Az Államok nyolc nagyvárosában az eddigi kisebbség immár többségben van, további negyvenkét nagyvárosban és környékén pedig rohamosan és látványosan apad a fehérek aránya.
Az Egyesült Államok nyolc nagyvárosában az eddigi kisebbség immár többségben van, további negyvenkét nagyvárosban és környékén pedig rohamosan és látványosan apad a fehérek aránya. Vagyis manapság a spanyolajkú és az ázsiai származásúak lélekszáma sokhelyütt már most, sok helyütt pedig néhány éven belül lesz nagyobb, mint az angolszász fehéreké.
A lakosság etnikai összetételét figyelő és nyilvántartó Amerikában több intézményben is elemzik a népesség alakulását,és a napokban éppen a washingtoni Brookings Intézet hozta nyilvánosságra a legújabb tanulmányt. E szerint a többi között Washingtonban és környékén, New Yorkban, a kaliforniai San Diegóban, a nevadai Las Vegasban és a Tennessee államban lévő Memphisben immár tizenegy éve többség a kisebbség, és az ország száz legnagyobb városa és agglomerációja közül huszonkettőben a nem spanyolajkú fehérek szintén kisebbségben vannak.
Alapvető és rendkívüli jelentőségű folyamat tanúi vagyunk – fogalmaz William Frey, a Brookings Intézet demográfusa, aki a legutóbbi tanulmány összeállításának – és az ezt megelőző kutatásoknak – az irányítója. A szakember szerint a nagyvárosok a várható társadalmi (és nyomukban: politikai) változások laboratóriumai lesznek: a kisebbségek asszimilálásának és a munkaerőpiacra történő „bevezetésének” kísérleti helyszínei.
Az elmúlt tíz esztendőben a városokban élő spanyolajkúak lélekszáma tizenegymillióval, az ázsiaiaké négymillióval, az afro-amerikaiaké pedig hárommillióval gyarapodott. A fehéreké mindösszesen négyszázezerrel nőtt. Ennek megfelelően a városok összetétele megváltozott, aminek megvannak-meglesznek a politikai következményei is. A spanyolajkúak ugyanis elsöprő többségben a demokratákra szavaznak.
A szövetségi főváros, Washington DC környékén ez már tapasztalható is. Maga a főváros mindig is a Demokrata Párt egyik szavazóbázisát jelentette, ám a fővárostól északra fekvő Maryland és a délre terpeszkedő Virginia egyes megyéiben már szintén többségben vannak a demokraták. Gerald E. Connolly, virginiai demokrata párti képviselő szerint például Fairfax városa így lett mérsékelt republikánusból demokrata: az etnikai kisebbségek lélekszámbeli fölénye segített átrajzolni a választói preferenciákat. A város vezetői immár a Demokrata Pártból kerülnek ki. Connolly szerint e demográfiai változások más virginiai városokban is hasonló politikai átalakulásokat hoznak majd.
Stephen Fuller szerint – aki a fairfaxi George Mason Egyetem regionális politikával foglalkozó központjának igazgatója – az elkövetkező tíz esztendőben kivált a spanyolajkú bevándorlók tábora szélesedik majd, s ez nem csupán Virginia államban lesz így. Egész Amerika átalakulóban van – fogalmaz a kutató, s hozzáteszi: nem egyszerűen arról van szó, hogy átalakul a bevándorlók etnikai összetétele, hanem kivált arról, hogy a spanyolajkúak és az ázsiaiak családjaiban sok gyermek nevelődik, míg a fehér lakosság elöregszik, körében igencsak alacsony a népszaporulat.
Mindez lényegében alátámasztja azt, amit a CIA már évekkel ezelőtt jelzett: hogy tudniillik 2050-re az Egyesült Államok lakossága etnikailag teljesen átalakul, a fehérek teljesen – és valószínűleg mindenütt – elveszítik többségüket. Mindez pedig várhatóan nem „csak” a belpolitikában, hanem a pillanatnyilag még egyetlen szuperhatalom külpolitikájában is változást hozhat.
www.hetivalasz.hu/Szentendrei Lajos