A két ország közötti új együttműködési területekről tárgyalt Martonyi János magyar és Marty Natalegawa indonéz külügyminiszter kedden Jakartában; a magyar diplomácia vezetője délkelet-ázsiai körútja során Bruneiben részt vesz az EU és a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) külügyminisztereinek értekezletén, megbeszéléseket folytat fülöp-szigeteki, malajziai és brunei partnerével, illetve Indonézia mellett ellátogat Thaiföldre.
A Külügyminisztérium kedden közleményben tájékoztatta az MTI-t arról, hogy a tárcavezető megkezdte délkelet-ázsiai látogatását. Az Indonéziában folytatott megbeszélésén Martonyi János tájékoztatást adott a magyar vállalatok által ajánlott gazdasági partnerségi területekről, a járműiparról, az olaj- és gázkitermelésről, az építési technológiákról, a gyógyszeriparról, a szoftverfejlesztésről, a víztisztító és környezetbarát technológiákról, az élelmiszeriparról, az informatikáról és a biotechnológiáról. Külön hangsúlyt kapott a Mol és az indonéz állami olaj- és gázipari vállalat között tervezett együttműködés, továbbá egy ivóvíztisztítási projekt.
Az indonéz külügyminiszter utalt arra, hogy a budapesti kereskedelemfejlesztési központjuk jelentős mértékben hozzájárul a kapcsolatfejlesztéshez, a kétoldalú üzleti tanács indonéz küldöttsége pedig 2012 júliusában Magyarországra látogat. Martonyi János magyarországi látogatásra hívta indonéz kollégáját – olvasható a közleményben.
A tájékoztatás szerint a két külügyminiszter a diplomata és szolgálati útlevelek birtokosaira vonatkozó részleges vízummentességi megállapodást írt alá, amely megkönnyíti a két állam szervei közötti érintkezést, valamint a gazdasági területen túl a kulturális és egyéb kapcsolatok élénkítését is eredményezheti.
A Külügyminisztérium egy másik közleményben arra is kitért, hogy Martonyi János interjút adott a The Jakarta Post című, vezető, angol nyelvű indonéz napilapnak. Ebben a miniszter kiemelte, hogy Közép-Európa százmilliós piacot jelent, illetve az általános európai válság ellenére régióként gazdaságilag eredményesnek tekinthető, továbbá kérdésre hangsúlyozta: „a régió valamennyi országa az eurózóna tagja lesz, ez csupán idő kérdése”.
Martonyi János délkelet-ázsiai körútja során Bruneiben részt vesz az EU és az ASEAN külügyminisztereinek értekezletén, megbeszéléseket folytat Albert del Rosario fülöp-szigeteki, Anifah Aman malajziai és Mohamed Bolkiah brunei külügyminiszterekkel, valamint Thaiföldre is ellátogat.
A miniszteri út a gazdasági együttműködés, ezen belül pedig a kis- és közepesvállalatok kereskedelmi forgalomba történő bekapcsolódásának erősítését is célozza – olvasható a közleményben.
Forrás: mti