A baloldalon elképedést, a jobboldalon ironikus megjegyzések özönét váltotta ki a francia first lady keddi Twitter-bejegyzése, amelyben Valérie Trierweiler az államfő előző élettársának, Ségolene Royalnak az ellenfele mellett állt ki a nemzetgyűlési választások kampányában.
A 22 szavas mondat alig néhány órával azután robbant a francia közéletben, hogy a baloldali színekben induló Royal – aki az elnök négy gyermekének anyja – maga jelentette be: Francois Hollande személyes támogatásáról biztosította a második fordulóban a La Rochelle-i választókörzetben, ahol egy, a jobboldal támogatását élvező másik szocialista jelölttel kell megmérkőznie a képviselői helyért. Olivier Falorni esélyesebbnek számít Royallal szemben, akit – amennyiben megválasztják képviselőnek – a nemzetgyűlés elnöki széke várná. Vereség esetén azonban elképzelhető, hogy kénytelen lesz visszavonulni az országos szintű politizálástól.
Miközben Martine Aubry, a Szocialista Párt főtitkára és Cécile Duflot, a Zöldek vezére személyesen utazott az óceánparti városba Royal mellett kampányolni, Valérie Trierweiler azt írta a Twitteren: „Sok sikert Olivier Falorninak, aki nem hibázott, aki annyi év óta a La Rochelle-iekért küzd önzetlen elkötelezettséggel”.
„Kormányválságokra felkészültünk, magánéletiekre nem. Ez elképesztő” – fogalmazott az egyik elnöki tanácsadó a Le Monde újságírójának a bejegyzés megjelenésekor.
A mikroblog tartalma és időzítése olyannyira hihetetlennek tűnt, hogy helyszíni tudósítások szerint a kikötővárosban tartózkodó szocialista vezérkar eleinte meg volt arról győződve, hogy azt nem is Trierweiler írta. „Nem kommentálom, a La Rochelle-iekkel foglalkozom, a választókörzet választóival” – válaszolta széles mosollyal az újságírók érdeklődésére Royal. Egyik közeli felháborodott munkatársa, Jean-Louis Bianco azonban kijelentette: „Francois Hollande-ot választottuk meg, nem Valérie Trierweilert. Mit szól most bele?”
A Zöldek nevében Daniel Cohn-Bendit sem hagyta szó nélkül a first lady megjegyzését: „Ilyet nem lehet csinálni. Függetlenségről itt most nem lehet beszélni. Ez közönséges húzás volt. Royal Hollande négy gyerekének az anyja. Ezt Valérie Trierweiler se felejtse el!” – fogalmazott az európai parlamenti képviselő.
A 47 éves first lady már azzal meglepetést okozott, hogy személyes függetlenségére hivatkozva Hollande megválasztása után is folytatja újságírói munkáját a Paris Match magazinnál, amelynek húsz éve munkatársa. „Egy újságíró elnökfeleségben semmi újság nincsen” – írta a hetilapban a május 6-i elnökválasztás óta elsőként publikált cikkében. „Természetesen át kell pillantanunk az Atlanti-óceán túloldalára, hogy felfedezzük a példát, ahelyett, hogy mindjárt skandalumot kiabálunk” – tette hozzá.
Míg a szélsőjobboldal vezére, Marine Le Pen szerint „szánalmas” a first lady „leszámolása elődjével”, a jobboldal iróniával kommentálta az esetet.
„A vaudeville elérte az Elysée-t” – fogalmazott Eric Ciotti jobboldali képviselő. Geoffroy Didier szerint pedig „ma délelőtt a normális elnökség végleg kimúlt. Mostantól kezdődik a Dallas az Elysée-ben”.
Olivier Falorni, a helyi szocialista jelölt – aki azzal vádolja Royalt, hogy csak azért jelöltette magát a biztos baloldali körzetnek számító La Rochelle-ben, hogy megszerezhesse a nemzetgyűlési elnöki tisztét – nem hajlandó visszalépni a volt elnökjelölt javára és nyilvánosan köszönte meg a first lady „személyes támogatását és szép baráti üzenetét”.
Forrás: mti