Close

Kiállítások Berlinben

MAYER ÉVA: ÉLETHELYZETEK / VON LEBENSLAGEN  
MIKLÒS HAJNAL: FÁKKAL / MIT BÄUMEN

A Collegium Hungaricum Berlin (.CHB) Moholy-Nagy Galériája 2012 tavaszán két Magyarország határain túl született fiatal képzőművészt mutat be Berlinben. 

A Gyergyószentmiklóson született Miklós Hajnal 2006-ban diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. Ami előtt egy évet Erasmus ösztöndíjjal Valenciában (Spanyolország) töltött. 2004-ben elnyerte az első Josef Albers – díjat, 2007-ben a Budapest Galéria gyergyószárhegyi művészeti alkotói ösztöndíját, 2008-ban pedig a szentendrei Barcsay-díjat.

 
 
 
Miklós Hajnalt leginkább az ember és a természet viszonya foglalkoztatja. Az olyan motívumok, mint például a farkas, a nap, vagy a fa, egyszerre bírnak számára személyes tartalommal és szimbolikus értékkel. Hatással voltak rá a régi hagyományok is, ahogyan például nagyapja egy-egy nyírfát ültetett minden gyermek megszületésekor.
Miklós Hajnal mintegy barátként tekint a fákra.  Képein központi szerepet töltenek be a fenyők és a nyírfák, amelyek egyrészt a gyermekkor emlékeit idézik, másrészt pedig felkeltik a városban élő ember vágyakozását a természet után. Munkáin az évek során nyomon követhető a fa és az ember viszonyának átalakulása: eleinte egymás mellé került, fa és ember aki előbb háttal majd szembe fordult a fával, mígnem teljesen eggyé nem váltak egy-egy alkotáson. 
A látványt csupán néhány vonással, de hűen megragadó akvarellmunkák könnyedén és nagyvonalúan adnak teret egy-egy jelenetnek, amelyben fontos szerepe van a vászon szabadon hagyott felületeinek, a fénynek és a tiszta színeknek is, amelyekkel a kézzelfogható és a finom, anyagtalan világot érzékelteti a művész.
Miklós Hajnal a pillanatot és az ember helyét próbálja megragadni a természetben, választ keresve arra is, hol érezhetjük magunkat igazán otthon.
 
 
Mayer Éva (1983) szlovákiai magyar művész, 2008-ban grafikusként végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. Fiatal kora ellenére már számos kiállításon és művészeti fórumon szerepelt itthon és külföldön egyaránt; munkái több elismerésben részesültek, mint pl. a Magyar Köztársaság ösztöndíja (2005-2006), a Barcsay Jenő Alapítvány fődíja (2006),  Kondor Béla Alapítvány díja (2008). Mayer Éva ezen felül 2009-ben meghívást kapott az V. Nemzetközi Művészeti Szimpóziumra (WAD – World Art Delft Foundation the Netherlands) is.
 
Mayer Éva a grafika határain kísérletezve továbbgondolja a műfajt. A kortárs művészet experimentalizmusára jellemző módon különleges, egyedi technikáját saját maga kísérletezte ki a fotogram, a digitális technika és a giclée nyomat vegyes alkalmazásával. Művészete tartalmilag és formai megoldásait tekintve az egyén és a társadalom viszonyának problematikájával foglalkozik: egyéni tapasztalatait továbbgondolva és összegezve, aktív részvételre és állásfoglalásra invitálja a nézőt. Fontos számára a kapcsolatteremtés, interaktív installációi, videói és grafikái dinamikus variációkkal, térbeli megoldásokkal, vizuális megfogalmazásokkal szólítják fel a befogadót a visszajelzésre. 
 
Mayer Éva számos személyes vonatkozású témát dolgozott fel, mint amilyen például a betegség, az emberi érzékenység, a társadalmi kiszolgáltatottság. Erősen foglalkoztatja az egyén saját önazonosságának, valamint a közösségben betöltött helyzetének meghatározása. Mint szlovákiai magyar művész, Mayer Éva számára kihívás, hogy a művészet egyetemes nyelvével hogyan találja meg helyét egy másik országban. 
Tematikus kiállításain és a nemzetközi vásárokon bemutatott alkotásain keresztül az egyéni problémafelvetés egzisztenciális kérdéssé növekszik. Művészete ettől válik egyszerre emberivé és univerzálissá, azon túl, hogy egy európai térségre vonatkozó problémákat feszeget. 
Kiállításmegnyitó: 2012. március 2. 19:00 óra 
Köszöntőt mond: Can Togay János, a .CHB igazgatója
Megnyitó beszéd: Pintér Rita, Berlin
Helyszín:  Moholy-Nagy Galéria, .CHB
Kurátor: Dr. Baksa-Soós Veronika
 
A kiállításmegnyitón a művészek is jelen lesznek.
A kiállítások megtekinthetők a .CHB Moholy-Nagy Galériájában és annak Stúdiójában 2012. Március 3. és április 15 között, naponta 10-19 óráig.
A kiállítások megvalósulását a budapesti Molnár Ani Galéria támogatta.
 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top