Close

VÉGZET, VAGY TANTWERV

Ahogy a művészeti alkotásokkal kapcsolatban, úgy sok más esetben is megnyilvánul a tény, hogy ugyanarról a dologról mást és mást gondolnak az emberek, legyen szó bár politikáról, történelemről, vagy tudományról. Ilyen erősen megosztó téma az asztrológia is.

Mivel sok éven keresztül foglalkoztam vele, elmondanék néhány dolgot, hátha hatással lehetek néhány ember véleményére. Annál is inkább, mert napjainkban újfent rengeteg vita folyik az asztrológia létjogosultságát ille­tő­en. Sajnos a véleményt nyilvánítók jelentős része nem veszi magának azt az alapvető fá­radtságot, hogy megismerkedjen kritikája tárgyával és e tudás birtokában hozzon ítéletet.
Vessünk nagy vonalakban egy pillantást ennek a 6000 éves múltra visszatekintő tudománynak a történetére. Nemrégiben olvastam valahol, hogy már 30000 évvel ez elött figyelték az emberek a Hold változásait. Ki tudja? Viszont a múlt szá­zad­ban folytatott ásatások, a megtalált égetett agyagt­áblák egyértelműen bizonyítják, hogy a asztrológia Mezo­po­tá­mi­ából, a Tigris és Eufrátesz folyók vidé­ké­ről szárma­zik. Annak idején minden nagyváros temploma mellett álltak csil­lag­vizs­gá­lók és feltérképezték a csillagos ég­bol­tot. Mai tu­dá­sunk szerint is pontos méréseket voltak ké­pe­­sek végezni. Az Ak­kádok már 6000 évvel ezelőtt dolgoztak az állatöv jeleivel. A nap­évet 12 hó­napra, 365 napra és egy na­pot 24 órára osztottak. Az ekliptikát pedig 360 fokra.
Később egy kaldeus asztrológus vitte tovább ezt a tudo­mányt Görögországba, i.e. 480 körül. Az Asszír-Babiloni-Kal­de­us kultúrának később az egyiptomi nép lett a letéteményese. Az asztrológiának itt is vallási jellege volt és csak a papok fog­lal­­kozhattak vele, akik a nép bölcse­i, orvosai és bírái voltak. En­nek a kornak Hermesz Triszmegisztos volt a legnagyobb aszt­rológusa és később követője Ptolemaiosz.
Rómában Julius caesar is rendületlen híve volt az asztrológiának. Annak ismerete az általános műveltséghez tartozott. Tanai áthatották a természet-  és orvostudományt, az irodalmat, a politikát, egyszóval az egész kultúrát.
Az asztrológia hamar elismerésre talált és gyökeret vert a ke­resztény középkorban is. Ebben nagy szerepet játszott Aris­to­teles, Platon tanítványa. A későbbiek folyamán szerzetesek, papok, matematikusok és csillagászok sokasága tette le hitét az asztrológia mellett. Még sok pápa is híve és támogatója volt az asztrológiának. Például: II. Szilveszter, XIX János, II. Gyula, VII. Kelemen, V. Sixtus és még sorolhatnám. Érdekes, hogy Regio­mon­tanus Regensburg püspöke gyógyította ki Mátyás királyt, egy addig ismeretlen betegségből és ettől kezdve ő volt a királyi asztrológus. Az asztrológia sokáig virágzott, majd egy hosszabb szünet után a XIX. század elején került ismét reflektorfénybe, bár aztán később nálunk a szocialista rendszer sarlatánságnak bélyegezte és az egyház is tagadta valós értékét.
No de mi is az asztrológia? Egyrészről az adott ember születési helyéről látható égbolt pontos rajza. Másrészről az a tanterv, melyet egy embernek éle­té­ben meg kell élnie.  A születés időpontjában a konstellációk problémák, melyeket életünk végére meg kell váltanunk problémásságuktól, tanulási folyamat által. A tanterv maga de­ter­minált, vagyis a probléma deter­mi­­­nált, de a megoldás mikéntje raj­tunk áll. A tudatos, vagy tudattalan tanulás útja ez. A tudattalan tanulás, a szen­ve­dés út­ján való tanulás. Ilyenkor a szitu­áció áldozataivá válunk. A sors próbál helyes irányba pofozni, de ha nem figyelünk oda, a helyzet egyre romlik.
Jelenünkben a tudatilag fejlődő em­ber szabad akarata révén már ké­pes bele­szólni sorsába és bizonyos keretek között alakítani azt. Akár tudatosan, akár tudat alatt. Hiszen állandóan döntéseket hozunk és többnyire nyomonkövethetetlen ezek ha­tá­sa, de en­nek ellenére befolyásolják jövőnket. Már Paracelzusz is megmondta, hogy a csillagok soha nem kényszerítenek, csak haj­la­mo­sítanak. Én hozzátenném, hogy inkább csak jelölnek.
A horoszkópból felismerhető, hogy egy bizonyos probléma mi­kor váltódik ki. A személy a megjelölt időpontban minden­képpen olyan szituációba fog kerülni, amely­­ben áldozatként kerül szembe az elhárított problematikával. Egy semleges konstelláció válik veszélyessé ilyenkor az ember számára, mert vo­nakodik feladatát tudatosan végrehajtani. A  horoszkóp által jelzett sors, nem más, mint a magunk által lét­rehozott terv, a tanulási folyamat ér­de­ké­ben. Az  asztrológia egy olyan „mé­­rőeszköz“, mely pontosan mutatja a való­sá­got, de nem oka annak.
Ma a horoszkóp a régi időkhöz képest csupán tág hatá­ro­kat szab, melyen belül az egyén fej­lett­sé­gé­nek, adottságainak és hozzáállásának mértékében változtatásokat eszközölhet. Ezért úgy gondolom, hogy az asztrológia ma már nem a pontos jóslatok, hanem inkább az önmegismerés, az egyéniség és jel­lem fel­­fe­dezésének, a kapcsolatok feltárásának, a gyógyításnak az esz­­­­­­köze.     
És semmiképpen sem vehetőek komolyan a különböző lapokban megjelenő, oly népszerű asztrológiai rovatok, melyekre csak halvány mosollyal szabad tekinteni, hiszen több tucat információ helyett, csupán eggyel rendelkezve próbálnak hiteles képet alkotni valakiről.
Nem véletlenül mondta annak idején Hermesz Trisztmegisztosz hogy: “Ennek a tudománynak az elsajátításához egy teljes élet is kevés.” Te­te­mes lexikális tu­­dást kell elsajátítani, de ez mit sem ér a ta­pasz­talás, a megfigyelés, a kö­vetkezte­té­sek levonása nélkül. És ak­kor még nem említettem a nélkülöz­he­te­tlen intuiciós ké­pes­ség megszerzését.

“Több dolgok vannk földön és égen ó jó Horatio  mint azt” elgondolni tud­nánk.”  (William Shakespeare)

“Az emberek teremtik az őket körüvevő valóságot, ezért aztán felesleges mindig valami, vagy valaki   mást hibáztatni. Nincsenek a világon áldozatok és nincsenek gazemberek sem.
És u­gyanígy mások választásának sem lehetünk az áldozatai.”       (Peter Orban)

Gyulai Gaál Krisztián
dolgokazéletben@gmail.com  – ha vitázni, véleményt mondani, vagy cak beszélgetni lenne kedve, szívesen várom jelentkezését.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top