A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap hétfői számában beszámolt annak az idős szlovákiai magyar asszonynak, Tamás Ilonának az esetéről, akitől megvonták a szlovák állampolgárságot, amiért felvette a magyart.
Az Ilonka hosszú útja vissza című írásban a szerző, Reinhard Olt kiemeli: Pozsony „nem csupán kettős mércét alkalmaz az állampolgárság kérdésében”, hanem az ország alkotmányt is megsérti. A Szlovákián kívül élő szlovákok ugyanis felvehetik a szlovák állampolgárságot, de a szlovák állampolgárok elveszítik állampolgárságukat, ha egy másik országét felveszik. Olt emlékeztet arra, hogy ez a szabály ellentétes a szlovák alkotmánnyal, amely kimondja: senkit nem lehet megfosztani állampolgárságától akarata ellenére. Mindennek fényében „kíváncsian lehet várni”, hogy miként dönt a szlovák alkotmánybíróság az eddig nyilvánosságra került 25 esetben – írta Olt.
Hozzátette: az első Fico-kormány idején megalkotott és azóta változatlan állampolgársági törvény elsősorban a szlovákiai magyarokat „célozza”. Kifejtette: Tamás Ilona és a hasonló sorsa jutott többi szlovákiai magyar esete „nemzetiségpolitikai összeütközések tárgya Pozsony és Budapest között”, ugyanakkor a második Fico-kormány hivatalba lépése óta „mérsékelt hangok” érkeznek Pozsonyból.
A Profil című osztrák hetilap interjút közöl Paul Lendvaival. Az Ausztriában élő publicista úgy vélekedik, hogy Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár budapesti látogatása „a nem demokratikus (magyar) kormány kritikusainak arculcsapása” volt. Lendvai szerint Magyarország Németországgal és Ausztriával ellentétben egyáltalán nem dolgozta fel múltját. A német megszállás alatt nem csak a nyilasok, de „antiszemita szimpatizánsaik” sem különböztek brutalitásukban a náciktól – mondta. „Most ezek az emberek, köztük Horthy, ismét divatban vannak”, ami tűzveszélyes helyzetet teremt a romló gazdasági helyzet közepette – vélekedett.
A lap külön cikkben bírálta az exkancellárnak a Fókuszban a nemzeti érdek című budapesti konferencián mondott beszédét. Az írás alcíme szerint Schüssel az európai konzervatívok között „jobbszélső játékosnak” mutatkozik budapesti fellépésével. A lap felidézte, hogy az Osztrák Néppárthoz tartozó Schüssel „új, modern patriotizmusként” méltatta a magyar kormány politikáját, és arra buzdította vendéglátóit, hogy használják ki a kétharmados parlamenti többség nyújtotta lehetőségeket. A szerző szerint „az Orbán-kormány olyan gátlástalanul használja ki az alkotmánymódosításra nyílt lehetőséget, hogy az még az Európai Bizottságo
Forrás: mti