Close

Távvezeték-ellenőrzés a madarakért

Önkéntesekkel méri fel a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), hogy hány madarat ér halálos áramütés az elektromos távvezetékek miatt. A felmérésre október 20-november 20 között kerül sor, bárki részt vehet benne.

     Az idei már a 9. országos felmérés. Az önkéntesek az elmúlt években több mint 50 000 villanyoszlopot ellenőriztek, alattuk több mint 4000 madár maradványait találták meg. Ezek az adatok nagyban segítettek abban, hogy a különösen veszélyes oszlopokat mielőbb szigeteljék – közölte az MME az MTI-vel pénteken, hozzátéve: bár az áramütés problémája évtizedek óta ismert, a veszélyes szakaszok továbbra is védett és fokozottan védett madarak ezreit pusztítják el minden évben.
      Az MME önkéntesei október 20. és november 20. között járnak végig lakóhelyük közelében egy vagy több, tetszőlegesen kiválasztott középfeszültségű szabadvezeték-szakaszt, és számba veszik az áramütés vagy vezetéknek ütközés következtében elpusztult madarakat, dokumentálják lehetőség szerint fotókkal, GPS-koordinátákkal a veszélyes villanyoszlopok pontos helyét. 
    A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, az MME és a hazai villamosenergia-ellátás képviselői 2008-ban írták alá az Akadálymentes Égbolt megállapodást, a kis- és középfeszültségű vezetékek mentén elpusztuló madarak védelmére – emlékeztetett az MME. A megállapodás alapján a természetvédők és a minisztérium átadták az áramszolgáltatók számára azoknak a vezetékszakaszoknak a pontos térképi lehatárolását, amelyek madárvédelmi szempontból veszélyesnek minősíthetők. 
    Az áramszolgáltatók az ez alapján kidolgozott ütemterv szerint tudják tervezni,hogy hol és milyen madárvédelmi megoldásokat kell alkalmazniuk, amennyiben átalakításokat végeznek az adott szakaszon. A megállapodás szerint 2020. januárig minden madárvédelmi szempontból veszélyes vezetékszakaszt átalakítanak madárbaráttá.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top