Az Európai Uniónak szüksége van a visegrádiak dinamizmusára – hangsúlyozta Schmitt Pál köztársasági elnök a visegrádi négyek államfői szintű találkozója alkalmából rendezett konferencián, a Corvinus Egyetemen.
A magyar államfő szerint a V4 az elmúlt húsz év alatt a sikeres együttműködés jelképévé vált. Schmitt Pál emlékeztetett arra, hogy már Antall József egykori kormányfő és partnerei is látták, hogy az együttműködéssel nemcsak a diktatúra kárait számolhatják fel, hanem megilletődöttségüket is eltüntethetik.
A köztársasági elnök kijelentette, hogy ami a térségben történt, arra büszke lehet egész Európa. Hangsúlyozta, hogy a V4-ek közös sikereket értek el, csatlakoztak a NATO-hoz és az Európai Unióhoz, gazdasági súlyuk pedig számottevően nőtt, a jövőben pedig a megújulás motorja lehet a négy ország.
Nagy eredménynek nevezte azt is, hogy a térségben 8-10 év alatt működő piacgazdaságok épültek ki. Kitért arra is, hogy a négy ország bár sok területen versenyez egymással is, de együtt hatékonyabban léphet fel az unióban, elsősorban az agrár- és a regionális politikában.
Schmitt Pál szerint ez a régió ma is vonzó a befektetőknek, az együttműködésben pedig még nagy potenciál van, ennek kihasználásához sok kreativitásra és leleményességre van szükség.
Hozzáfűzte, hogy a térségnek meglévő értékeivel jól kell sáfárkodnia, az uniónak pedig szüksége van a visegrádiak dinamizmusára. Fontosnak nevezte, hogy az új magyar alkotmányban szerepel az eladósodás korlátozása, és mint arról Bronislaw Komorowski is szólt, a lengyelek is ezt az utat célozták meg.
A lengyel államfő arról is beszélt, hogy a történelem nem volt kegyes a négy országhoz, de a visegrádi együttműködés hasznos eszköz a mai valós problémák megoldására, a V4-ek pedig az előrejelzések szerint jelentősen csökkentik eladósodottságukat. Kitért arra is, hogy a válság nemcsak veszély, hanem esély is az integráció elmélyítésére.
A szlovák köztársasági elnök, Ivan Gasparovics megjegyezte, hogy sok távoli ország nem képes a térség államait megkülönböztetni, de ha együtt szólalnak meg, akkor felfigyelnek a mondandóra.
Vaclav Klaus cseh elnök arra hívta fel a hallgatóság figyelmét, hogy ne hagyják, hogy a politika ráerőltesse feltételeit a gazdaságra. Megjegyezte, hogy erre számos példa van Európában, az egyik legnagyobb hibának pedig az euró létrehozását nevezte.
InfoRádió/Farkas Dávid