Close

A Neue Zürcher Zeitung a zsebszerződések elleni fellépésről, a Liberation a felsőoktatási reformról

Az úgynevezett zsebszerződések elleni fellépésről írt a svájci Neue Zürcher Zeitung (NZZ) nemzetközi kiadása.

A magyar kormány szándéka, hogy egy új törvénnyel erőteljesen fellépjen a külföldiek illegális földvásárlása ellen, a hangulat enyhe megromlásához vezetett Bécs és Budapest között – írta a liberális konzervatív napilap. Beszámol arról, hogy Budai Gyula, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium államtitkára, elszámoltatási kormánybiztos az APA osztrák hírügynökségnek úgy vélekedett, egymillió hektárra rúg a zsebszerződésekkel érintett területek nagysága. A budapesti osztrák nagykövetség tanácsosa, Ernst Zimmerl szerint a Budai által megadott szám erősen túlzó. Zimmerl az NZZ-nek azt mondta, az első Orbán-kormány idején is vizsgálták a zsebszerződéseket, akkor 1506 esetet regisztráltak, ebből később 1475-öt alaptalannak találtak, és egy esetben indult csak ügyészségi eljárás. A diplomata úgy vélte, hogy a külföldiek birtokszerzését „ismét tudatosan eltúlozza” a kormány.

„Az inkább marginális téma nyilvánvaló eltúlzásának gazdasági okai is vannak” a lap szerint, a zsebszerződésekkel ugyanis külföldi spekulánsok sok pénzt kereshetnek, és éles verseny alakult ki a magyar meg a külföldi ingatlankereskedők és a spekulánsok között. Az Orbán-kormány azonban mindenekelőtt az erősödő jobboldali radikális párt, a Jobbik vitorlájából akarja kifogni a szelet – írta a lap.

Felsőoktatási reform: a magyar diákok más horizontokat céloznak meg címmel közölt riportot csütörtökön a Libération.
   
A francia baloldali napilap szerint fiatalok ezrei akarnak elmenekülni „arról az állítólagos paradicsomi Magyarországról, amelyet Orbán Viktor épít”, és „arról álmodoznak, hogy külföldön tanuljanak”. Ennek oka a lap szerint az, hogy a jövőben az állam akarja megmondani, hogy mit tanuljon a „homo hungaricus, a holnap engedelmes állampolgára”. A januárban hatályba lépett felsőoktatási reform célja több mérnököt és informatikust képezni, mint jogászt vagy közgazdászt – hangsúlyozta a tudósító, Florence La Bruyere. Idézte Hoffmann Rózsa oktatási államtitkárt, aki szerint a felsőoktatást a piac igényeihez kell igazítani. „Na meg elkerülni, hogy olyan embereket képezzenek, akik túl sokat gondolkodnak” – tette hozzá a lap. Majd ismertette az államilag finanszírozott új keretszámokat, amelyek csak a kiváló eredménnyel érettségizetteknek lesznek ingyenesek, a többieknek  – mint fogalmaz a tudósító – a szüleik pénztárcájára kell támaszkodniuk vagy pedig harminc évre eladósodniuk, miután a beiratkozási díjak jelentősen megemelkedtek.
(http://www.liberation.fr/monde/2012/06/06/reforme-universitaire-les-etudiants-hongrois-visent-d-autres-horizons_824173)

Forrás: mti

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top