A kormányzat csak olyan megoldásokat fogadhat el, amelyek a továbbiakban nem terhelnek indokolatlan költségeket a távhőfogyasztókra, ennek érdekében a Magyar Energia Hivatal sürgőséggel elvégzi a termelők és szolgáltatók helyszíni ellenőrzését – közölte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium csütörtökön az MTI-vel.
A közlemény azt követően született, hogy a minisztérium szakterületi vezetői szerdán a távhőszolgáltatókkal, csütörtökön pedig a szakmai szervezetekkel találkoztak. A közlemény szerint a távhőszektor szereplői üdvözölték a tárca és a Magyar Energia Hivatal nyitottságát a felmerült kérdések áttekintésére, megértve azt a kormányzati szándékot, hogy az új távhő-szabályozási rendszer célja a fenntartható, biztonságos működés.
Ha a szaktárca a termelők és szolgáltatók helyszíni ellenőrzése után, és a szakmai javaslatok alapján indokoltnak látja a szabályozás pontosítását, úgy a szükséges módosításokat ésszerű időben átvezeti – áll a közleményben, amely így zárul: nem csorbulhat az alapvető közpolitikai cél, hogy a termelőket és a szolgáltatókat a hatékony működésre ösztönözzék. Változatlan törekvés egy olyan árazási rendszer alkalmazása, amely a fogyasztók számára indokolatlan többletterheket nem jelent.
A tárgyalásról a Magyar Kapcsolt Energia Társaság az MTI-vel azt közölte, a kormányzat ígéretet tett arra, hogy átgondolják a szabályozást és szükség esetén módosítják a részletszabályozást.
A társaság szerint a találkozón bemutatták a szabályozó hatóságoknak azokat a szakmai érveket és számításokat, amelyek alapján feltétlenül indokoltnak tartja a távhőszabályozás finomítását. A találkozón az társaság vázolta a lehetséges megoldásokat is, amelyek révén megvalósítható, hogy a hőtermelők elkerüljék a tartósan veszteséges működést és ezzel az ellátásbiztonság kritikus szintre süllyedését.
A találkozón a felek megállapodtak abban, hogy a következő hét folyamán szakmai szinten folytatják az egyeztetéseket.
A társaság közölte, az október 1-jén hatályba lépett távhő-részletszabályozás elemzése során két területen is szeretnének változást elérni. A szakmai szövetség elengedhetetlennek tartja a rendeletekben megállapított árak felülvizsgálatát, valamint az értékesítés kapcsán megszabott feltételek – kapcsoltan termelt hő aránya, összhatásfok – újragondolását. Emellett a társaság fontosnak tartja az egyéb szolgáltatások, például a keringtetés és a nyomástartás díjainak meghatározását, az elérhető támogatás igénybevételéhez kapcsolódó adminisztráció csökkentését és az árak alkalmazásához megállapított – az európai uniós direktívánál indokolatlanul szigorúbb – feltételek uniós joghoz igazítását.
A találkozón a társaság képviselői felhívták a figyelmet a gázköltségeik emelkedésére és arra, hogy a vállalatok finanszírozása, méretüktől függetlenül, egy hajszálon múlik.