Évadzáró Sajtótájékoztató a Nemzeti Színházban
A megcsappant állami támogatás ellenére is sikeres évadot zárt a Nemzeti Színház. A két új taggal gyarapodó társulat tizenegy bemutatóval készül a 2012/2013-as szezonra.
,,Nem leszek rövid, és muszáj pénzről beszélnem” – kezdte a Nemzeti Színházban tartott sajtótájékoztatót Alföldi Róbert főigazgató. Elmondta: bár az állam által garantált évi 1,7 milliárdos költségvetés 2011-ben 1,1 milliárdra apadt, a Nemzeti Színház Nonprofit Zrt. úgy zárta az évadot, hogy minden meghirdetett programját megtartotta, és – az előző évben felhalmozott tartalékoknak köszönhetően – nem keletkezett adóssága, továbbá a béreket is többnyire rendben fizette. 2011-ben 125 millióval csökkentették a működési kiadásokat. Míg 2008-ban 176 millió forintot, addig a 2011/12-es évadban 62,5 milliót fordítottak az előadásokra. A művészeti kiadások az összkiadások 13%-át emésztették fel (az előző évben ez az arány 18% volt). A négy játszóhelyen tartott 364 előadás 112 ezer nézőt vonzott – 88,9%-os kihasználtsággal.
A most záruló évadban 5600-ra nőtt, azaz az előző szezonhoz képest megháromszorozódott az eladott bérletek száma. A színház honlapját naponta 2500-an látogatják, Facebook-oldalának 6220 rajongója van – 60-65 %-uk a 13-34 éves korosztályból kerül ki. ,,A színház tehát a nehéz anyagi feltételek mellett sem kapcsolt lassabb tempóra, és nézőprobléma sincs” – folytatta Alföldi, majd kitért a 2011/12-es évad darabjainak sikereire. Az évad egyik legsikeresebb előadása A fösvény volt, amely a POSZT-ra is meghívást kapott. Szintén nagy sikert aratott az Egy lócsiszár virágvasárnapja, A tanítónő és a Náthán gyermekei. Ez utóbbiért az ASSITEJ Kaposvári Biennálén Kulka János elnyerte a legjobb színésznek járó díjat. „Ezek csak morzsák voltak ám” – tette hozzá Alföldi, és hosszan sorolta a táblázatba foglalt további eredményeket. Mint mondta, elég lenne a táblázatot mutatniuk, annál szemléletesebb bizonyítéka ugyanis nincs a hatékony munkájuknak, valamint annak, hogy nem „alternatív rétegszínházat” csinálnak.
Más színházak előadásainak is otthont adott az Alföldi vezette teátrum, egyebek mellett a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, a Tamási Áron Színház, a győri Vaskakas Színház, a Káva is vendégeskedett náluk. A Nemzeti társulata pedig Csehországban, Romániában és Szlovákiában tartott vendégelőadásokat.
2012. szeptember 16-án nyílt nappal és a Színikritikusok Díja ünnepségével kezdődik a Nemzeti új színházi éve. A 2012/13-as évadban – 1,1 milliárdról 980 millióra csökkent támogatás mellett – tizenegy bemutatót tartanak majd. Az első az Angyalok Amerikában című produkció lesz, amelyben a szerző, Tony Kushner két színművét vonják össze. Andrei Şerban világhírű román rendező a darab majdani világpremierjéről szólva elmondta, hogy az emberi szenvedéssel, lelki betegséggel és identitászavarral foglalkozó darabot a budapesti Román Kulturális Intézet támogatásával, ám majdhogynem nulla összegből állítják színpadra. ,,Az a feladatunk, hogy a képzelőerőnket eddzük, még ha izomlázunk lesz is tőle” – fogalmazott.
Mátyássy Bence, a Jönnek a Man-ek! rendezője megnevezte a darab néhány szereplőjét: Macskanőt Törőcsik Mari, Pókembert Bodrogi Gyula, Hulkot Sinkó László, Batmant Znamenák István, a Denevérember komornyikját, Alfredet pedig Hollósi Frigyes alakítja majd.
Az új évadban Rába Roland távozik a Nemzetiből, de szerepei többségét tovább játssza, Tenki Réka és Gáspár Sándor pedig új tagként csatlakozik a társulathoz. A sajtótájékoztató végén Alföldi Róbert említést tett arról is, hogy 2013 júliusában lejár főigazgatói megbízatása. ,,Ez az első ötéves periódusom utolsó éve lesz. Ha úgy alakul, hogy tényleg az utolsó, életem legfontosabb öt éve volt” – fogalmazott, de hozzátette: amennyiben a fenntartó pályázatot hirdet, természetesen indul azon.
Kép: MTI / Soós Lajos