Close

Kadhafi halála – Cameron: most az áldozatokra kell emlékezni

Moammer Kadhafi halálának napján a néhai líbiai diktátor áldozataira kell emlékeznie a világnak – mondta csütörtök este a brit miniszterelnök. Külügyminisztere szerint Kadhafi halálhíre lerövidítheti a líbiai hadműveleteket.

    David Cameron kormányfő a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal előtt tett rövid nyilatkozatában az áldozatok között említette annak az amerikai repülőgépnek az utasait, amelyet 1988 karácsonya előtt robbantottak fel Skócia légterében.
    Az amerikai Pan Am légitársaság Londonból New Yorkba tartó Boeing 747-es óriásgépén 1988. december 21-én időzített pokolgép robbant a skóciai Lockerbie kisváros felett. A líbiai titkosszolgálatnak tulajdonított merényletben 270-en vesztették életüket, köztük négy magyar utas és a roncsok által jelentős részben letarolt skóciai városka 11 lakója.
    Cameron csütörtöki nyilatkozatában megemlítette azoknak a merényleteknek az áldozatait is, amelyeket az észak-írországi brit fennhatóság ellen küzdő Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) követett el Líbiából beszerzett Semtex robbanószerrel. 
    A brit miniszterelnök külön megemlékezett Yvonne Fletcher rendőrnőről is. Yvonne Fletcher 1984. április 17-én Líbia londoni nagykövetsége előtt emigráns líbiai ellenzékiek tüntetésének rendjére ügyelt, amikor a képviselet épületéből valaki egy géppisztollyal agyonlőtte.
    David Cameron csütörtök esti nyilatkozata szerint ugyanakkor meg kell emlékezni arról a számtalan líbiairól is, aki „ennek a brutális diktátornak és rezsimjének” esett áldozatul. 
    A kormányfő szerint a líbiai népnek Kadhafi halálhíre nyomán még nagyobb esélye nyílik egy erős, demokratikus ország felépítésére. A líbiai hadműveletekben vállalt brit katonai szerepre utalva Cameron hozzátette: büszke arra, hogy Nagy-Britannia elősegítette ennek lehetővé válását.
    William Hague brit külügyminiszter Nagy-Britannia és a NATO további líbiai katonai tevékenységéről szólva csütörtök este a BBC televíziónak azt mondta: Kadhafi halála „sokkal közelebb” hozhatja a líbiai hadműveletek befejezésének lehetséges időpontját.
    Hague ugyanakkor nem bocsátkozott előrejelzésekbe arról, hogy ennek ideje mikor jöhet el. Kijelentette: a hadműveletek addig tartanak, amíg folytatásukat a líbiai lakosság biztonságának garantálása indokolja, vagy amíg a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács nem kéri leállításukat.
    Arra a felvetésre, hogy nem kell-e tartani polgárháború kitörésétől Líbiában, Hague azt mondta: nyilván erőfeszítéseket kell tenni Líbia stabilizálására, ám a líbiai helyzet „fényévekre van” például az 2003-as invázió után Irakban kialakult állapotoktól. Líbiában nincsenek megszálló külföldi katonai erők, a líbiai polgári infrastruktúra zöme nem szenvedett károsodást a harcokban, az üzletek és az iskolák nyitva vannak – mondta a brit külügyminiszter.
    William Hague ugyanakkor határozott nemmel válaszolt arra a riporteri kérdésre, hogy a líbiai fejlemények nyomán valószínűbbé vált-e egy esetleges külső intervenció Szíriában. „Szíria esetében nem merült fel a katonai beavatkozás kérdése” – fogalmazott. A miniszter szerint a líbiai katonai fellépést az Arab Liga egyértelmű felhívása előzte meg, és az ENSZ Biztonsági Tanácsa világos felhatalmazást adott a hadműveletekre, ám mindezek nem vonatkoznak Szíriára.
    A szíriai helyzet egyébként is „sokkal összetettebb”, mint a líbiai – tette hozzá.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top