Magyarországon a fogyasztóvédelem megerősödött, ehhez hozzájárult, hogy megteremtették a jogszabályi és szervezeti hátteret – mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kedden, az Országgyűlés Fogyasztóvédelmi Bizottsága előtt elmondott beszámolójában. A miniszter arról is beszélt, hogy megvizsgálják a bankszámlaszám-hordozás lehetőségét, a pénzügyi tranzakciós illetékről pedig még tárgyalnak a bankszövetséggel.
Komoly előrelépést jelent a nemzetgazdasági miniszter szerint a fogyasztóvédelemben, hogy az alaptörvény kimondja, Magyarország biztosítja a tisztességes gazdasági verseny feltételeit, és fellép az erőfölénnyel való visszaéléssel szemben, védi a fogyasztók jogait.
Szóbeli beszámolójában a miniszter kitért arra, hogy a kormány elfogadta a 2014-ig szóló középtávú fogyasztóvédelmi politikát, és ebben az intézményrendszer továbbfejlesztését, a békéltető testület erősítését, a civil szervezetekkel való együttműködés új alapokra helyezését fogalmazta meg.
Matolcsy György elmondta, hogy a fogyasztóvédelmi törvény módosításában megerősítették az ügyfélszolgálatoknál a fogyasztóvédelmet, bővítették a fogyasztók fogalmát, a békéltető testületek feladatát. Továbbá megtiltották, hogy a szolgáltatók a sárgacsekkes befizetés esetén külön díjat számoljanak fel a fogyasztónak.
A miniszter hangsúlyozta: a fogyasztóvédelmi hatóság munkájában a megelőzést helyezték előtérbe. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság pozitív listát jelentet meg azokról a vállalkozásokról, amelyek betartják az előírásokat, és kérik a felkerülést. Ezt a gyakorlatot a pénzügyi fogyasztóvédelem területén is érdemes lenne megfontolni – tette hozzá.
Fontosnak nevezte a miniszter a civil fogyasztóvédőkkel való együttműködést is. Az idén 90 millió forintot különítettek el számukra feladatvégzésre, amelynek ugyan 10 százalékát zárolták. Az így megmaradó 81 millió forint keretre a Wekerle Sándor Alapkezelő rövidesen pályázatot ír ki – mondta Matolcsy György.
Simon Gábor szocialista képviselő, a bizottság elnöke felvetette, hogy a civilek jelzése alapján gondok vannak a pályázati forrásokhoz való hozzájutással. Dilemmának nevezte, hogy miközben a kormány a kkv-kat támogatja, szembe megy a fogyasztók védelmével. Példaként említette, hogy az Erzsébet-utalványt elfogadó helyek számával ugyan a hazai kkv-kat támogatják, de mivel nem mindenhol lehet ezzel a lehetőséggel élni, így a fogyasztók kevesebb helyen tudják azt felhasználni. Megemlítette, hogy az Erzsébet-utalvány esetében 6 százalék jutalékot kívánnak szedni, de van olyan eset is, ahol a szerződésben 8 százalékot és áfá-t szerepeltetnek.
Válaszában a miniszter elmondta, hogy az Erzsébet-utalvány ugyan nem tartozik az Nemzetgazdasági Minisztérium felügyelete alá, de a 6 százalék jutalékot túlzónak, a 8 százalékot pedig kifejezetten elfogadhatatlannak tartja.
Spaller Endre KDNP-s képviselő felvetette: a mobiltelefon számokhoz hasonlóan, a bankváltás esetén is lehetővé kellene tenni a számlaszámok továbbvitelét. Erre a kezdeményezésre válaszolva Matolcsy György közölte, hogy megvizsgálják ennek a lehetőségét, hiszen ez is a versenyt erősíthetné.
Több képviselő is érdeklődött a devizahitelekkel kapcsolatban. Z.Kárpát Dániel jobbikos képviselő azt kérdezte, hogy mi lesz azokkal a devizahitelesekkel, akik az eddigi konstrukciókkal nem tudnak élni. Válaszában Matolcsy György közölte: ha szükség van újabb lépésekre, akkor megoldási lehetőséget teremtenek.
Képviselői kérdésre válaszolva Matolcsy György elmondta: a pénzügyi tranzakciós illetékről tárgyalnak még a bankszövetséggel, és olyan megoldást fognak bevezetni, amely erősíti a versenyt, és fokozza a valószínűségét, hogy az illeték terhét nem hárítják át fogyasztóra.
Forrás: MTI
Fotó: napi.hu