögzített árfolyamon számolt, alacsonyabb törlesztőrészletet fizethettek. Az árfolyamrögzítés iránt továbbra is jelentős az érdeklődés az MTI által megkérdezett bankoknál.

Az Erste Banknál elmondták, hogy a kérelmek benyújtására meghatározott határidőpontokat követően kiugró volt az érdeklődések száma, ezt követően egy alacsonyabb szint körül ingadozik, de jelenleg is napi 200-300-as tartományban mozog.

A benyújtott kérelmek száma összességében még nem érte el a tízezret, azok közel 60 százalékánál meg is kötötték a szerződést.

A rögzített árfolyam alkalmazásának kezdetét (illetve annak meghatározási módját) a vonatkozó jogszabályban rögzítették. Azon ügyfelek esetében, akik legkorábban benyújtották a gyűjtőszámlahitel szerződés közokiratát, az Erste már érvényesíti az árfolyamrögzítést.

Hozzátették: a korábbi árfolyamgát konstrukcióba jelentkezőknek is a kedvezőbb árfolyamrögzítési konstrukciót alkalmazzák, ha az ügyfelek megfeleltek a feltételeknek.

A Raiffeisen Banknál is folyamatos az érdeklődés, eddig több ezer igénylés érkezett. Az igénylők több mint 80 százaléka már le is szerződött – jegyezték meg.

A rögzített árfolyamon történő törlesztés indulásánál nem a szerződés aláírása számít, hanem az, hogy mikor hozza be az ügyfél a közjegyzői okiratot a bankba. A beérkezést követő 2. részlet már csökken. Az első kisebb törlesztőrészletek már a nyár közepén indulhatnak – jegyezték meg. A Raiffeisennél felhívták a figyelmet arra, hogy a közszférában foglalkoztatottaknak sietniük kell, mert június vége a határideje az egyszeri állami támogatás igénybevételének.

Az OTP Bank friss statisztikái szerint folyamatosan emelkedik a gyűjtőszámlahitelre jelentkező ügyfelek száma. Az igénylések felgyorsítása érdekében az augusztusi határidőt megelőzően, már 2012. június 13-tól igényelhetik a konstrukciót a – nem közszférában dolgozó – szabad felhasználású jelzáloghitellel rendelkező ügyfelek is.

Az OTP Bank felkészült ügyfelei kiszolgálására, az esetlegesen magasabb ügyfélforgalom kezelését megfelelő munkaszervezéssel  kezeli a bank a jövőben is. Amennyiben szélsőséges mértékben megnövekedne az ügyfélforgalom a fiókokban, úgy az OTP Bank visszaáll a jogszabályi határidőknek megfelelő ügyfélkiszolgálásra, azaz a szabad felhasználású jelzáloghitellel rendelkező, nem közszférás ügyfelek kérelmét csak 2012. szeptember 1-jétől fogadja be – tették hozzá.
   
Az OTP-nél az első ügyfelek – akik április hónapban szerződést kötöttek – júniusban már a csökkentett törlesztő részletet fizették.
  
A CIB Bank fiókjaiban több mint ötezren, míg a CIB24 telefonos ügyfélszolgálaton két és fél ezren kértek tájékoztatást az elmúlt hónapokban. Továbbra is lényegesen magasabb az érdeklődés a nem közszférában dolgozók részéről, az állami alkalmazottakhoz képest.
   
A befogadott igénylések száma lassan eléri a négyezret, miközben CIB24 telefonos ügyfélszolgálaton eddig szinte kivétel nélkül minden érdeklődő ügyfél előzetesen jelezte, élne a rögzített árfolyamon való törlesztés lehetőségével.
   
A beérkezett és rögzített igénylések közül 516 esetben szerződést is kötöttek.
  
Az árfolyamrögzítésre öt évig, de legfeljebb 2017 júniusáig lesz lehetőség. A törvény lehetőséget biztosít arra is, hogy három év elteltével az ügyfél kezdeményezze az árfolyamrögzítés megszüntetését. A bankok svájci franknál 180 forintos, eurónál 250 forintos, japán jennél pedig 2,5 forintos árfolyamot alkalmaznak az árfolyamrögzítés ideje alatt.
   
A devizakölcsön havi törlesztőrészletének árfolyamgát feletti részéből a kamatrészt elengedik, a hiteladósnak csak a tőkerészt kell megfizetnie a gyűjtőszámlahitelre vonatkozó szabályok szerint.
   
A devizahitellel rendelkező közszférában dolgozók a gyerekszámtól függő kamattámogatáson felül egyszeri, vissza nem térítendő támogatást is kapnak, amennyiben belépnek az árfolyamgát rendszerbe. Az egyszeri támogatás összege a ténylegesen megfizetett törlesztőrészletek és az árfolyamgát alkalmazásával fizetendő törlesztőrészletek különbsége, a 2012. február 1. és az első árfolyamgát alapján fizetett törlesztőrészlet időpontja között, ez utóbbi legkésőbb 2012. július 1-je lehet.
  
Az egyszeri támogatást az eredeti hitelt nyújtó pénzintézet folyósítja, amellyel az ügyfél fennálló devizahitel-tartozása csökken. A támogatás összegét a bank utólag igényli az államtól.

Forrás: mti

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top