A Bűn és büntetlenség című, Biszku Béláról, az 1956-os forradalom utáni korszak belügyminiszteréről, a megtorlások fő irányítójáról készült dokumentumfilm vetítésével és az azt követő, Wittner Mária egykori halálraítélt, a Fidesz parlamenti képviselője részvételével tartott pódiumbeszélgetéssel folytatódott Varsóban a forradalom és szabadságharc 55. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségsorozat.
A Magyar Kulturális Intézet és a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete (IPN) által közösen szervezett, a Kultúra és Tudomány Palotája Kinoteka mozitermében, mintegy 400 főnyi közönség előtt csütörtökön tartott rendezvényen jelen volt a film két rendezője, Skrabski Fruzsina és Novák Tamás, valamint egyik operatőre, Kiss Sándor is. A közönséget Tischler János, a kulturális intézet igazgatója, Lukasz Kaminski, az IPN elnöke és Kiss Róbert varsói magyar nagykövet köszöntötte.
A vetítést és a pódiumbeszélgetést – melynek moderátorai Tischler János és Jerzy Eisler lengyel történész, az IPN varsói részlegének igazgatója voltak, és amelyben Wittner Mária és a film két rendezője vett részt – gyakran szakították meg tapsok. Az alkotók elmondták, hogy az igazságérzet vezette őket a film elkészítésében, és Wittner Mária is az igazságtételre helyezte a hangsúlyt, valódi rendszerváltást sürgetett. A „lengyel példa” követésére buzdított, utalva arra, hogy Lengyelországban megkezdődött a kommunista bűnök elkövetői, a terrorgépezet irányítói egy részének felelősségre vonása, és csökkentették a múlt rendszer fő támaszainak és haszonélvezőinek nyugdíját.
A rendezvény iránt nagy volt az érdeklődés, annak ellenére, hogy késő esti időpontban tartották. Jelen volt a lengyel televízió forgatócsoportja is. A Biszku-filmet, melyet már több országban bemutattak, most először vetítették Lengyelországban – az alkotók és a nézők kölcsönös örömére és megelégedésére.
Forrás:kkp/kvs MTI