Close

Rendkívüli ülésen vitázott az osztrák parlament a korrupciós botrányokról

Rendkívüli ülés keretében vitáztak kedden, a rendes ülésszak kezdete előtt egy héttel az osztrák képviselők a közelmúlt egyes pártokat is érintő korrupciós botrányairól.

    A három ellenzéki párt vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte, de javaslatukkal a kormánypártok támogatása híján kisebbségben maradtak. A koalíció álláspontja szerint csak akkor érdemes vizsgálóbizottságot létrehozni, ha a hatóságok már több eredményt értek el.
    Az ülésen a 2000-es évek első felére, a jelenlegi kormányzatban is részt vevő Osztrák Néppárt (ÖVP) két mostani ellenzéki párttal alkotott koalíciói idejére eső korrupciógyanús ügyek voltak napirenden. A parlamenti ülésen az érintett pártok mindegyike visszautasította a felelősséget, illetve részben egymás felelősségét firtatták. Így tett az ÖVP 2000 és 2002, majd 2002 és 2005 közötti koalíciós partnere, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és az abból kivált Szövetség Ausztria Jövőjéért is. A jobboldali populista FPÖ elnöke, Heinz-Christian Strache emellett a 2005-ös pártszakadás előtti pártvezetést is vádolta.
    Az elmúlt évek alatt napirendre került vélt visszásságok legutóbbi politikai következménye az volt, hogy múlt hétfőn váratlanul bejelentette a politikától való visszavonulását Wolfgang Schüssel, az ÖVP tekintélyes politikusa, Ausztria 2000-2007 közötti kancellárja.
    Politológusok szerint a botrányok rányomják a bélyegüket a politikába vetett bizalomra is Ausztriában.
    A kormánypártok korrupcióellenes kezdeményezésekkel igyekeznek helyreállítani a szavazók bizalmát. Michael Spindelegger alkancellár, ÖVP-elnök kedden a parlamenti vita előtt javasolta többek között, hogy az állami és a kormányközeli vállalatok üzletkötéseinél zárják ki a „közvetítőket”. A javaslat mellé felzárkózott a másik kormánypárt, az Osztrák Szociáldemokrata Párt is. A parlament már hónapok óta tárgyalja a képviselői javadalmazások átláthatóságát javító és az összeférhetetlenségi szabályokat módosító törvénycsomagot is.
    A legutóbbi hetekben a részben állami tulajdonban lévő Telekom Austria körüli vélt visszásságokról számolt be az osztrák sajtó. Az ügyészség nyomozást folytat Hubert Gorbach volt alkancellár, infrastruktúra-ügyi miniszter ellen azzal a gyanúval, hogy pénzt kapott egy, a cégnek kedvező törvénymódosítás fejében. Az ügyben gyanúba került Gorbach elődje, Mathias Reichhold is. Az Ernst Strasser volt belügyminiszter idején a rendőrségi rádiós rendszerek cseréjére kiírt pályázatok miatt a számvevőszék vizsgálódik.
    A Telekom-üggyel kapcsolatban ismét felmerült a sajtóban Peter Hochegger és Alfons Mensdorff-Pouilly lobbisták neve is. Hochegger az elmúlt években újra és újra az újságok érdeklődésének homlokterébe került, mert ő is gyanúsított a Schüssel volt FPÖ-s, majd független pénzügyminisztere, Karl-Heinz Grasser ellen hivatali visszaélés gyanújával folyó nyomozásban. Mensdorff-Pouilly ellen a Schüssel-kormányok idején lezajlott vadászrepülőgép-beszerzésekkel összefüggésben folyik nyomozás Ausztriában.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top