Az Atlanti-óceán északi vizein, a Titanic hajótörésének helyszínén emlékeztek meg vasárnap minden idők leghírhedtebb tengeri szerencsétlenségének századik évfordulóján a másfélezernél több áldozatról, és Nagy-Britanniában is emlékező rendezvényeket tartottak.
A dél-angliai Southamptonból New Yorkba tartó Titanic – a legnagyobb mozgó tárgy, amelyet emberi kéz addig alkotott – száz éve, 1912. április 15-ére virradó éjjel ütközött egy jéghegynek a kanadai Újfundland partjaitól 640 kilométerre. A jéghegyet Frederick Fleet ügyeletes őrszem az árbockosárból az utolsó pillanatban észrevette ugyan, de a csaknem 40 kilométeres sebességgel haladó, 52 ezer tonnás Titanic már nem tudott kitérni, és oldalán az ütközés 91 méter hosszú léket ütött.
Az elülső vízzáró kamrákat több ezer tonna tengervíz öntötte el, a hajóorr mélyen a felszín alá merült, a tat pedig magasan kiemelkedett az óceánból. A hajótest végül kettétört és elsüllyedt, a Titanic 2223 utasa és tengerésze közül 1517-et magával rántva a hullámsírba.
A 3800 méteres mélységben nyugvó roncstemetőt 1985-ben találták meg, és azóta ismert a szerencsétlenség pontos helyszíne. Vasárnap ide érkezett a Balmoral tengerjáró, amely végigjárta a Titanic első és utolsó útját, egészen a jéghegy és a hajóóriás végzetes találkozásának pontjáig. Az 1300 utas – köztük a Titanicon utazók sok leszármazottja – itt néma megemlékezést tartott, majd koszorúkat dobtak az Atlanti-óceánba.
Ugyancsak a katasztrófa helyszínére érkezett vasárnap egy másik, Journey nevű hajó New Yorkból, ahová a Titanic annak idején elindult, ám soha nem érkezett meg. A két hajó a mélyben nyugvó roncsok felett találkozott, és utasaik együtt emlékeztek meg az évfordulóról.
Az észak-írországi Belfastban – amelynek Harland and Wolff nevű egykori hajógyárában a Titanic készült – vasárnap felavatták az első olyan emlékművet, amelyen a katasztrófa összes ismert áldozatának neve szerepel, annak megjelölése nélkül, hogy utasról vagy tengerészről, első osztályú lakosztály vagy harmadosztályú kabin lakójáról, kapitányról vagy hajósinasról van-e szó.
A belfasti városháza melletti ceremónián, a több ezer részvevő egyperces néma főhajtása után kórus énekelte el a Nearer My God To Thee (Közelebb, közelebb, Uram hozzád!) kezdetű egyházi himnuszt, amelyet a Titanichoz fűződő legendák egyike szerint a már süllyedő hajó zenekara a fedélzeten utoljára játszott.
Megemlékezéseket tartottak vasárnap Southamptonban, ahonnan a hajó elindult, és az északkelet-kanadai Új-Skócia tartomány fővárosában, Halifaxben is, ahol a tengerből kiemelt áldozatok közül több tucatnyi nyugszik.
Forrás: mti