Close

Kadhafi – Sarkozy: jelentős állomás Líbia felszabadulásához

Líbia felszabadulása „jelentős állomásának” nevezte csütörtökön Nicolas Sarkozy francia elnök Moammer Kadhafi halálát, s úgy ítélte meg, hogy új korszak kezdődött a líbiai nép számára, „az egységben és a szabadságban megvalósuló megbékélés korszaka”.

    „Moammer Kadhafi halála jelentős állomása annak a harcnak, amelyet a líbiai nép folytat több mint nyolc hónapja azért, hogy felszabaduljon a diktatórikus és erőszakos rezsim uralma alól, amelyet több mint negyven évig kényszerítettek rá” – olvasható az Elysée-palota közleményében.
    „Szirt felszabadulásának – az Átmeneti Nemzeti Tanács kötelezettségvállalásainak megfelelően – azon folyamat kezdetének kell lennie, amely olyan demokratikus rendszert teremt Líbiában, hogy abban az ország valamennyi szereplőjének helye lesz, és amelyben az alapjogokat biztosítják” – írta a francia elnök. 
    „Franciaország továbbra is támogatja a líbiai népet ebben a folyamatban. Új korszak kezdődődött a líbiai nép számára, amely az egységben és a szabadságban megvalósuló megbékélésé” – zárul a kommüniké.    
    Sarkozy a megválasztását követően egyik első diplomáciai sikereként könyvelhette el a bolgár ápolónők szabadon engedését  
Tripoliban. Ezt követően Franciaország és Líbia között rendeződött a viszony, és 34 év után a francia elnök hivatalos állami látogatás keretében hivatalában fogadta Kadhafit, aki öt napot töltött Párizsban és kereskedelmi szerződéseket írt alá. 
    Az év elején azonban Sarkozy a Kadhafi-ellenes nyugati koalíció élére állt annak érdekében, hogy az akkori líbiai ellenzék székhelyének számító Bengáziban megelőzzék a „vérfürdőt”. Franciaország volt az első ország, amely hivatalosan elismerte a bukott líbiai vezető ellenzékét tömörítő Átmeneti Nemzeti Tanácsot, s Nagy-Britanniával együtt márciusban kezdeményezője volt a Kadhafi-rezsim bukását felgyorsító NATO-beavatkozásnak.
    Az indiai látogatáson tartózkodó francia külügyminiszter a France Info hírrádióban azt mondta, hogy a nyugati katonai hadműveletek akkor érnek majd véget Líbiában, amikor az Átmeneti Nemzeti Tanács bejelenti, hogy az ország teljes területe felszabadult. Alain Juppé korábban Új Delhiben tartott sajtótájékoztatóján üdvözölte a „42 évig tartó diktatúra” végét Líbiában. 
    „Örömmel látjuk, hogy Líbia végre szabad. Történelmi jelentőségű eseményről van szó. Ez egy új korszak kezdete, a demokrácia, a szabadság, a jogállam és az ország újjáépítésének korszaka” – mondta Juppé. Hozzátette, Franciaország büszke arra, hogy segíthette a líbiai népet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top