Négy civil szervezet közbenjárásának köszönhetőn kikerült egy BM dokumentumból a roma gyerekek jogkövető magatartását elősegítő program elnevezése.
Az emberi jogi szervezetek azt kifogásolták, hogy a munkacsoport feladat-meghatározása, illetve megnevezése alaptalan, továbbá elfogadhatatlan és káros, hiszen erősíti a roma emberekkel szembeni előítéleteket – áll a Magyar Helsinki Bizottság közleményében.
Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány, a Magyar Helsinki Bizottság, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda valamint a Társaság a Szabadságjogokért a közelmúltban kritizálták, hogy a Belügyminisztérium (BM) a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia végrehajtása keretében megalkotott intézkedési tervében olyan modellprogram kidolgozását írta elő, amelynek célja kizárólag a cigány gyerekek jogkövető magatartásának elősegítése volt.
A civil szervezetek korábban úgy értesültek, hogy a minisztérium nem tervez változtatást a program elnevezésében, ám néhány nappal a tájékoztatást követően erre mégis sor került. A Pintér Sándor belügyminiszter által jegyzett, a civil szervezeteknek címzett levél szerint megtörtént az intézkedési terv vonatkozó pontjainak felülvizsgálata: törölték a munkacsoport és célcsoport megnevezéséből az etnikai meghatározást.
A BM a www.kormany.hu-n közzétett közleményében kimondja, hogy: „Fontos hangsúlyozni, hogy bár vannak veszélyeztetett csoportok, közösségek, ahol a gyermekek fokozottan vannak kitéve a bűnözés hatásainak, ezt meghatározni azonban etnikai alapon nem lehet.”
A belügyminiszter tájékoztatása szerint továbbá – a Magyar Helsinki Bizottság szerint a civil szervezetek érdemi kritikáinak hatására – a modellprogram és az annak kidolgozására hivatott munkacsoport működtetése a jövőben nem a rendőrség, hanem a BM feladat lesz. A munkacsoportba korábban meghívott emberi jogi szervezetek üdvözlik a fejleményeket.
Forrás: Hir24
Fotó: politikapedia.hu