Az eredeti elképzelésekhez képest újabb elemekkel bővül az egri vár idén megkezdődő, 1,75 milliárd forint értékű turisztikai fejlesztése és rekonstrukciója – tájékoztatta kedden az MTI-t a Heves Megyei Intézményfenntartó Központ (HMIK) vezetője.
Az egri vár és erődrendszer turisztikai attrakcióinak fejlesztése elnevezésű, az Új Széchenyi Terv támogatását élvező program keretében megvalósul az egykori provizori palota dézsmapince-rendszerének, illetve a Szép bástyának a turisztikai fejlesztése, az egykori kovácsműhely rekonstrukciója, egy úgynevezett Török-kert és a Vársétány, illetve egy játszótér, az úgynevezett Apródvár kialakítása – közölte Benedek István.
Mint elmondta: a provizori pincerendszerben egy földalatti titkos világot és bormúzeumot alakítanak ki. A megépülő fogadóépületben és három szinten, közel 1300 négyzetméternyi új kiállítótér jön létre.
A Szép-bástya helyreállításának a falmaradványok megvédésén túl alapvető célja a bástya eredeti formájának jelzése, vizuális bemutatása. A bástya tetején körkilátó terasz, kálváriadomb létesül, ahonnan az egész vár és környékének egyedülálló bemutatása válik lehetségessé.
Az úgynevezett Mesterségek házát alakítják ki a vár egykori kovácsműhelyének feltámasztásával, amely a Varkoch-kapu mellett helyezkedett el. A helyreállítással kiállítási helyszín létesül, illetve egy közel 100 négyzetméteres zárt foglalkoztató tér, ahol középkori mesterségek bemutatására, kipróbálására nyílik lehetőség.
A falak konzerválásával megvalósul a bástyaudvar revitalizációja; a teraszos rendszerű területen jön létre a Török-kert és az Apródvár elnevezésű játszópark.
Ugyanakkor a Dobó utcától a vár északi bejáratáig sétaút húzódik majd az alsó és a külső várfalsétányok összekötésével – ismertette a program elemeit Benedek István.
A projektgazda, a HMIK vezetője június 12-én írta alá a projekt indításának zöld utat biztosító támogatási szerződést.
Az Új Széchenyi Terv keretében a kormány mintegy 1,5 milliárd forint európai uniós támogatást juttatott a beruházáshoz. A pályázati önerőt a központi költségvetésből az állam biztosítja.
Mindennek nyomán 2014-re egy interaktív, mozgalmas, sokszínű látványosság jön létre, amelynek falai között mindenki találhat a maga igényeinek megfelelő látnivalót, programot az évente 300-350 ezer látogatót fogadó műemlékegyüttesben – mondta akkor Berecz Erika, a HMIK szóvivője.
Az egri vár Magyarország egyik leglátogatottabb műemléke, a vár történetét bemutató korábbi kiállítást tízmillióan tekintették meg 18 év alatt.
Forrás: mti