Tartósan megrongálták a politika tekintélyét az elmúlt időszak közéleti botrányai, mint például a Telekom Austria-ügy – mondta egy szakértő kedden az osztrák televíziónak (ORF).
Ezek az esetek ártanak a politikának általában véve, és minden egyes pártra kihatásuk van – mondta Werner Beutelmayr, a Market piac- és közvélemény-kutató intézet munkatársa.
Az ORF annak kapcsán szólaltatta meg a szakértőt, hogy előző nap váratlanul bejelentette a politikától való visszavonulását Wolfgang Schüssel volt kancellár, az Osztrák Néppárt (ÖVP) tekintélyes politikusa. Az elmúlt hetekben, de az előző években is több korrupciós üggyel összefüggésbe hozták a Schüssel vezette, 2000-2007 közötti kormányok több tagját és az akkori kormánypártok más politikusait. A vélt visszásságok részben a politikusok hivatali idejére, részben azutáni időszakra esnek.
Beutelmayr szerint csökken a politika iránti érdeklődés és a politikusokba vetett bizalom is. A kár nagyon súlyos, és ráadásul olyan helyzetben, amikor lehetséges, hogy a gazdaság is komoly kihívás előtt áll – vélekedett.
Schüssel az elmúlt hetekben egyszer sem nyilatkozott a Telekom Austria botrányról. Váratlanul összehívott hétfői sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy hivatalát „legjobb lelkiismerete szerint” látta el, ugyanakkor nem tartotta kizártnak, hogy miniszterei közül egyesek visszaéltek a bizalmával vagy nem szolgáltak rá arra. Lemondását azzal indokolta, hogy elő akarja segíteni az ügy feltárását.
Peter Filzmayer politológus az ORF hétfő esti vitaműsorában úgy vélekedett, hogy a parlamenti mandátumról való lemondása ellenére Schüssel a választók szemében továbbra is egy volt kancellár, ezért a lemondással nem „tehet pontot” az ügy végére. Rámutatott, hogy Schüsselnek törvényszegést senki nem rótt fel, a politikai döntéseit érték bírálatok.
Az ÖVP számára az utolsó lehetőség volt, Schüssel számára azonban már túl késői a lemondás – vélekedett Thomas Hofer politikai tanácsadó. „Egy több mint 30 éves, ragyogó politikai karrier ért olyan véget, amelyet senki nem kívánhat magának” – fogalmazott. Schüssel a távozásával segít az ÖVP-nek elhatárolódni a botrányoktól, de ezzel a Telekom-ügy még nem oldódott meg – tette hozzá.
A legutóbbi hetekben a részben állami tulajdonban lévő Telekom Austria körüli vélt visszásságokról számolt be az osztrák sajtó. Az ügyészség nyomozást folytat Hubert Gorbach volt alkancellár, infrastruktúra-ügyi miniszter ellen azzal a gyanúval, hogy pénzt kapott egy, a cégnek kedvező törvénymódosítás fejében. Az ügyben gyanúba került Gorbach elődje, Mathias Reichhold is. Az Ernst Strasser volt belügyminiszter idején a rendőrségi rádiós rendszerek cseréjére kiírt pályázatok miatt a számvevőszék vizsgálódik.
A Telekom-üggyel kapcsolatban ismét felmerült a sajtóban Peter Hochegger és Alfons Mensdorff-Pouilly lobbisták neve is. Hochegger az elmúlt években újra és újra az újságok érdeklődésének homlokterébe került, mert ő is gyanúsított a Schüssel-kormányok volt FPÖ-s, majd független pénzügyminisztere, Karl-Heinz Grasser ellen hivatali visszaélés gyanújával folyó nyomozásban. Mensdorff-Pouilly ellen a Schüssel-kormányok idején lezajlott vadászrepülőgép-beszerzésekkel összefüggésben folyik nyomozás Ausztriában.